Europoje smarkiai išaugo lytiniu būdu plintančių ligų skaičius. Tai ketvirtadienį pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC). Pateiktais duomenimis, gonorėjos ir sifilio atvejų 2024 m. buvo registruota daugiausiai per daugiau nei dešimtmetį. Dažniausiai registruota lytiniu būdu plintanti infekcija tais metais buvo chlamidiozė. Fiksuoti 213 443 šios ligos atvejai.
2024 m. pranešta apie 106 331 gonorėjos atvejų. ECDC duomenimis, tai atitinka padidėjimą 303 proc. nuo 2015 m. Sifilio atvejų rodiklis per tą patį laikotarpį daugiau nei padvigubėjo ir siekė 45 577 susirgimus.
ECDC atstovas Bruno Ciancio, anot pranešimo, pažymėjo, kad šios ligos, jei nebus gydomos, gali sukelti sunkias komplikacijas, pavyzdžiui, chroniškus skausmus ir nevaisingumą, o sifilio atveju širdies ir kraujagyslių sistemos ar nervų sistemos problemas. Ypač nerimą kelia tai, kad 2023–2024 m. kone padvigubėjo atvejų, kai sifilį motina perdavė vaikui.
Saugoti savo seksualinę sveikatą gana paprasta, sakė B. Ciancio.
„Naudokite prezervatyvus, jei turite naujų sekso partnerių ar kelis jų, ir tikrinkitės, jei pasireiškia tokie simptomai, kaip skausmai, išskyros ar žaizdos“, – kalbėjo jis.
Anot ECDC, labiausiai lytinių infekcijų paveikta grupė yra vyrai, turintys intymių santykių su vyrais, ypač – jei kalbame apie gonorėją ar sifilį. Tačiau sifilis vis dažniau pasireiškia ir heteroseksualiems asmenims, ypač – vaisingo amžiaus moterims. Dėl to beveik dvigubai padaugėjo motinos vaikui perduodamų sifilio infekcijų – nuo 78 atvejų 2023 m. iki 140 atvejų 2024 m. Tai duomenys iš 14 šalių, kurios juos pateikė.

