Veidai

2020.11.04 07:51

„Netflix“ karaliaujanti šachmatininkės istorija: kas už jos slepiasi?

LRT.lt2020.11.04 07:51

Spalio 28 d. „Netflix“ pasirodęs miniserialas „The Queen`s Gambit“ tą pačią dieną tapo žiūrimiausiu visoje platformoje. Meistriškai susukta istorija ne vieną privertė aiktelėti iš netikėtumo: nejaugi serialas apie šachmatus išties gali būti toks įdomus ir įtraukiantis? Pasirodo, gali.

Septynių dalių serialas „The Queen`s Gambit“ pastatytas pagal to paties pavadinimo 1983 m. parašytą amerikiečių rašytojo Walterio Teviso romaną. Ir nors neretai sakoma, jog pagal knygas pastatyti kino filmai ar serialai nuvilia, pastaruoju metu vyraujančios „Netflix“ tendencijos rodo ką kita. Pavyzdžiui, milžiniško auditorijos susidomėjimo ir pripažinimo sulaukę serialai „Unorthodox“ ir „You“ taip pat pastatyti pagal literatūros kūrinius.

Vos prieš savaitę „Netflix“ pasirodžiusio miniserialo „The Queen`s Gambit“ veiksmas sukasi praėjusio amžiaus šeštojo ir septintojo dešimtmečių kontekste. Seriale pasakojama dramatiška našlaitės Beth Harmon istorija.

Autoavarijoje netekusi mamos, mergaitė auga vaikų namuose, kuriuose laikomasi itin griežtos tvarkos. Serialo herojė nuo mažens girdoma raminamaisiais, todėl netrukus tampa priklausoma nuo stiprių vaistų, o vėliau – ir nuo alkoholio.

Tiesa, vienas globos namų budėtojas pastebi ir padeda Beth atrasti savo paslėptą talentą. Paaiškėja, jog mergaitė meistriškai žaidžia šachmatais. Ji svajoja tapti šachmatų didmeistre, tad šachmatai tampa naująja jos aistra, panašėjančia į apsėdimą. Vis dėlto Beth kelionę tikslo link temdo sunki kova su tamsiomis vaikystės dėmėmis ir smarkiai ją įsupusiomis priklausomybėmis.

Istoriją padiktavo asmeninės patirtys

Pagrindinę serialo veikėją įkūnija talentinga, išskirtinės išvaizdos amerikiečių, argentiniečių ir britų šaknų turinti aktorė Anya Taylor-Joy. Ir nors jos suvaidinta Beth Harmont tėra knygos „The Queen`s Gambit“ autoriaus vaizduotės ir kūrybos vaisius, milžinišką gerbėjų auditoriją suburti jau spėjusi istorija turi sąsajų su realybe, rašoma Australijos žurnale „Marie Claire“. Galbūt kaip ir bet kuris kitas literatūrinis šedevras?

1983 m. balandį pasirodžiusiame „The New York Times“ numeryje išspausdintoje publikacijoje buvo rašoma, jog sukurti romaną apie talentingą šachmatininkę rašytoją W. Tevis įkvėpė asmeninės patirtys.

„Šachmatais pradėjau žaisti su seserimi ir vaikais iš savo apylinkių. Sykį laimėjau 250 JAV dolerių prizą ir tapau C klasės šachmatų žaidėju (vidutinio lygio žaidėjas, priklausantis klubams ar dalyvaujantis turnyruose – LRT.lt). Dabar žaidžiu kompiuteriu, tad man netenka susidurti su iš manęs besišaipančiu priešininku, mat visada galiu ištraukti elektros kištuką. Žaidžiau pakankamai gerai, kad suprasčiau, kas yra geras žaidimas. Galiu nugalėti vidutinioką, tačiau bijočiau žaisti su tais vyrukais, kurie žaidžia Brodvėjuje“, – „The New York Times“ pasakojo rašytojas W. Tevis.

Panašu, jog jo išgalvotos veikėjos Beth Harmon kovą su priklausomybėmis taip pat įkvėpė asmeniniai išgyvenimai. Vaikystėje romano autorius sirgo reumatine širdies liga, todėl buvo priverstas vartoti stiprius vaistus.

„Kai buvau mažas, man buvo diagnozuota reumatinė širdies liga. Ligoninėje mane girdė didelėmis vaistų dozėmis. Štai iš kur romane atsiranda Beth priklausomybė nuo vaistų“, – praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje „The New York Times“ sakė W. Tevis.

Seriale plėtojama ne tik apsėdimu virtusios aistros, priklausomybės ir vaikystės traumų tematika. „The Queen`s Gambit“ analizuojama ir moters vieta vyriškame – šachmatų – pasaulyje.

Dar 1983 m. „The New York Times“ apie savo istoriją rašytojas W. Tevis. sakė: „The Queen`s Gambit“ laikau duokle protingoms moterims. Beth mane žavi savo drąsa ir išmintimi. Praeityje daugelis moterų turėjo slėpti savo protą, tačiau dabar taip nebėra“.

Nors Beth Harmon asmuo tėra fikcija, spėliojama, jog keletas šachmatų pasaulyje garsių moterų galėjo turėti įtakos kuriant šį personažą. Tai – plačiai žinomos šachmatų meistrės Hou Yifan, Judit Plgar, Irina Krush, Nona Gaprindašvili ir Vera Menčik, rašoma leidinyje „Marie Claire“.

Tiesa, nors seriale išties atiduodama duoklė moterų emancipacijai, šachmatų didmeistrė Jennifer Shahade savo tviterio paskyroje pastebėjo, jog „The Queen`s Gambit“ demonstruojama per daug scenų, kuriose šachmatais žaidžia vyrai, ir per mažai tokių, kuriose – moterys.

Metų geriausias „Netflix“ produktas

„Netflix“ žiūrimiausių viršūnes užkariavusiam miniserialui „The Queen`s Gambit“ jau prognozuojama akinama sėkmė ir šlovė kino pasaulyje, užsienio žiniasklaidoje juostai drąsiai klijuojama geriausio šiemet „Netflix“ pasirodžiusio kūrinio titulas. Apie serialą teigiamai atsiliepė ir šachmatininkų bendruomenė.

Ne vienam žiūrovui kilo klausimas, ar tarp seriale dėliojamų šachmatų galima įžvelgti loginių ryšių, kitaip tariant, ar šachmatų partijos žaidžiamos iš tiesų, ar figūros dėliojamos bet kaip, tik tam, kad padėtų gyviau iliustruoti istoriją.

Kaip rašo „Time“, kinematografijos šedevru pramintame seriale šachmatais žaidžiama iš tiesų. Kuriant scenas, kuriose atliekami šachmatų ėjimai, kino kūrėjų komandą konsultavo buvęs Pasaulio šachmatų čempionatas Garry Kasparovas ir šachmatų treneris Bruce`as Pandolfinis.

Visų septynių serialo serijų pavadinimuose puikuojasi su šachmatais susiję terminai. Ne išimtis ir serialo pavadinimas. „Valdovės gambitas“ (angl. „The Queen`s Gambit“) yra vienas iš seniausių šachmatų debiutų, aprašytas dar 15 a. pabaigoje. Ankstyvajame šachmatų periode pirmas ėjimas valdovės pėstininku buvo retas, tačiau pastaruoju metu šachmatų žaidime tai – itin dažnas žaidėjų pasirinkimas, ypač aukšto lygio turnyruose.

Tiesa, serialo režisierius Scottas Frankas pabrėžė, jog nors šachmatams seriale skiriama svarbi vieta, dramatiška istorija turėtų patikti ne tik šios sporto šakos mėgėjams. „Nė nenutuokiu, kaip žmonės priims šį serialą, tačiau tai pirmas kartas, kai galiu pripažinti, kad esu labai laimingas. Įprastai garsiai to nesakau“, – leidiniui „Entertainment Weekly“ sakė serialą pristatęs S. Frankas.

Didžioji miniserialo dalis filmuota Kembdridžo mieste, Ontarijuje, Kanadoje. Įdomu tai, jog keletas scenų buvo filmuotos ir Vokietijoje – Berlyno kino teatre „Kino International“, Berlyno zoologijos sode, vienoje dėvėtų drabužių parduotuvėje „Humana“ ir kt. miesto vietose.

A. Taylor-Joy – 6-erių angliškai kalbėti išmokęs modelis

Vos pasirodžius serialui, sužavėta auditorija ėmė teirautis, ar didžiuosiuose ekranuose pasirodys istorijos tęsinys. Paklausta, ar sutiktų pratęsti šachmatų meistrės Beth gyvenimo istoriją, aktorė A. Taylor-Joy sakė, kad nė nedvejodama mielai priimtų šį pasiūlymą.

Tiesa, serialo kūrėjams istorijos tęsinys neatrodo tokia patraukli mintis. Anot jų, pagal romaną pastatytas serialas baigėsi taip pat, kaip ir knyga. Deja, W. Tevisas istorijos tęsinio neprašė, tad serialo kūrėjai taip pat nenorėtų to imtis, rašoma leidinyje „Harper`s Bazaar“. Kaip bus iš tiesų, parodys laikas ir serialo pripažinimas.

Beveik neabejojama, jog po vaidmens seriale „The Queen`s Gambit“ A. Taylor-Joy taps dar labiau žinoma visame pasaulyje, tačiau aktorė jau gali pasigirti karjeros pasiekimais.

Majamyje, Floridoje gimusi ir šešių vaikų šeimoje augusi 24-erių aktorė prieš filmavimo kameras debiutavo 2014 m., kai suvaidino komedijoje „Vampyrų akademija“ (angl. „Vampire Academy“). Tiesa, galutiniame filmo variante scena, kurioje suvaidino A. Taylor-Joy, buvo iškirpta.

Visgi tais pačiais metais ji suvaidino Roberto Eggerso filme „Ragana“ (angl. „The Witch“), po šio filmo ėmė sekti daugelis kitų vaidmenų. 2017 m. aktorė buvo nominuota BAFTA apdovanojimui kylančios žvaigždės kategorijoje.

Nors gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose, dar būdama kūdikis A. Taylor-Joy su šeima išsikraustė į Argentinos sotinę Buenos Airės. Kadangi kalbėjo ispaniškai, anglų kalbos ji išmoko būdama tik šešerių, kai persikėlė gyventi į Londoną.

Nors nėra šachmatų profesionalė, aktorė yra modelis, kurį laiką ji lankė baleto pamokas. Modeliu A. Taylor-Joy tapo visai netikėtai – sykį ją, pirmą kartą apsiavusią aukštakulnius ir gatve vedžiojančią šunį, pastebėjo vienas aktorius. Jis priėjo prie merginos ir pasiūlė jai susisiekti su jo agentu.

„Yra daug dalykų, kuriuos norėčiau daryti. Šiuo metu mano širdyje didžiausią vietą užima vaidyba, tačiau vieną dieną noriu tapti režisiere“, – leidiniui „Crash“ kalbėjo kylanti žvaigždė A. Taylor-Joy.