Naujienų srautas

Verslas2019.06.27 20:51

Pokyčiai kainų lentelėse: šoktelėjo kiaulienos, artimiausiu metu gali kilti kitų rūšių mėsos kainos

viena priežasčių – Kinijoje siaučiantis kiaulių maras

Prekybos tinkluose pabrango kiauliena. Mėsos perdirbėjai teigia, kad Lietuvoje kiaulienos kainos kilo kai pasaulinėje rinkoje žaliavinė kiauliena pabrango apie 40 procentų.

Artimiausiu metu gali brangti ne tik kiaulienos gaminiai, bet ir kitų rūšių mėsa.

„Kiaulė brangsta, bet viskas brangsta. Infliacija yra natūralus dalykas. Ir jeigu koks restoranas nori pakelti kainas, kad vienas iš produktų pabrango, tai nėra gerai. Ne patiekalas turi būti pelningas, o diena turi būti pelninga. Jei tu turėsi pelningus patiekalus, tu gali bankrutuoti lengvai. Bet jeigu pelningą dieną, tai to nebus“, – sako virtuvės šefas Marius Šulcas.

Virtuvės šefas Marius Šulcas teigia mėsą perkantis iš pastovių tiekėjų. Pasak jo, kiauliena per metus brango tris kartus. Bendras pabrangimas - apie 10 procentų.

„Kadangi yra logiškas ekonomikos dėsnis - infliacija turi būti, viskas brangs ir mūsų patiekalai brangs. Mes nusistatę tokį režimą, kad kas pusantrų metų pasivyti infliaciją apie 5 procentus pakeliame“, – apie kainų pokyčius teigė virtuvės šefas.

Vilniaus Kalvarijų turguje prekeiviai skundžiasi pirkėjų trūkumu - mėnesio pabaiga, kol kas negautos pensijos ir atlyginimai. Tikina - kiauliena nebrango.  

Tačiau įsikalbėjus paaiškėja, kad vis dėlto brango.

„Kiek sprandinė dabar kainuoja? 5 - 5.50 euro. Na, sezono metu, vasarą ji pabrangsta truputį. Paskui rudenį, žiemos sezone ji atpinga. Šiuo metu pabrangusi euru ar pusantro. Visos prekės pagal sezoną. Dabar, pavyzdžiui, jeigu šaltieną žmonės verda žiemą, rudenį – kojos kainuoja 1,50 ir euras, o dabar 30 centų už kilogramą, tokia sezoninė prekė truputį atpigo“, – sako turgaus prekeivis.

„Kiauliena turguje truputį pigesnė. Bet, aš pastebėjau, kad prekybos centre, ypatingai tie šonkauliai dabar pasidarė gerokai brangesni. Ir smulkiose parduotuvėse, kur yra prekiaujančios ūkininkų mėsa irgi visur yra kiaulienos šoktelėjimas kainos“, – savo mintis apie kainų pokyčius dėstė turguje sutiktas pirkėjas.

Parduotuvėse pirkėjai taip pat sako, kiaulienos kainos kilo.

Mėsos perdirbėjų atstovas teigia, kad kiauliena brangsta dėl pavasarinės paklausos ir kiaulių maro Kinijoje, kuri suvartoja beveik pusę pasaulinės kiaulienos rinkos.

Kiaulienos kainos ėmė didėti po kiaulių maro Kinijoje išaugus paklausai. Ir mėsos perdirbėjų atstovas ir kainų lygintojas teigia, kad kiniečiai dėl maro dar nebaigė skersti kiaulių. O kiaulienos paklausa ir kainos gali toliau augti. 

Augs ir kol kas stabilios mėsos gaminių, o taip pat ir kitos mėsos kainos. 

Plačiau – reportaže

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi