Tavo LRT

2017.10.12 20:36

„Mes nugalėjom“: kodėl taikus mitingas virto smurto proveržiu?

LRT.lt2017.10.12 20:36

1988 m. rugsėjo 28-osios vakarą Vilniuje, tuometinėje Gedimino (dabar Katedros) aikštėje įvyko Lietuvos laisvės lygos (LLL) mitingas, į istoriją įėjęs „bananų baliaus“ vardu – taikūs mitinguotojai buvo brutaliai išvaikyti gausių milicijos pajėgų, kai kurie sumušti, kai kurie išvežti nežinoma kryptimi. 

Kodėl sovietinė valdžia ėmėsi smurto? Kokios buvo šio įvykio pasekmės? Ir kas tos jaunos merginos, įamžintos KGB archyvuose atsidūrusioje nuotraukoje? Atsakymus į šiuos klausimus atskleis LRT TELEVIZIJOS dokumentinė apybraiža „Mes nugalėjom“, kurią išvysti bus galima jau šį šeštadienį 15.15 val.

1988 m. atmosfera Lietuvoje laisvėjo kone dienomis. Vasarą pirmuose Sąjūdžio mitinguose šmėkšteli viena kita trispalvė, vis drąsesni tampa vieši pasisakymai, pusę Lietuvos pasiekia nelegali Sąjūdžio spauda... Oficiali valdžia pajunta, kaip vadelės po truputį sprūsta iš rankų. Lietuva žingsnis po žingsnio eina Nepriklausomybės atkūrimo link ir to negali nepastebėti visus įvykius ir vyraujančias nuotaikas akylai stebinti KGB. 

Rugsėjo 28-oji išaušo giedra ir šilta. Niekas nė neįtarė, kad dar daugelį metų ji bus prisimenama kaip „bananų balius“. Nuotraukos herojės ir tūkstančiai kitų žmonių tądien pirmą kartą „paragavo bananų“ – deja, ne sovietmečiu deficitine preke buvusių vaisių, o guminių lazdų kirčių... 

Vytautas Bogušis, disidentas, LLL narys, atsimena neilgai trukusį mitingą – pasakius įžanginę kalbą ir padeklamavus B. Brazdžionio eilėraštuką, megafonas buvo perduotas Antanui Terleckui. Šis pradėjo savo kalbą nuo didingos Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės praeities ir... užstrigo megafonas. Kaip tik tuo metu į aikštę įsiveržė OMON („otriad miliciji osobogo naznačenija“ – ypatingos paskirties milicijos būriai). 

„Pradėjo susirinkusiuosius plakti ir visi pasitraukė Sereikiškių parko link“, – pasakoja buvęs disidentas.

Andrius Tučkus, kitas LLL narys, atsimena, jog mitingą organizavę bendražygiai negalvojo apie gresiantį smurtą. 

„Terleckas džiaugėsi, kad labai greitai bėgo ir tuo metu dar vikrus buvo. Jis išlaviravo, bet per nugarą gavo kelis kartus su lazdomis. Sakė nesmarkiai, bet gavo“, – teigia A. Tučkus. 

Patį Andrių, po mitingo grįžtantį namo, pradėjo sekti įtartini vyrai, sėdėję automobilyje. Prasidėjo įtemptos gaudynės Vilniaus gatvėmis – Laisvės lygos narys bėgo nuo kelių įtartinų tipų, neabejotinai susijusių su sovietine valdžia…

„Mes nugalėjom“ –  šeštadienį 15.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt