Verslas

2020.08.20 12:25

Sprendimas priimtas – nuo rytojaus kaukės bus privalomos renginiuose ir viduje, ir lauke

atnaujinta 14.45
Jonas Deveikis, Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.08.20 12:25

Nuo penktadienio kaukes ir vėl bus privaloma dėvėti renginiuose, kurie vyksta lauke arba uždarose patalpose.

Sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas Aurelijus Veryga trečiadienį pasirašė sprendimą dėl privalomo kaukių dėvėjimo renginiuose.

Kaukes bus privaloma dėvėti kultūros, pramogų bei kituose renginiuose ir susibūrimuose, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, tiek lauke, tiek ir uždarose patalpose, o atstumas tarp renginio dalyvių turės būti ne mažesnis nei 1 metras (išskyrus sutuoktinius, artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus ir rūpintojus).

Kaukių dėvėjimas bus privalomas tiek žiūrovams, tiek/arba renginio dalyviams, rašoma dokumente.

A. Verygos atstovė spaudai Lina Bušinskaitė LRT.lt patvirtino, kad kaukių dėvėjimas renginiuose bus privalomas nuo penktadienio.

„Nuo rytojaus kaukės privalomos sporto, varžybų, kultūros renginiuose, kitose pramogų ir laisvalaikio vietose atvirose ir uždarose erdvėse. Šiandien šie teisės aktai paskelbti teisės aktų registre“, – teigė ji.

L. Bušinskaitė taip pat pažymėjo, kad renginio metu nereikės dėvėti kaukės atlikėjui, jei jis turi dainuoti ant scenos, o iki pasirodymo atlikėjui bus rekomenduojama būti su kauke ar kita veido apsaugos priemone.

Nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių bus leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveiktos būklei. Tokiems asmenims bus rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

„Situacija, deja, bet negerėja, o jai keičiantis reikia priimti vis naujus sprendimus. Nuo rytojaus jau įsigalioja sprendimai dėl privalomo kaukių dėvėjimo tiek atvirose, tiek uždarose kultūros, pramogų ir kituose renginiuose bei susibūrimuose“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė A. Veryga.

Jo teigimu, renginių organizatoriai privalės užtikrinti, kad būtų dėvimos kaukės. Būtent renginių organizatoriams, teigė A. Veryga, ir teks atsakomybė, jeigu reikalavimų nebus laikomasi.

„Organizatoriams ir yra įpareigojimas užtikrinti, kad būtų atstumai suorganzuoti. (...) Žinoma, gali būti taikoma ir asmeniui, bet ir pirmiausia organizatoriui“, – teigė ministras.

Jis atkreipė dėmesį – jeigu žiūrovas ar lankytojas nesutiks laikytis reikalavimų, galima svarstyti galimybę tokio asmens į renginį tiesiog neįleisti.

Paklaustas, ar nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones teks dėvėti ir renginio dalyviams, nes tokia galimybė nurodoma nutarime, A. Veryga tvirtino, jog toks reikalavimas būtų taikomas tiems renginio dalyviams, kurie tai daryti gali, tačiau, pavyzdžiui, iš artistų, atlikėjų ar sportininkų to nebus reikalaujama.

„Yra paliktos tam tikros išimtys, pavyzdžiui, sportininkams arba, pavyzdžiui, atlikėjas juk negalės dainuoti su kauke. Čia kalbame apie tuos, kurie gali tas kaukes dėvėti. Pavyzdžiui, personalas, (...) kuris aptarnauja, teikia informaciją, jis ir turi būti su kauke“, – sakė A. Veryga.

Ministras patvirtino, kad netrukus gali būti priimtas reikalavimas apsaugos priemones dėvėti ir maitinimo įstaigose, išskyrus valgymo metu. Anot A. Verygos, nutarimas gali būti priimtas jau penktadienį, tačiau negalėjo patikslinti, nuo kada jis įsigaliotų.

Kaip nurodė ministras, gali būti skirtos kelios dienos, jeigu reikalavimai bus tokie, kurių įgyvendinimui maitinimo įstaigoms reikėtų pasiruošti.

„Kaip tik yra derinama, kalbamasi. Ne tik dėl kaukių norime sudėlioti tam tikras tvarkas. Buvo ir Kauno miesto kreipimasis dėl žmonių prie baro, tam tikrų atstumų išlaikymo. Norime sudėlioti visą kompleksą tų reikalavimų, vienu metu paskelbti, kad įstaigos galėtų ne po vieną gabaliuką, bet viską pasiruošti ir įgyvendinti tas priemones“, – komentavo A. Veryga.

Renginių organizatoriai sprendimą palaiko, bet kritikuoja dėl skirtingų sąlygų

Renginių industrijos asociacijos vadovas, renginių organizatorius Gediminas Jaunius LRT.lt tvirtino neprieštaraujantis pačiam sprendimui atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose dėvėti kaukes, tačiau akcentavo, kad vienodos sąlygos turėtų būti taikomos visiems.

„Iš principo mes neprieštaraujame, nes tikrai saugumą keliame aukščiau negu patogumą ar bet kokį kitokį komfortą. Vienintelis dalykas, į ką Renginių industrijos asociacija nori atkreipti dėmesį ir nuolat tai daro – kad renginiams nebūtų taikomos priemonės, kurios yra griežtesnės nei visoms kitoms visuomeninio gyvenimo erdvėms. Turiu omenyje paplūdimius, gatves, barus, kitas susibūrimo erdves, kuriose, tarkime, kažkaip nereikia elgtis, o renginyje dėl kažkokios priežasties jau reikia“, – LRT.lt komentavo G. Jaunius.

Jis teigia pastebintis, kad renginiai bandomi suvaržyti labiau. Kaip vieną iš pavyzdžių G. Jaunius nurodė reikalavimą registruoti bilietus perkančius žmonės. Asociacijos vadovas akcentavo, kad tokiu atveju organizatoriai privalės užtikrinti ir asmens duomenų saugumą. Be to, niekada nebus tiksliai aišku, ar bilietą perkantis žmogus pats ir atėjo į renginį.

LRT.lt primena, kad iki šiol kaukių dėvėjimas renginiuose nebuvo privalomas. Tarp dalyvių renginiuose lauke turėdavo būti išlaikomas mažiausiai metro atstumas, o renginiuose uždarose erdvėse – dviejų metrų atstumas arba dėvimos kaukės.

Trečiadienį Vyriausybė įvedė papildomus apribojimus ir renginių organizatoriams.

Nuo rugsėjo 1 d. atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamuose renginiuose žiūrovų ir (ar) dalyvių skaičius bus neribojamas, jei renginio organizatoriai užtikrins bilietų platinimą ir (arba) žiūrovų ir (ar) dalyvių registravimą elektroniniu būdu.

Jeigu renginio organizatoriai to užtikrinti negalės, renginyje bus leidžiama dalyvauti ne daugiau kaip 300 žiūrovų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt