Verslas

2019.05.03 05:30

Išperkamoji būsto nuoma: atrodo patraukliai, bet galima likti ir be pinigų, ir be būsto

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.05.03 05:30

Tiems, kas negali sukaupti pradinio įnašo būstui įsigyti, nekilnojamojo turto vystytojai būstą siūlo įsigyti išperkamosios nuomos būdu. Nuomos kainoms kopiant į viršų, tai gali atrodyti labai patraukliai, tačiau pravartu įvertinti rizikas.

Dar 2015 metais Lietuvą pasiekė iš Vakarų atkeliavusi naujovė, padedanti lengviau įsigyti būstą tiems, kurie neturi pradinio įnašo, – tai būsto išperkamoji nuoma, angliškai dar vadinama „Rent2Buy“ (liet. – nuomokis, kad įsigytum).

Siūlančios tokią paslaugą nekilnojamojo turto (NT) bendrovės pirkėjams suteikia galimybę pradinio įnašo dalį (15 proc. buto kainos) išskaidyti į mėnesines įmokas, kurios bus mokamos atitinkamą laiko tarpą.

Įmokų mokėjimo terminas priklauso nuo NT vystytojo, tačiau dažniausiai jis siekia 24–36 mėnesius. Sumokėtos įmokos yra kaupiamos, o kai per pasirinktą laikotarpį sukaupiama pradinį įnašą atitinkanti suma, pasirašoma buto pirkimo–pardavimo sutartis banke.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius pastebi, kad išperkamosios nuomos paslauga sukurta pirkėjui, kuris neturi pakankamai lėšų pradiniam įnašui. Tuo metu NT projektus vystančios įmonės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis papildo, kad dažniausiai „Rent2Buy“ būstus įsigyja jaunos šeimos, kurios neturi pinigų pradiniam įnašui.

„Mūsų tikslas buvo sukurti galimybę būstą įsigyti jauniems darbuotojams, kurie gauna pakankamai gerus atlyginimus, tačiau neturi sukaupę pradinio įnašo“, – sako A. Avulis. Jis priduria, kad jauni žmonės šiais laikais nėra linkę taupyti, nori gyventi „šiandien ir dabar“, todėl įmonės bando prisiderinti prie jų poreikių.

Mėnesio įmoka siekia apie 500–600 eurų

Susigundžiusiems išperkamosios nuomos paslauga verta paskaičiuoti, kokio dydžio bus mėnesinė būsto įmoka. Jos gali skirtis priklausomai nuo to, kokio dydžio būstas bus perkamas ir kiek laiko reikės mokėti įmokas.

Pavyzdžiui, viena iš bendrovių siūlo įsigyti 37 kv. metrų dviejų kambarių būstą, kurio kaina su visiška apdaila siekia 69,3 tūkst. eurų. NT bendrovė siūlo įmokas skaidyti į 24 mėnesius. Vadinasi, pradinė įnašo dalis sieks 10,4 tūkst. eurų, o, išskaidžius ją į 24 mėnesius, kiekvieną mėnesį teks sumokėti 433 eurus. Tiesa, nereikia pamiršti, kad papildomai teks susimokėti už komunalines paslaugas. Taip pat reikės dalį lėšų skirti ir būsto apstatymui baldais.

Kita NT įmonė siūlo už būsto įmoką mokėti po 525 eurus. Pavyzdžiui, įmonės plėtojamuose projektuose vidutinė įrengto (sienos, grindys, durys, apšvietimas, lubos, visiškai įrengtas sanitarinis mazgas) 45 kv. metrų 2 kambarių buto kaina siekia 105 tūkst. eurų, o, įmoką išskaidžius į įmonės siūlomą 30 mėnesių laikotarpį, kiekvieną mėnesį tektų sumokėti po 525 eurus.

Verta pastebėti, kad priklausomai nuo NT vystytojo, įmokas galima skaidyti ir į trumpesnį – 24 mėnesių – laikotarpį. Kartais klientams yra pasiūlomas ir įmokos skaidymas į 36 mėnesių laikotarpį, todėl suma gali skirtis.

„Rent2Buy“ – įvaizdžio formavimo dalis

A. Avulis teigia, kad tiesioginės naudos iš „Rent2Buy“ klientų įmonė negauna, kadangi pinigai NT vystytoją pasiekia tik vėliau. Be to, kompanija patiria papildomų sąnaudų, nes, norint teikti tokią paslaugą, reikia turėti daugiau žmonių komandoje.

Išperkamosios nuomos paslauga, anot A. Avulio, papildomai apmokestinama tik labai nedideliu tarifu, kad neatsirastų spekuliantų, kurie išnuomotų būstą, o vėliau nuomai sumokėtus pinigus panaudotų kaip pradinį įnašą, todėl trumpalaikė grąža įmonei maža.

Vis dėlto verslininkas tikina, kad ilgalaikėje perspektyvoje yra gaunama svari finansinė bei socialinė nauda.

„Jau dabar ši veikla mums duoda daug, o ateityje duos dar daugiau, kadangi formuojame draugiškos kompanijos įvaizdį“,  – sako A. Avulis.

Yra papildomų rizikų

Nors daugeliui išperkamoji nuoma gali atrodyti patraukliai, yra ir minusų, kuriuos privalu paminėti.

M. Statulevičius pastebi, kad bankai po dviejų metų iš naujo vertina pirkėjo kreditingumą ir galimybę išmokėti paskolą.

„Pasikeitus aplinkybėms, bankas gali neišduoti paskolos būstui, už kurį pradinis įnašas jau sumokėtas. Tačiau tai priklauso jau ne nuo vystytojo, o nuo pirkėjo finansinės situacijos“, – sako M. Statulevičius.

Kitas trūkumas – NT vystytojai klientams siūlo įsigyti tuos būstus, kurie yra mažiau populiarūs. Dažniausiai tai pirmame namo aukšte arba šiaurinėje pusėje esantys butai. Tai portalui LRT.lt patvirtino NT vystytojai. 

Nors verslininkas A. Avulis ir teigia, kad yra siūloma įvairių butų, jis pripažįsta, jog išperkamosios nuomos būdu iš pradžių norima parduoti mažiau populiarius butus.

Kita rizika – jei perkate būstą su daline apdaila, jį įsirengiate, bet po kurio laiko pastebite, kad nebeišgalite mokėti įmokų, prarasite nuomai sumokėtus pinigus. Taip pat neteksite 3 mėnesių nuomos įmokas siekiančio depozito, kuris privalomas pasirašant išperkamosios nuomos sutartį, bei pinigus, kuriuos skyrėte būstui įrengti.

Vis dėlto A. Avulis teigia, kad ši rizika yra pakankamai maža, kadangi iš 383 parduotų būstų nebuvo nė vieno atvejo, kada klientas nutrauktų išperkamosios nuomos sutartį.

„Žinome tik kelis atvejus, kai nuomos sutartis buvo perleista kitiems žmonės“, – sako A. Avulis.

Pasirenka kaip alternatyvą

Portalo LRT.lt žurnalistų kalbintas vilnietis Andrius išperkamosios nuomos būdu būstą įsigijo dar prieš dvejus metus ir teigia, kad įmokas jau yra sumokėjęs.

Anot jo, sprendimą pirkti butą naudojantis išperkamosios nuomos būdu jį paskatino elementari priežastis – pradinei būsto įmokai pinigų Andrius neturėjo, o kiekvieną mėnesį dalį atlyginimo bet kokiu atveju reikėdavo skirti būsto nuomai. 

„Neturėjome pradinio įnašo ir ieškojome alternatyvų. Norėjosi turėti savo būstą, o nuoma tokio pat būsto yra žymiai brangesnė negu įmokų dydis, kurį reikėtų mokėti jau gavus paskolą. Paskaičiavus pasirodė, kad tai būtų labai protingas sprendimas“, – sprendimą pirkti butą komentavo vilnietis.

Anot jo, įsigyto būsto dydis siekia 42 kv. metrus, o mėnesinė įmoka pirmus 24 mėnesius buvo apie 600 eurų. Papildomai kiekvieną mėnesį už komunalines paslaugas reikėdavo sumokėti dar apie 50 eurų.

Andrius teigia, kad iš pradžių buvo tikėtasi, kad įmoka bus šiek tiek mažesnė, tačiau paaiškėjo, kad butą privaloma pirkti su įrengta vonia ir virtuve.

„Vonios kaina jau buvo įskaičiuota, tačiau virtuvę reikėjo įsirengti, o samdyti buvo galima tik NT vystytojų pasiūlytą įmonę“, – išaugusios įmokos priežastis vardija Andrius.

Vis dėlto vilnietis teigia, kad savo sprendimo įsigyti būstą išperkamosios nuomos būdu nesigaili, bei patikina, kad, jei tokį sprendimą reikėtų priimti dar kartą, jis tai darytų nedvejodamas.