Naujienų srautas

Veidai2019.09.05 07:00

BBC seriale Hitlerį įkūnijęs Andrius Rožickas: jei sunku atskirti personažą nuo aktoriaus, duokite „Oskarą“

Agnė Kibildaitė, LRT.lt 2019.09.05 07:00

„Būčiau tikras Adolfas Hitleris, jei bijočiau neigiamų reakcijų arba, dar blogiau, su jomis kovočiau“, – sako šaltakraujo diktatoriaus vaidmenį BBC seriale „Nacių iškilimas“ atliekantis Andrius Rožickas ir priduria, kad aktoriaus ir personažo tapatinimas – vertas „Oskaro“.

– Sulaukęs serialo kūrėjų pasiūlymo prisijungti prie komandos ir atlikti A. Hitlerio vaidmenį ilgai svarstėte, ar sutikti su šiuo pasiūlymu? Ar sužinojus, kad esate atrinktas atlikti pagrindinį vaidmenį, nekilo abejonių, raginančių atsisakyti drastiškos asmenybės vaidmens?

– Kai paskambino kastingo agentūros atstovai ir pasiūlė ateiti į bandymus, ir nustebau, ir apsidžiaugiau, ir išsigandau. Bet gal ne paties personažo, kiek savo gebėjimų. Nors apskritai man patinka įmesti save ten, kur dar nesu buvęs, ir turbūt svarbiausia – buvau tikras, kad BBC padarys gerai, todėl dvejojau neilgai.

– Su kokiais iššūkiais teko susidurti serialo „Nacių iškilimas“ filmavimo aikštelėje?

– Pagrindinis iššūkis buvo nepersistengti. Nes Hitleris visų mūsų galvose jau yra tapęs „memu“ ir labai lengva nuslysti į jau matytus šaržus, štampus ir padaryti karikatūrą. Todėl režisieriaus nuolat klausdavau, ar nepervaidinu, į tai jis atsakydavo pakeltu nykščiu. Nors dabar galvoju, kad gal tai reiškė „taip“.

– Kaip vertinate kūrybinį procesą, ar filmavimo darbai ėjosi sklandžiai, o gal susidūrėte su kokiais nors nesklandumais?

– Sklandžiau nesu patyręs, ir mane nustebino ne tik britai, kurie sukosi kaip prisukti be jokių „ieškojimų”, ar svajingų kūrybinių pertraukėlių, bet ir visa lietuviška „Baltijos filmų paslaugos“ komanda su Lineta Miškinyte priešaky.

Žodžiu, dirbti buvo vien malonumas, čia labai tinka angliško žodžio „vaidinti” reikšmė (play – „žaisti“). Kartais galvodavau, dar klausimas, kas kam mokėti turi, nes iš šio kūrybinio proceso gavau labai daug patirties, žinių, gerų emocijų, su savimi dar geriau susipažinau.

– Kiek laiko per dieną užtrukdavo filmavimo darbai? Ar teko dirbti iki išnaktų, ar šis darbas neišvargino?

– Visaip būdavo, bet labiausiai vargino persirengimai ir priklijuojami ūsai. Toks užsitęsęs karnavalas. Bet malonus, nes kostiumai tobuli, dydis kaip tik, dėmesys net menkiausioms detalėms. Beje, kostiumų dailininkė Daiva Petrulytė, dirbusi prie šio projekto, yra nominuota „Emmy“ už darbą filme „Černobylis“.

– Ar serialo kūrimo darbai bei pagrindinis A. Hitlerio vaidmuo pareikalavo išlipti iš komforto zonos, pavyzdžiui, įveikti kokią nors baimę?

– Iš tikrųjų, Hitlerio persona ir jo gyvenimo būdas pasirodė visai artimas mano komforto zonai, aš taip pat mėgstu dėmesį, patinka gestikuliuoti, parėkauti, pavadovauti paradui. Tiesa, vienas punktas man mažiausiai patiko: Hitleris rytais gerdavo pieną, teko apsimesti, kad patinka ir man.

– Kokių pamokų teko išmokti vaidinant šiame seriale? Gal aktorinių subtilybių, gyvenimo pamokų ar nežinomų istorinių faktų?

– Pamačiau kitokį Adolfą Hitlerį, tikresnį, žmogiškesnį, kad jis neatskrido iš kitos planetos ar neišlindo iš pragaro. Didžiulė klaida galvoti, kad jis turėjo kažkokių antgamtinių galių ir kad daugiau tokių adolfų būti nebegali.

Jei tik bus sudarytos palankios sąlygos, istorija gali labai lengvai pasikartoti bet kurioje pasaulio šalyje. Juk žmonės yra tokie pavaldūs propagandai, o dabartinės technologijos manipuliuoti emocijomis leidžia dar lengviau.

Todėl vienintelis būdas nuo to apsisaugoti – skaityti kuo įvairesnius šaltinius, tikrinti informaciją, nesivadovauti emocijomis, kritiškai vertinti patrauklius, daug žadančius pasisakymus, niekada nepritarti skirstymui – čia mes, čia jie.

– Kaip vertinate A. Hitlerio asmenybę, kurią įkūnijate seriale? Ar tai dramatiška, jautri, stipri, emocinga, šaltakraujiška, o galbūt šiek tiek komiška asmenybė?

–Aš manau, kad tokių kaip jis pilna, be to, vienas jis nebūtų padaręs tiek nusikaltimų visuomenei.

– Ar nebijojote sulaukti neigiamų aplinkinių reakcijų, pasirinkęs įkūnyti A. Hitlerio asmenybę?

– Būčiau tikras Hitleris, jei bijočiau neigiamų reakcijų arba dar blogiau – su jomis kovočiau. Ne, nebijau, o jei kam nors bus sunku atskirti personažą nuo aktoriaus, vadinasi, vaidmuo atliktas puikiai, duokit „Oskarą“.

– Įsikūnijęs į A. Hitlerio vaidmenį turėjote geriau susipažinti su jo asmenybe – biografiniais faktais, kalbėjimo stiliumi, gestikuliavimu. Kaip manote, ką iš šių aspektų seriale atkartoti tapo sunkiausia?

Vienokį jis pats save matė, kitokį jį kūrė propaganda žmonių galvose, dar kitokį piešė kita konflikto pusė, man atrodo, tam tikros jo savybės yra per daug užryškintos, jis, mano galva, buvo labiau eilinis, nei mums atrodo, tik turėjo labai daug nesveikų ambicijų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi