Verslas

2020.06.17 14:18

„Amber Grid“ vadovas Biknius po LRT tyrimo: mes peršviečiame kiekvieną siūlę

Roma Pakėnienė, BNS2020.06.17 14:18

LRT Tyrimų skyriui paskelbus, kad Lietuvos-Lenkijos dujotiekį (GIPL) statanti Lietuvos bendrovė „Alvora“ ketino įsigyti komponentų iš Rusijos kompanijos „ChelPipe Group“, remiančios šios šalies karinę infrastruktūrą, projekto užsakovės „Amber Grid“ vadovas teigia nežinojęs apie „Alvoros“ pasirašytą sutartį ir tikina, kad rangovė įpareigota artimiausiu metu surasti kitą tiekėją, atitinkantį nacionalinio saugumo kriterijus.

Nemunas Biknius BNS tikino, jog šių detalių vertė siekia tik apie 150 tūkst. eurų, tačiau jis pabrėžė, kad bendrovė nėra patvirtinusi jų dokumentų, detalės nėra ir nebus atgabentos į Lietuvą.

„Mes visas detales tikriname labai griežtai. (...) Mes realiai peršviečiame kiekvieną siūlę“, – BNS sakė N. Biknius.

– Kaip jūs elgsitės toliau? Galbūt galite trumpai papasakoti, koks sprendimas dabar bus ir ką nurodėte daryti „Alvorai“?

– Sprendimas jau yra padarytas prieš kelias savaites. Mes visą įrangą, kurią mums tiekia rangovas, privalome suderinti, jos brėžinius, nes reikia pasižiūrėti atitiktį. Mes nesame suderinę nei brėžinių, nei tos įrangos užsakę, nei ji yra kažkur atvežta.

– Bet jie sutartį jau pasirašė.

– Gal jie dar kokius nors darbus daro, bet mes šitos įrangos neužsakėme, tai reikia klausti jų, kokią jie sutartį turi.

– Tai įrangą užsako „Amber Grid“ ar rangovas?

– „Amber Grid“ patvirtina įrangą, kai rangovas pateikia dokumentus, brėžinius, kuriuos turime suderinti, dar turime paanalizuoti, ar atitiks nacionalinio saugumo kriterijus, ir tada mes teikiame pritarimą. Kai yra pritarimas, tada įranga atvažiuoja į statybos aikšteles. Tai akivaizdu, kad šitoje vietoje mes nesame net brėžinių derinę.

– Bet jeigu jūs būtumėte nežinoję, kad tai yra Čeliabinsko gamykla ir viskas būtų tvarkoj su ta įranga, tai jūs būtumėte pasirašę leidimą?

– Mes turime rizikų valdymo planą. Pagal tą planą mes privalome atlikti tam tikrus veiksmus, patikrinti, iš kur ta įranga yra, kas ją gamina. Pagal šitą planą mes ir veikiame, mūsų žmonės tam ir yra informuoti, instruktuoti ir apmokyti.

– Tai jūs bet kuriuo atveju būtumėte sužinoję, jog tai yra Čeliabinsko gamyklos Rusijoje įranga?

– Rizikų valdymo planas ir yra parašytas tam, kad mes analizuotume tokius dalykus.

– O kodėl jūs nežinojote, jog jie jau pasirašė sutartį su Šveicarijos bendrove „Global Pipe Trade“, kuri, kaip rašo lrt.lt, priklauso Rusijos koncernui „ChelPipe Group“?

– Man sunku komentuoti rangovo santykius su jo subrangovais, kol rangovas su mumis nederino įrangos. Mes neturime tos įrangos derinimo fakto, mums jos neteikė derinti – nei brėžinių, nei kito. Nesuderinta įranga nepapuola į aikšteles, čia yra labai svarbu tą pabrėžti. Mes žiūrime, kad įranga papultų tik ta, kuri atitinka reikalavimus.

– Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas sako, kad neleis „Alvorai“ vykdyti sutarties su Šveicarijos bendrove, tai kaip bus, ką jūs jiems nurodysite?

– Natūralu, kad esame nurodę jiems ieškoti kitų gamintojų, prieš kurį laiką, birželio mėnesio pradžioje.

– Jūs nurodėte ieškoti kito gamintojo, kuris būtų ne Rusijoje?

– Kuris atitiktų nacionalinio saugumo interesus.

– Ar jūs dabar turite informacijos, ką jie daro tuo klausimu?

– Jie dirba tuo klausimu, ieško gamintojų.

– Ar ta įranga yra skubiai būtina, ar tai gali suvėlinti projektą, jeigu užtruks surasti naują tiekėją?

– Šiai dienai įtakos galutinei projekto datai mes nematome. Ši įranga yra dalis alkūnių ir trišakių.

– Kurioje vietoje tos alkūnės ir trišakiai statomi, tai jungiamosios vamzdžių detalės?

– Čiaupų aikštelėse. Noriu pabrėžti, kad šitos įrangos bendra vertė, preliminariais skaičiavimais, yra apie 150 tūkst. eurų.

– Ar tos detalės susijusios su dujotiekio valdymo sistema?

– Iš karto sakau, kad ne.

– Tada kaip tai susiję su nacionaliniu saugumu, jei tai yra detalės, nesusijusios su valdymu, kur čia grėsmė ir kodėl jūs taip reaguojate?

– Rizikų valdymo planas numato labai griežtas priemones kritinės infrastruktūros detalėms. Bet taip pat vertiname ir visas kitas susijusias rizikas, dėl to atitinkamai ir reaguojame.

Aš noriu pasakyti, kad mūsų inžinierių pagrindinė užduotis yra, kad bet kokios tiekiamos detalės, iš kur jos bebūtų, atitiktų nacionalinio saugumo kriterijų. Mes bet kokiu atveju visas detales tikriname labai griežtai. Šito projekto kokybės kontrolei skiriamas dėmesys numeris vienas. Mes realiai nušviečiame kiekvieną siūlę.

– „Alvora“ turbūt irgi žinojo, kad yra toks rizikų valdymo planas, kad rusiškų detalių negali čia vežti, tai kodėl, jūsų manymu, taip nutiko?

– Aš dar kartą noriu pasakyti, mes tų detalių neužsakėme ir ir jų nederinome, man sunku komentuoti, kokie procesai vyksta rangovo derybose su jo tiekėjais.

– Bet jeigu jie žino, kad jie negali Rusijoje nieko užsakyti dėl nacionalinio saugumo kriterijų ir rizikų valdymo plano reikalavimų, tai kaip atsitinka taip? Tai gal ir jūsų problema, kad jūs ne iki galo informavote rangovą?

– Mes tikrai dirbame šituo klausimu ir informuojame, ir instruktuojame, kas yra svarbu bendrovei ir projektui.

– Ar yra terminas, iki kada jie turi naują tiekėją susirasti?

– Tikimės, kad artimiausiu metu. Tai savaičių klausimas, tai nėra ta įranga, kurios reikia čia ir dabar.

– Bet jei per porą mėnesių jie nesurastų, tada būtų problemų?

– Tuomet ieškotume sprendimų. Įtakos galutinei projekto įgyvendinimo datai šiuo metu neįžvelgiame.

– Turime žinių, kad „Alvora“ turi dvi sutartis su šveicarais-rusais, kurių bendra vertė yra 550 tūkst. eurų. Tai ar jūs nežinote apie tai, ar žinote ir nesakote?

– „Alvora“ dirba ne tik pas mus, tai man sunku komentuoti visas sutartis, kurias turi „Alvora“. Mes žinome, kad jie ketino tiekti minėtas detales ir tą informaciją įvertinę pasakėme, kad mums ji netinka (...) Statybos procesai turi aiškią struktūrą – jie privalo informuoti, jei jie keičia kažkokį tiekėją. Jie tą padarė, gegužės mėnesį pasakė, kad ketina jį pakeisti. Mes pažiūrėjome visus popierius, pasitarėme, įvertinome ir nusprendėme, kad šitas tiekėjas mums netinka, duokite kitą.

– Bet jūs žinote, kad jie jau yra sumokėję 150 tūkst. eurų?

– Nežinau.

– Tai jūs nebuvote informuoti, kiek sutarčių buvo, jūs nežinote jų vertės?

– Aš noriu pabrėžti, kad „Amber Grid“ perka tai, ką rangovas atveža. Šis rangovas dirba ir su daugiau projektų, aš negaliu žinoti visų sutarčių. Tai esmė yra ta, kad mes šito tiekėjo nepatvirtiname, įrangos neperkame ir jos nebus. O ar rangovas dar kokias sutartis pasirašo, jis daug kur dirba, gal ten koks šilumos ūkis, aš nežinau.

– Šių detalių vertė visam dujotiekiui turbūt yra didesnė nei 150 tūkst. eurų?

– Mes esame suskaičiavę, kad tai turėtų būti apie 150 tūkst. eurų.

LRT skelbia, kad „Alvora“ sutartį su Šveicarijos bendrove „Global Pipe Trade“ (dabar „ChelPipe International“), kuri priklauso Rusijos koncernui „ChelPipe Group“, pasirašė balandžio pradžioje. Pagal ją iš Rusijos Čeliabinsko gamyklos būtų perkamos alkūnės ir trišakiai.

„Alvoros“ generalinis direktorius Tomas Šidlauskas LRT teigė, kad bendrovė naudoja Čeliabinsko gamyklos įrenginius ir kitiems projektams, ne tik Lietuvoje. Anot jo, pradžioje „Alvora“ alkūnes ir trišakius ketino pirkti iš Italijos gamintojos „Allied International“.

Taip pat skaitykite

Pasak LRT, N. Biknius gegužės pabaigoje teigė neturintis informacijos, jog „Alvora“ galėtų įsigyti įrangos iš įmonių, kurios turi bent kokių sąsajų su Rusija. Tačiau birželio pradžioje „Amber Grid“ jau informavo žinanti, jog dėl koronaviruso Italijos įrangos gamintojai sustabdžius veiklą, buvo pasirašyta sutartis su Šveicarijos įmone.

Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas LRT teigė sužinojęs apie „Alvoros“ sandorį su Rusijos koncernu gegužės pabaigoje.