Verslas

2015.09.08 13:45

Afrikinis kiaulių maras pasiekė Kėdainių rajoną

BNS2015.09.08 13:45

Šią savaitę Kėdainių rajone suradus afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusių šernų gaišenas, šia liga užkrėsta Lietuvos teritorija išsiplėtė – į ją įtrauktas visas Kėdainių rajonas.

Šią savaitę Kėdainių rajone suradus afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusių šernų gaišenas, šia liga užkrėsta Lietuvos teritorija išsiplėtė – į ją įtrauktas visas Kėdainių rajonas.

Šiame rajone iki šiol nebuvo registruotas nė vienas ligos atvejis, į užkrėstos teritorijos ribas anksčiau buvo įtrauktos tik Pelėdnagių, Vilainių, Truskavos ir Šėtos seniūnijos, skelbia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Visą Kėdainių rajoną paskelbus užkrėsta teritorija, jame taikomi griežtesni afrikinio kiaulių maro prevencijos ir kontrolės reikalavimai, privaloma visus sumedžiotus šernus ištirti dėl šios ligos.

Medžiotojai turi užtikrinti, kad sumedžiotų šernų mėsa nebus išdalinta, kol negauti tyrimų rezultatai. Visa šerniena, kol bus gauti tyrimų rezultatai, turi būti saugoma su VMVT teritoriniu padaliniu iš anksto suderintoje vietoje.

Be to, užkrėstoje teritorijoje sumedžiotų šernų mėsa, iš jos pagaminti pusgaminiai ir gaminiai gali būti tiekiami maistui tik užkrėstoje teritorijoje ir tik gavus neigiamus tyrimų rezultatus. Tai patvirtinti privaloma nacionaliniu sveikumo ženklu ar nacionaliniu atpažinimo žymeniu.

Ribojimai palies ir kiaulių laikytojus, nes užkrėstoje teritorijoje vežamos į skerdyklas kiaulės turi lydėti leidimą paskersti gyvūną skerdykloje, kurį išduoda VMVT teritorinis padalinys.

Iš šios teritorijos išvežti kiaules į kitas Lietuvoje esančias kiaulių laikymo vietas galima tik iš pilnai biologinio saugumo priemonių reikalavimus įgyvendinusių ūkių ir tik su veterinariniu pažymėjimu, patvirtinančiu kiaulių sveikatos būklę. Skerdžiant kiaules savo reikmėms, būtina informuoti veterinarijos gydytoją, kuris įvertins skerdžiamų kiaulių klinikinę būklę ir esant ligos įtarimui, paims mėginius dėl afrikinio kiaulių maro.

VMVT primena, kad radus nugaišusį laukinį gyvūną, pradėjus gaišti laikomoms kiaulėms ar pastebėjus kiaulių sveikatos sutrikimus (apetito praradimą, padidėjusią temperatūrą ir pan.) būtina nedelsiant informuoti artimiausią VMVT teritorinį padalinį

Lietuvoje šiais metais užregistruota per 30 afrikinio kiaulių maro židinių, Latvijoje – 87, Estijoje – 59, Lenkijoje – 30.

Užpernai vasarą marą nustačius Baltarusijoje, pernai jis išplito Lietuvoje ir Lenkijoje, vėliau – Latvijoje ir Estijoje. Veterinarijos tarnyba jau nustatė ne vieną atvejį, kai iš Baltarusijos į Lietuvą gyventojai įvežė užkrėstus maisto produktus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.