Sveikata

2021.11.29 16:23

PGR testo kaina Lietuvoje didesnė nei Latvijoje ir nekrinta kone nuo pandemijos pradžios – kodėl?

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.11.29 16:23

Kai kurie gyventojai atkreipia dėmesį, kad PGR testų kaina privačiose laboratorijose nekinta bene nuo pandemijos pradžios. Kiti sako, kad Lietuvoje tyrimas kainuoja daug brangiau nei kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, lyginant su Latvija toks tyrimas privačioje laboratorijoje Lietuvoje yra dvigubai brangesnis. Kas lemia PGR testo kainą ir ar ji sumažės ateityje?


Keičiantis koronaviruso tyrimų tvarkai, nuo gruodžio galimybių pasą nepasiskiepijusiems ir COVID-19 nepersirgusiems žmonėms bus galima gauti tik atlikus PGR testą, kuris privačiose įstaigose kainuoja apie 70 eurų. Turintiems imunitetą PGR testo reikia keliaujant į kai kurias šalis. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad tokius tyrimus atlieka ir kai kurios poliklinikos, kur kaina turėtų būti mažesnė.

„Įkainiai nustatyti balandžio viduryje, PGR tyrimas – 34,22 eurai. Jei įstaigos atlieka tą tyrimą mokamai, t.y. apmoka ne valstybės biudžetas, tada jos gali taikyti tokį įkainį. Bet tik tai viešos įstaigos“, – LRT RADIJUI sakė SAM Farmacijos politikos skyriaus patarėja Monika Girdvainytė.

Privalomai testuotis savo lėšomis turintys įmonių darbuotojai ir toliau galės atlikti antigenų testus, visgi to padaryti mobiliuose punktuose nuo šiol nebebus galima.

„Privalomam testavimui ir toliau tiks tiek antigenų, tiek PGR testas. Antigenų testas pigesnis, bet jis netinka galimybių pasui – jam dabar tiks tik PGR, o pasas galios 72 valandas. Mobilieji punktai ir toliau dirbs, tačiau jie tirs sąlytį turėjusius ir simptomus jaučiančius asmenis, kurie tiriami nemokamai. Dėl to tikimės, kad sumažės krūvis mobiliems punktams ir šiems žmonėms bus dar lengviau gauti vietą kuo greičiau“, – kalbėjo M. Girdvainytė.

Tačiau kodėl PGR tyrimai privačiose laboratorijose dvigubai brangesni? Ekonomistas Algirdas Bartkus įžvelgia dvi pagrindines priežastis.

„Pagrindis veiksnys – paklausa. Jeigu ji būtų labai didelė, tai, žinoma, laboratorijos pradėtų konkuruoti tarpusavyje kainomis ir siektų privilioti daugiau klientų. Antras momentas – testavimo pajėgumai. Jei iš principo būtų galima priimti daugiau žmonių tyrimams, kaina mažėtų. Jei nėra pajėgumu, tai net prie didelės paklausos kaina nesikeistų. O jei paklausa didelė ir pajėgumus turi – tada kaina važiuoja žemyn“, – aiškino Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentas A. Bartkus.

Pasak jo, esant nedidelei paklausai, PGR tyrimo kainą lemia ne noras pasipelnyti, o atlikto darbo įkainis, kurį laboratorijos nusižiūri viena nuo kitos. A. Bartkaus teigimu, kaina kristų didėjant paklausai. Tad ar to galima tikėtis jau gruodį?

„Pasižiūrėjus į vakcinuotų žmonių procentus, dar tam tikras skaičius bus persirgę ir galimybių pasas jiems galios, plius tam tikras procentas yra vaikai, tai lieka ne tokia ir didelė masė. Dalį jų vis tik sudaro senjorai, kurie niekur neina iš namų ir jiems galimybių paso nereikia. O likusieji – klausimas, kaip elgsis. Mano spėjimas, kad šiuo metu nesiskiepiję asmenys yra tie asmenys, kurie yra numoję ranka į galimybių pasą ir dėl to jie neis darytis PGR testų“, – kalbėjo A. Bartkus.

Siekiant išsiaiškinti, kaip sudaroma PGR tyrimo kaina, LRT RADIJAS kreipėsi į tris privačias tokius testus atliekančias laboratorijas. Iš jų atsakė viena. Raštu pateiktame „Antėjos“ atsakyme teigiama: „Didžiausią PGR testo kainos dalį sudaro reagentai ir pagalbinės medžiagos. Tai – apie 50 procentų. Darbo užmokestis darbuotojui sudaro dar maždaug 20 procentų kainos. Mėginio paėmimas apima 10 procentų sumos, o likusius 20 procentų – administracinės ir kitos išlaidos. Norime pabrėžti, kad valstybė nekompensuoja privačiai daromų PGR testų, o lengvatinis PVM tarifas testavimo paslaugai netaikomas, taigi jis nedaro įtakos PGR tyrimo kainai“.

„Antėja“ laboratorijos minimas lengvatinis PVM tarifas – dar viena priemonė, kuri, anot Finansų ministerijos, turėtų mažinti kainą galutiniam pirkėjui. Nuo šių metų pradžios COVID-19 tyrimams ir vakcinoms taikomas nulinis PVM. Tokia lengvata galios iki kitų metų pabaigos. Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Martynas Endrijaitis sako, kad piktnaudžiavimo atvejų kol kas nenustatyta.

„Mokestine prasme tas lengvatos taikymas per pirmuosius 8 mėnesius deklaruotą PVM prievolę galimai sumažino 4,7 mln. eurų. Mokesčių inspecija stebi situacija, kol kas nepastebėjome ženklų, kad būtų piktnaudžiaujama šia lengvata“, – sakė VMI viršininko pavaduotojas.

Nors, tyrimus atliekančios laboratorijos teigimu, lengvata poveikio klientams neturi, Finansų ministerija jos atšaukti neplanuoja. Esą dėl to, kad medžiagas tyrimams įsigyja ir nemokamai testus atliekančios įstaigos. Joms kainą kompensuoja valstybė. Europoje PGR testų kainos – įvairios, pavyzdžiui, Latvijoje – apie 37 eurai, Lenkijoje – nuo 50 iki maždaug 100 eurų.

Reportažo klausykite LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše:


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt