Veidai

2019.05.18 10:06

Pirmojoje nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje dalyvavo ir šiandien pažįstami veidai

pamatykite archyvinį 1998 m. įrašą
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.05.18 10:06

Šių metų „Eurovizija“ Lietuvai jubiliejinė – tai dvidešimtas kartas, kai Europa išgirdo šalies atstovo dainą, o pirmąjį kartą konkursas mus įsileido prieš 25-erius metus, kai milijonai televizijos žiūrovų išgirdo „Sveiki, Dubline! Kalba Vilnius!“. Šiandien vargu, ar reikia pasakoti, kas ta „Eurovizija“, o pirmą kartą į konkursą vykusi delegacija nė nežinojo, kas jų laukia.

39-asis „Eurovizijos“ dainų konkursas mūsų šaliai buvo pirmasis. Į Airijos sostinę Dubliną išvyko Ovidijus Vyšniauskas su „Lopšine mylimai“. Beje, muzikos autorius – pats O. Vyšniauskas, o širdį virpinantį tekstą sukūrė Gintaras Zdebskis. Tuo metu konkurse dar grojo orkestras, buvo privaloma dainuoti gimtąja kalba.

Tik tada, pries 25-erius metus, nebuvo nei nacionalinių atrankų, nei pakankamo supratimo, kas ta „Eurovizija“.

Komandai, kūrusiai tuo metu labai populiarią laidą „Muzikinis viešbutis“ buvo pavesta pasirūpinti ir šalies pasirodymu konkurse, o Lietuvos atstovą pasitarę išrinko Lietuvos televizijos darbuotojai.

„Komandos koordinatore, mūsų delegacijos vadove tapo „Muzikinio viešbučio“ Vilija Grigonytė. Gavusi tokią atsakomybę, Vilija labai daug dirbo. Ji viena atlikdavo 15-20 žmonių darbą“, – prisimena Jūratė Jankienė, priiminėjusi pirmąją „Eurovizijos“ transliaciją Lietuvoje.

„Pamenu, dalykinius laiškus netgi pradėjau pasirašinėti skirtingai – Grigonytės ir Vyšniauskienės pavardėmis. Tiesiog tam, kad būtų mažiau nustebusių, kaip visus darbus gali padaryti vienas žmogus“, – neseniai portalui LRT.lt duotame interviu pasakojo ir pati Vilija Grigonytė, pirmosios Lietuvai „Eurovizijos“ koordinatorė.

Pasak režisierės J. Jankienės, šis mūsų pasirodymas buvo pirmasis blynas, nors gal kiek ir prisvilęs – komanda viską turėjo pradėti nuo nulio.

„Nebuvome matę konkurso įrašų, nelabai žinojome, kaip ir kas ten vyksta. Dainai paruošti turėjome vos porą mėnesių, taip pat turėjome sudaryti komisiją ir pasiruošti pirmą kartą lietuviškos televizijos eteryje pasirodžiusiai „Eurovizijos“ transliacijai“, – prisimena LRT TELEVIZIJOS režisierė.

Kiekvienos šalies televizijoje buvo sudaryta komisija, kuri „Eurovizijos“ atlikėjus vertino 12 balų sistema. Lietuvos komisijai tąkart vadovavo muzikologė Virginija Smolskienė.

Tada Europa pirmą kartą išgirdo frazę „Sveiki, Dubline! Kalba Vilnius!“, kurią ištarė ekrane pasirodžiusi Gitana Lapinskaitė. Beje, 1994-aisiais šalys pirmą kartą savo balus perdavė ne telefonu, o satelitu transliuojamu vaizdu.

„Aš buvau pasilikusi Vilniuje ir priiminėjau transliaciją. 1-ojoje LRT studijoje buvo komisija, kuri dalijo savo balus. Puikiai visa tai pamenu – buvo nemenkas iššūkis, tačiau ir labai įdomi patirtis, nors iš pradžių nelabai supratome, kaip viskas vyksta, ir kaip reikėtų tinkamai pasiruošti“, – sako J. Jankienė.

Surinkęs nulį taškų, O. Vyšniauskas tada liko paskutinėje, 25-oje vietoje, J. Jankienei „Lopšinė mylimai“ iki šiol labai patinka. Lietuva į konkursą grįžo 1999-aisiais.

Prieš tai, 1998-aisiais buvo surengta ir pirmoji nacionalinė atranka, per kurią ir turėjome išsirinkti antrąjį savo atstovą „Eurovizijoje“, tais metais vykusioje Izraelyje, Jeruzalėje. Atranką vedė V. Grigonytė ir šviesaus atminimo maestro Vytautas Kernagis. 

Joje dalyvavo daugelis iki šiol žinomų grupių bei atlikėjų: Violeta Riaubiškytė, grupės „B`avarija“ ir „Rebelheart“, Rūta Ščiogolevaitė ir Aistė Pilvelytė, jėgas nacionalinėse atrankose jau bandžiusi 11 kartų. Tik pasisekė tąkart kitai Aistei, Smilgevičiūtei.

Kitąmet delegacija išvyko kur kas labiau pasiruošusi. 1998-ieji buvo paskutiniai metai, kai atlikėjams „Eurovizijoje“ akomponavo orkestras. Kai į konkursą 1999 m. vyko Aistė Smilgevičiūtė, vėl buvo naujų iššūkių.

„Buvo daug pokyčių, tačiau ir mes jau buvome įgiję patirties, geriau žinojome, kaip viskas vyksta, tad vykome kur kas geriau pasiruošę. Vežėmės puikią fonogramą, kurią kūrėme drauge su olandų kūrėjais“, – pasakojo V. Grigonytė.

Tokia buvo mūsų pradžia „Eurovizijoje“. Lietuva į konkursą jau išsiuntė dvidešimt šalies atstovų, net trylika kartų pasirodė didžiajame „Eurovizijos“ finale ir padovanojo šaliai jaudulio kupinų akimirkų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt