Verslas

2020.09.15 08:44

Vaičiūnas: baltarusiškos elektros atsisakymas neturės įtakos kainai vartotojams

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.09.15 08:44

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas patikina, kad Lietuvos atsisakymo importuoti baltarusišką elektrą vartotojai nepajus. Šiuo metu iš Baltarusijos importuojamos elektros energijos dalis neviršija 5 proc. bendrojo importo.

LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ Ž. Vaičiūnas sakė, kad šie metai Lietuvoje buvo rekordiniai pagal šalyje pagamintą elektros energijos kiekį. Pasak ministro, iš Baltarusijos importuojamos elektros energijos dalis šiuo metu yra maža, tad visiškas prekybos atsisakymas pradėjus veikti Astravo AE neturės įtakos kainai vartotojams.

„Nors vėjas šios vasaros laikotarpiu buvo netradiciškai silpnas, bet gamyba buvo maždaug 60 procentų didesnė negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Paprastai tariant, jeigu Lietuvoje pasigamindavome apie 30 procentų elektros energijos, šiandien mes pasigaminame apie 50 proc. Antras veiksnys – žymiai krito elektros energijos importas tiek iš Baltarusijos, tiek iš Rusijos. Elektra iš Baltarusijos visame „importo portfelyje“ sudaro iki 5 proc. Kitaip tariant, netgi jeigu būtų kainos dempingavimas ir Baltarusija duotų elektrą nemokamai, tai praktiškai neturėtų įtakos mūsų rinkai. Tai jokios įtakos mūsų elektros kainai tikrai nebus“, – sakė ministras.

Anksčiau Ž. Vaičiūnas yra užsiminęs, kad nesusitarus su Latvija dėl Astravo AE elektros boikoto, Lietuva galėtų trauktis iš „Nord Pool Spot“ elektros prekybos biržos, tačiau dabar toks scenarijus dėl pasikeitusios kaimynų pozicijos atrodo mažai tikėtinas.

„Tai buvo pateikta tuo metu, kuomet mes neturėjome politinio Latvijos apsisprendimo ir iš esmės tai buvo mūsų planas B – kas būtų, jeigu mes neturėtume bendro susitarimo tarp Baltijos šalių. Kol kas tai ir išlieka planu B, (...) kol kas šitas klausimas nėra aktualus“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Jis pridūrė, kad esama nemažai „techninių klausimų“, kaip užtikrinti baltarusiškos elektros nepatekimą į rinką per Rusiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt