Verslas

2020.01.11 13:14

Kaune surengtos protestuojančius turkų statybininkus palaikančios eitynės

atnaujinta 14.52
BNS2020.01.11 13:14

Šeštadienį eitynėse Kaune dešimtys „Kayi Construction“ darbuotojų iš Turkijos bei juos palaikančių profesinių sąjungų atstovai reikalavo sąžiningo užmokesčio už darbą.

„Kayi Construction pavogė mūsų garbę, pastangas ir teises. Ši situacija taip pat paveikė mūsų šeimas“, – į susirinkusiuosius renginio pradžioje turkiškai kreipėsi statybininkas.

Jo žodžius išvertė vienas iš protesto dalyvių lietuvių.

Akcija prasidėjo prie S. Dariaus ir S. Girėno paminklo šalia stadiono, kurio rekonstrukcijai šie darbuotojai buvo pasamdyti.

Nuo čia 41 turkas bei kelios dešimtys juos palaikančių profesinių sąjungų atstovų patraukė Laisvės alėja link savivaldybės.

Mušdami būgnus jie skandavo reikalavimus sąžiningai mokėti už darbą bei nešėsi plakatus „Darbuotojai svarbiau nei stadionas“, „Darbuotojas – žmogus, o ne įrankis jūsų verslui“ ir „Darbuotojai – ne vergai, stadionas – ne piramidė“.

Turkai: ateiname dirbti ir laukiame pinigų

Praėjusių metų pabaigoje turkai dėl nemokamų atlyginimų paskelbė streiką, o šį penktadienį savivaldybė dėl nevykdomų įsipareigojimų sutartį su bendrove nutraukė.

Su žurnalistais rusų ir anglų kalbomis bendravę turkai statybininkai teigė, jog dėl nesumokėtų atlyginimų skursta jų šeimos, o jie patys raginami išvykti iš Lietuvos, tačiau nesitraukia ir laukia atlyginimų.

Turkai pasakojo ateinantys į statybų aikštelę ir tenai laukiantys darbo, tačiau jiems neduodamos priemonės.

„Mes dirbame, bet jie neduoda mums įrankių. Mes į aikštelę ateiname, laukiame savo pinigų“, – sakė statybininkas Alperas Toklaras.

Jam bendrovė jam skolinga 12 tūkst. eurų. Skolos kitiems darbuotojams siekia 8, 10 tūkstančių eurų.

Kitas statybininkas pasakojo, kad jiems siūloma išvykti gavus po 400 eurų.

„Kas mums tie 400 eurų? Tai niekas“, – sakė Ibrahimas Bengulas.

Vyras pasakojo, kad jo šeimai Turkijoje pinigų turi duoti tėvai, kad padėtų pragyventi.

Darbuotojai sakė, kad gyvena vagonėliuose, tačiau šeštadienį negavo pusryčių, jiems sakoma, kad jie nebebus maitinami.

„Mes laukiame, protestuojame ir gal išspręsime problemas. Kalbamės su advokatais, gal jie mums padės“, – sakė I. Bengulas.

Jis sakė, kad darbdaviai su jais nesikalba ir neteikia informacijos apie situaciją ir tolesnius planus.

„Tik sako mums, kad turime išvykti į Turkiją. (...) Mums nepateikė jokios informacijos, kas planuojama, ką galime padaryti“, – sakė statybininkas.

Profsąjungos: tokie streikai Lietuvos negarsina

Turkams paskelbus streiką dėl neišmokėtų atlyginimų paaiškėjo, jog jie dirba pagal dvi sutartis: viena alga jiems mokama pagal lietuvišką, sudarytą su „Kayi Construction“ vietos filialu, kitą jie turėtų gauti pagal sutartį, sudarytą su pagrindine bendrove Turkijoje.

Bendrovės atstovai teigia, jog pagal lietuvišką sutartį su jais atsiskaitoma, todėl spręsti teisinių nesutarimų jie turėtų grįžti į Turkiją.

Darbuotojams atstovaujančios profesinės sąjungos teigia, jog skolų yra ir pagal lietuviškas sutartis, be to, darbdavys darė ir kitus pažeidimus: turkai dirbo viršvalandžius, jie neturėjo savo darbo sutarčių kopijų, nebuvo tinkamai apdrausti.

„Solidarumo“ profesinės sąjungos pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch žurnalistams sakė, kad kol juos pasamdžiusi bendrovė nėra bankrutavusi, jiems realu išsireikalauti išmokų pagal Lietuvos įstatymus, nes čia jie dirbo.

Pasak jos, dėl šios situacijos greičiausiai bus kreipiamasi pagalbos į Europos profesinių sąjungų konfederaciją.

„Norime atkreipti dėmesį visų: ir savivaldybės, ir kauniečių ir netgi visos Europos Sąjungos piliečių“, – kalbėjo profesinės sąjungos atstovė.

„Labai Lietuvos negarsina ir nepuošia kaip gerovės valstybės tokie streikai“, – pastebėjo ji.

Profesinės sąjungos atstovė sakė, jog su turkais darbininkais solidarizuojasi, nes jie yra Lietuvoje dirbantys darbuotojai.

Ji priminė, jog ir lietuviai anksčiau išvykę dirbti pakliūdavo į įvairias sudėtingas situacijas užsienyje.

„Prisiminkime tą praktiką, kai mūsų žmonės važiavo dirbti į Angliją dirbti, į Airiją ir kitas šalis ir turėjo problemų“, – sakė ji.

J. Pretzsch teigė, kad prisiimti atsakomybę dėl Turkijos darbuotojų situacijos turėtų ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

„Meras turėtų prisiimti atsakomybę, stovėti čia kartu su mumis ir spręsti problemas. Nutraukti sutartį yra labai paprasta, bet kas bus toliau su žmonėmis?“ – klausė ji.

Anot Lietuvos profesinių sąjungų, bendrovė kiekvienam darbuotojui skolinga nuo 7 iki 12 tūkst. eurų.

„Kayi Construction“ atstovas BNS penktadienį sakė, jog su maždaug 20 iš 52 darbuotojų susitarta dėl to, kaip skola bus grąžinta. Vienuolika jų šią savaitę grįžo į Turkiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.