Sveikata

2021.10.28 15:59

LRT FAKTAI. Nėščiosios vengia skiepų – medikai tvirtina, kad nepagrįstai

atnaujinta 17.57
Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.10.28 15:59

Ketvirtadienį Lietuvą sukrėtė COVID-19 sergančios gimdyvės mirtis Kaune, ji buvo nepasiskiepijusi.

Medikai tvirtina, kad besilaukiančioms moterims dažnai kyla abejonių dėl skiepų. Pagal galiojančią tvarką, jos, priešingai nei kiti gyventojai, gali nemokėti už PGR testus, kuriuos reikia atlikti norint gauti galimybių pasą.

Naujausiose Lietuvos akušerių ginekologų draugijos rekomendacijose pabrėžiama, kad COVID-19 skiepai nepavojingi nei planuojančioms nėštumą, nei besilaukiančioms moterims, nei žindyvėms. Moksliniai duomenys ir paskiepytų nėščiųjų rezultatai rodo tokį pat vakcinos efektyvumą nėščiosioms, kaip ir kitiems asmenims, nepastebėtas joks galimas tiesioginis ar netiesioginis neigiamas poveikis besivystančiam vaisiui ar nėštumo eigai, teigia specialistai.

Draugijos pirmininkė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė LRT.lt sako, kad naujausios rekomendacijos lieka tokios pačios: nors tik atsiradus vakcinai nėščiosios pradžioje nebuvo skiepijamos, šiandien jokios grėsmės nematoma.

„Rekomendacijos nesikeičia, neatsirado jokios informacijos, kad būtų nesaugu skiepytis. Skiepijimasis nekeičia nėštumo eigos, nekeičia gimdymo eigos, nepadidina nėštumo ir gimdymo komplikacijų, nėra jokio poveikio ankstyvajai vaiko raidai. Kiek iki šiol sukaupta duomenų, tai tikrai yra saugu ir kitos nuomonės kol kas nėra“, – sakė profesorė.

Jos teigimu, konsultuojant nėščiąsias pastebima, kad jos baiminasi ne tiek dėl nėštumo eigos, kiek dėl vakcinos poveikio organizmui po kelerių metų, dėl to vengia skiepo. Lietuvoje taip pat atliekama pasiskiepijusių nėščiųjų apklausa, nebuvo pastebėta, kad vakcinos sukeltų stipresnį šalutinį poveikį nei kitiems žmonėms.

Medikai įspėja, kad besilaukiančioms moterims kaip tik grėsmę keltų susirgimas COVID-19. Lietuvos akušerių ginekologų draugijos rekomendacijose teigiama, kad nėščiosios COVID-19 infekcija serga sunkiau nei to paties reprodukcinio amžiaus moterys, dažniau sunkesne ligos forma serga moterys, turinčios antsvorį, sergančios pirmine arterine hipertenzija, cukriniu diabetu.

„Reikia vertinti tai, kad nėščiosios serga sunkiau, jos dažniau patenka ir į intensyvios terapijos skyrių, joms dažniau reikia dirbtinės plaučių ventiliacijos, ekstrakorporalinės membraninės oksigenacijos, sudėtingesnių technikų. Įvertinus tai, protinga skiepytis“, – apie tai, kad besilaukiančioms moterims būdinga sunkesnė ligos eiga, pasakojo D. Ramašauskaitė.

Ji aiškino, kad persileidimo rizika ženkliai nedidėja, tačiau dėl COVID-19 ligos didėja priešlaikinio gimdymo rizika, dėl sunkesnės būklės gali reikėti anksčiau laiko užbaigti nėštumą, kad moterį būtų galima visavertiškai gydyti.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vadovas prof. dr. Mindaugas Kliučinskas atkreipia dėmesį, kad ne visi medikai, konsultuojantys besilaukiančias moteris, pataria joms skiepytis.

„Ir tarp medikų yra visaip manančių, akušeriai ginekologai ne išimtis, visaip mato. Bet per šį labai skaudų atvejį kviečiame visus, tiek mūsų kolegas, tiek šeimos gydytojus, tiek visus kitus gydytojus raginti žmones skiepyti. Labai liūdna, kad tokie blogi atvejai turi būti kaip pavyzdys, ką turime padaryti, kad to nebūtų“, – apie Kauno klinikose mirusią merginą sakė jis.

Profesorius priminė, kad skiepyti nėščias moteris Lietuvos akušerių ginekologų draugija rekomendavo jau prieš metus.

„Nėščiosios niekada neįtraukiamos į jokį tyrimą, nei vakcinų, nei vaistų tyrimą. Tačiau per tam tikrą laiką atsiranda tam tikras pasiskiepijusių kiekis. Galime vadovautis JAV duomenimis, kur yra apie pusantro šimto tūkstančių moterų pasiskiepijusių ir jų tarpe nėra nustatyta kokių išskirtinių komplikacijų“, – sakė jis.

LRT.lt jau rašė, kad apeliavimas į nėščiųjų sveikatą yra populiarus mitas, juo naudojasi ir melagienų skleidėjai socialiniuose tinkluose. Net europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis televizijos laidoje tvirtino, esą žinoma, kad po COVID-19 skiepo „merginos gali neturėti vaikų“.

Vakcinos nekelia grėsmės nėštumui, netrukdo pastoti, nedaro įtakos naujagimio raidai, skiepytis saugu ir maitinančioms krūtimi moterims, teigia specialistai. Be to, šiandien žinoma, kad užsikrėtusios COVID-19 nėščiosios serga sunkiau.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt