Naujienų srautas

Verslas2019.05.20 16:44

Naujovė mieste: ant stogų – aviliai ir daržai

Gamtos išsiilgusiems miestiečiams mokslininkai siūlo ant stogų kelti avilius ar užsiimti vadinamąja vertikaliąja žemdirbyste. Eksperimentas parodė, kad žalumynai ar uogos puikiai dera specialiai įrengtose sienelėse. Jos užima nedaug vietos, o augalus lengva prižiūrėti.

Ant verslo centro stogo, pačiame Kauno centre apsigyvena pirmosios naujakurės – aviliuose bus dvi bičių šeimos. 

Pasak bitininko Algirdo Amšiejaus, bitės ramios – keliaudamos iš jo ūkio patyrė streso, tačiau netrukus apsipras. Tai per ilgus metus vienuolių išvestos „Bakfasto“ bitės, kurios žmonių negelia. Vienoje šeimoje per Jonines jų jau turėtų būti apie 70 tūkstančių.

Mokslininkas sako, miestai – puiki vieta bitėms gyventi – aukščio nebijo, o kuo arčiau saulė, tuo jos geriau jaučiasi. Tokia bitininkystė pasaulyje ypač populiari – esą Kanadoje ant stogų stovi ir po keturiasdešimt avilių. 

Ant stogo šalia avilių puikiai augtų ir mėtos, žemuogės, čiobreliai, bazilikai, sako eksperimentą atliekančios Žemės ūkio akademijos mokslininkės. Šiuos daigelius iš šiltnamio jos netrukus persodins į specialias sieneles.

„Prieš tai buvo išbandę dar ir kitus augalus, daržoves, tokias kaip paprika, pomidorai, salotos. Taip pat derėjo gerai“, – sako VDU Žemės ūkio akademijos technologė, dr. Živilė Juknevičienė. 

„Šitų vertikalių sienų, vertikalaus auginimo būdo privalumas yra tas, kad žmogui lengva prižiūrėti, derlių galime imtis kelis kartus, šios sienos gali prie darželių, prie mokyklų, tai tikrai patrauklu vaikams“, – tikina VDU Žemės ūkio akademijos docentė Jurgita Kulaitienė. 

Ši sienelė užima kvadratinį metrą, o joje galima susodinti per septynias dešimtis augalų. Pasaulio didmiesčiuose itin populiarią vertikaliąją žemdirbystę sutiko išbandyti ir šeši Lietuvos ūkininkai, vietų sienelėms radę ant savo namų ar ūkinių pastatų.

Plačiau – reportaže (nuo 13.17 min.).

Žinios. Gamtos išsiilgusiems miestiečiams mokslininkai siūlo ant stogų kelti avilius

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi