Tavo LRT

2017.06.20 10:10

Premjeras: ministrai vertinami neigiamai, nes ėmėsi ilgai nespręstų problemų

Alvyda Bajarūnaitė, Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.06.20 10:10

Vienintelis signalas, kurį siunčia neigiamas švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos ir žemės ūkio ministrų vertinimas, yra toks – ministrai pajudino ilgai nespręstas problemos, todėl sulaukė pasipriešinimo. Taip LRT RADIJUI sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, jei ministrai nesiimtų darbų, vertinimai būtų kitokie.

– Paskutinė „Vilmorus“ apklausa rodo, kad trys vyriausybės ministrai – švietimo ir mokslo, sveikatos apsaugos bei žemės ūkio – nebeturi visuomenės palaikymo. Juos vertinančių teigiamai yra mažiau nei neigiamai. Švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę nepalankiai vertina 28 proc. respondentų. Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą – 32 proc., o žemės ūkio ministrą Bronių Markauską – beveik 14 proc. apklaustųjų. Kaip tai vertintumėte?

– Tai yra tiesiog tyrimų rezultatai, ir tiek – toks mano vertinimas. Vertina tegul politologai ir visi kiti asmenys.

– Bet tai yra jūsų ministrų kabineto nariai. Galbūt tai koks nors signalas?

– Matau signalą tik tokį – ministrai (pirmiausia kalbant apie sveikatos ir švietimo ministrus) pajudino ilgus dešimtmečius nespręstas problemas. Natūralu, kad sulaukė didžiulio pasipriešinimo. Jeigu jie nieko nedarytų, neveiktų, būtų tik vyriausybėje, gal būtų kitokie rezultatai.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga ir švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė. BNS nuotr.

– Opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis žiniasklaidai sako, kad „susidaro įspūdis, kad kartais nuo premjero sąmoningai nuslepiama kai kuri informacija“. Esą nuo pat pradžių buvo aišku, kad bus didelės takoskyros, konfliktinės situacijos su bendražygiais Seime. G. Landsbergis sako, kad „mes premjero per pastarąsias savaites draugiškai prašėme, kad jis išdrįstų pripažinti, jog yra veikiama prieš jį, Seime yra žmonių, kurie tiesiogiai jam oponuoja, nors į kamerą šypsosi“. Ar yra konfliktas su bendražygiais?

– Manyčiau, kad opozicinės Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas ir partijos pirmininkas galbūt turėtų rūpintis savo frakcijos vidiniais protestais ir nesiimtų vertinti kitų politinių partijų vidaus reikalų. Juo labiau kad tai niekuo nepagrįsti teiginiai.

– Pasirodė pranešimų, kad Europos Komisija (EK) prieš Lietuvą pradėjo pažeidimo procedūrą dėl to, kad per daug šalies gyventojų vis dar nėra prisijungę prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos. Kitaip tariant, iki šiol vaikšto į lauko tualetus. Jei pažeidimas nebus pašalintas, teigiama, Europos Teisingumo Teismas Lietuvai gali skirti milijonus eurų siekiančią baudą. Kaip ketiname išspręsti susidariusią padėtį? Ar tikrai vyriausybėje rengiamos įstatymo pataisos, kuriose numatytos baudos, neprisijungusiems gyventojams?

– Pirmiausia, reikia paminėti, kas buvo padaryta iki šiol. Milijardai investuota į perteklinę infrastruktūrą mažėjant gyventojų skaičiui ir nepadarant mechanizmo iki galo, kad būtų galima žmonėms prisijungti ir jie būtų savarankiškai pajėgūs prisijungti. Neužtenka tik padaryti infrastruktūros iki sklypo ribos. Todėl turime tokią situaciją.

Buvo didžiausias noras įsisavinti ES lėšas, nesvarbu kokiais būdais, sudėti viską po žeme, užkasti, paimti tą milijardą ir pasakyti, kad padarėme. Bet padaryta net ne pusė darbo. Tai didžiulė gėda, kad šiandien tiek namų ūkių neturi vandentiekio, tualeto, normalių civilizuotų gyvenimo sąlygų

Dėl to mūsų vyriausybei reikia tai spręsti, ieškoti problemų. Turime surasti mechanizmą, kuris paskatintų žmones prisijungti prie nuotekų tinklų. Apie baudas neprisijungusiems kalba neina. [...]

– Žmonės, žinoma, įvairiai reaguoja išgirdę šią žinią. Ar jau aišku, koks galėtų būti paskatinimo mechanizmas?

– Turime surasti finansinį mechanizmą, padėti tiems žmonėms. Tai ypač aktualu socialiai remtiniems žmonėms, gaunantiems mažas pajamas, kad jie galėtų turėti visus civilizacijos būtinumus. Ilgus dešimtmečius tai neigėme ir galvojome, kad tai normalu. Žmonės nesupranta, jiems sunku įsivaizduoti, kaip galima gyventi, neturint vandentiekio, kanalizacijos. [...] Manau, turime daryti viską, nes tai yra kita gyvenimo kokybė, mūsų Vyriausybės uždavinys yra parodyti, kad tai yra civilizacijos privalumai. Jais turi pasinaudoti kuo daugiau mūsų šalies gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.