Verslas

2015.11.17 15:38

Seimas pritaria, kad SGD išlaikytų visi vartotojai

Seimas po svarstymo pritarė Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo įstatymo pataisų projektui. Numatoma, kad terminalo išlaikymo kaštai būtų paskirstomi tarp buitinių dujų vartotojų, šilumos gamintojų ir kitų didžiųjų dujų vartotojų, rašoma Seimo kanceliarijos pranešime spaudai.

Pagrindiniu įstatymo pakeitimo tikslu įvardijamas siekis sukurti tvarią ilgalaikę sistemą, kuri subalansuotų, naudą, gaunamą iš tiekimo saugumą užtikrinančios dujų sistemos bei poreikį proporcingai prisidėti prie tokios sistemos eksploatavimo sąnaudų.

Svarstomomis pataisomis vyriausybei siūloma nustatyti terminalo veiklai užtikrinti reikalingą minimalų dujų kiekį. Tai būtų vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuotas, suderintas su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija ir Vyriausybės patvirtintas SGD terminalo būtinajai veiklai užtikrinti reikalingas minimalus metinis dujinamų gamtinių dujų kiekis.

Minimaliu metiniu dujinamų gamtinių dujų kiekiu pripažįstamas toks gamtinių dujų kiekis, kuris pagrįstai reikalingas SGD terminalo dujinimo technologijos procesui ir SGD terminalo techninės būklės, leidžiančios atsiradus poreikiui pradėti dujinimą po to, kai SGD terminalo dujinimo procesas nebuvo vykdomas, ir tiekti gamtines dujas į perdavimo sistemą, užtikrinimui palaikyti. Ar jis būtų tvirtinamas kasmet, ar rečiau, apsispręstų Vyriausybė.

Siūloma, kad pataisos įsigaliotų 2016 m. sausio 1 d. Vyriausybė turėtų įvertinti šiuo įstatymu nustatomo teisinio reguliavimo poveikį ir ne vėliau kaip iki 2017 m. spalio 1 d. pateikti Seimui šio poveikio vertinimo ataskaitą ir prireikus pasiūlymus dėl teisinio reguliavimo tobulinimo.

Projektui po svarstymo pritarė 75, prieš balsavo 6, susilaikė 19 Seimo narių.

Vyriausybė siekia, kad išlaidas padengtų visi vartotojai. Oponentai tvirtina, kad toks modelis būtų socialiai neteisingas.