Verslas

2020.08.05 08:20

Atgarsiai iš Baltarusijos: Astravo atominė elektrinė bus paleista jau šį penktadienį?

atnaujinta 11.49
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, ELTA2020.08.05 08:20

Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „BelTA“ skelbia, kad Astravo atominės elektrinės pirmasis reaktorius bus paleistas artimiausiomis dienomis.

Teigiama, kad įranga jau išbandyta, darbuotojai apmokyti, kaip pakrauti branduolinį kurą į reaktorių. Iš viso bus patalpintos 163 branduolinio kuro kasetės.

„Laisvosios Europos radijas“ remdamasis „Rosatom“ šaltinių informacija praneša, kad už mažiau nei 30 kilometrų nuo Lietuvos sienos pastatytos elektrinės rektoriaus paleidimas suplanuotas penktadienį, likus dviem dienoms iki Baltarusijos prezidento rinkimų.

Seimo NSGK pirmininkas: turimais duomenimis, penktadienį gali įvykti fizinis paleidimas

Astravo atominės elektrinės fizinis paleidimas, turimais duomenimis, gali įvykti penktadienį, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas.

„Galiu užtikrinti, kad Lietuva turi maksimaliai naujausią informaciją, nes žinome, kaip vyksta procesai Baltarusijoje. Šiuo metu turimais duomenimis, penktadienį atominė elektrinė turi būti paleista, padarytas fizinis paleidimas. Ar jis įvyks, nežinau“, – žurnalistams Seime trečiadienį sakė D. Gaižauskas.

Baltarusija pakeitė Astravo AE įjungimo licencijavimo tvarką

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas („Gosatomnadzor“) pakeitė licencijų suteikimo Astravo atominės elektrinės reaktorių įjungimui tvarką – licencijos bus išduodamos atskirai kiekvienam pagrindiniam įjungimo etapui.

Iki šiol buvo numatyta išduoti vieną bendrą eksploatavimo licenciją.

„Reguliavimo institucija nuosekliai ir atsižvelgdama į AE parengtį išduos leidimus kiekvienam iš pirmojo reaktoriaus įvedimo į eksploatavimą etapui, o užbaigus visus etapus bus svarstomas pirmojo reaktoriaus eksploatavimo licencijos išdavimas“, – teigiama „Gosatomnadzor“ pranešime.

LRT.lt primena, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius praėjusio mėnesio pabaigoje sakė, kad Lenkija palaiko Lietuvos poziciją nepirkti Astravo atominės elektrinės (AE) pagamintos elektros. Ministras taip pat manė, kad fizinis elektrinės paleidimas turėtų įvykti rugpjūčio mėnesį.

„Jie (Lenkija) palaiko mūsų poziciją, kad neturi būti perkama elektra iš to objekto, kuris yra nesaugus, ir tai tikrai didžiulė parama. Mes turime savo įstatymus, kuriuos taip pat pabrėžiame, kad tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui, taip pat įstatymai, draudžiantys pirkti elektros energiją iš šio objekto. Visa tai stipriai komplikuoja ir ekonomine prasme elektrinę, kurios fizinis paleidimas jau kitą mėnesį galėtų įvykti“, – „Žinių radijo“ laidoje „Pozicija“ sakė L. Linkevičius.

Baltarusija 2 400 MW galios atominę elektrinę stato netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per keliasdešimt kilometrų. Jėgainę sudarys du 1 200 megavatų galios blokai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt