Sveikata

2021.10.28 11:44

Kauno klinikose nuo koronaviruso mirusi gimdyvė – 23 metų amžiaus, gretutinių ligų neturėjo, pasiskiepijusi nebuvo

atnaujinta 12:03
Domantas Katelė, LRT.lt2021.10.28 11:44

Ketvirtadienį Kauno klinikos paskelbė, kad nuo COVID-19 ligos mirė 23 metų amžiaus gimdyvė. Jos išnešiotas kūdikis – sveikas, virusas jam nenustatytas. Ligoninės atstovų teigimu, mirusioji nebuvo pasiskiepijusi nuo COVID-19, gretutinių ligų neturėjo.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vadovas prof. dr. Mindaugas Kliučinskas teigia, kad pacientė į klinikas atvyko blogėjant kvėpavimo funkcijai.

Nuo COVID-19 mirusi 23 metų gimdyvė pasiskiepijusi nebuvo, išnešiotas kūdikis – sveikas

„Pacientė į ligoninę atvyko spalio 21 dieną, blogėjant kvėpavimo funkcijai, kadangi nėštumas buvo išnešiotas, buvo priimtas sprendimas atlikti cezario pjūvį, gimė sveika, išnešiota mergaitė. Gimdyvė buvo toliau gydoma Kauno klinikose, buvo skirtas COVID-19 gydymas. Spalio 26 dieną blogėjant pacientės būklei, ji buvo perkelta į reanimaciją“, – sako jis.

Medikas priduria, kad gimdyvė pasiskiepijusi nebuvo.

„Kalbant apskirtai apie gimdyvės nėštumo eigą, ji buvo sveika, galbūt turėjo kažkokių su nėštumu susijusių klausimų, bet nebuvo komplikacijų, kurios ėjo greta. Kalbant apie nėščiųjų skiepijimą, tai kviečiu ir raginu nėščiąsias skiepytis. Iš atliktų tyrimų ir stebėjimų, skiepas neturi jokių kitokių išskirtinių požymių vaisiaus vystymuisi ar nėščiajai. Skiepas yra saugus“, – tvirtina M. Kliučinskas ir priduria, kad moteris buvo 23 metų amžiaus, sveika, be gretutinių ligų.

Tai yra pirmoji Lietuvoje gimdyvės mirtis nuo COVID-19 ligos.

Intensyviosios terapijos klinikos vadovas doc. dr. Tomas Tamošuitis sako, kad į reanimaciją pacientė pateko vėlią spalio 26 dienos naktį, progresuojant kvėpavimo funkcijos nepakankamumui.

„Buvo taikomos visos įmanomos kvėpavimo palaikymo priemonės, kurios lyg ir davė rezultatą, tačiau vėliau plaučių pažaidai greitai progresuojant, pacientė kitą dieną po ilgai trukusio gaivinimo mirė. Pagrindinė mirties priežastis – COVID-19 sukelta sunki plaučių pažaida, kuri galimai komplikavosi masyviomis trombotinėmis komplikacijomis ir plaučių arterijomis tromboze“, – sako T. Tamošuitis.

Jis priduria, kad tokie atvejai, kada gimdyvės ir nėščiosios patenka į reanimaciją, nėra dažni, tačiau tai nėra vienintelis atvejis Kauno regione ir Kauno klinikose.

„Per šiuos metus turėjome virš 100 moterų, kurios gydytos Kauno klinikose sirgusios COVID-19 liga. Visos sirgusios moterys – gimdyvės ir nėščiosios – kurios buvo gydomos Kauno klinikose, buvo nesiskiepijusios“, – pabrėžia M. Kliučinskas.

Gydytojas teigia, kad nėščiosioms ir gimdyvėms COVID-19 ligos eiga yra dar sudėtingesnė.

„Galiu pacituoti JAV atliktus tyrimus, kur yra pastebėta, kad nėščiosioms ir gimdyvėms COVID-19 eiga yra daug sudėtingesnė, jos dažniau patenka į reanimaciją, dažniau miršta, palyginti su to paties amžiaus ne nėščiomis moterimis. Cukrinis diabetas, hipertenzinės būklės ligą gali pasunkinti“, – tvirtina M. Kliučinskas.

Jis priduria, kad pacientės užsikrėtimo šaltinis nėra aiškus, o kūdikis yra prižiūrimas Kauno klinikos specialistų.

„Mergytė yra Kauno klinikose, prižiūrima specialistų. Užsikrėtimo šaltinio nežinome, kiek teko bendrauti su artimaisiais, ten sergančiųjų nėra. Kūdikis yra sveikas, ne visais atvejais infekcija perduodama naujagimiui nėštumo ir gimdymo metu“, – sako Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vadovas.

Anot M. Kliučinsko, dažna COVID-19 komplikacija, kuri pasitaiko nėščiosioms moterims, yra priešlaikinis gimdymas.

„Visos nėščiosios, kurios gulėjo Kauno klinikose, buvo neskiepytos moterys. Viena iš šitos ligos komplikacijų yra priešlaikinis gimdymas. Tai yra dažna komplikacija. Tai yra susiję su tuo, kuriame nėštumo laikotarpyje moteris užsikrečia šia infekcija. Nuo to priklauso komplikacijos dažnis“, – sako jis.

Kalbėdamas apie galimybę nėščiosioms nesiskiepyti ir nemokamai atlikti testus, gydytojas pabrėžia, kad šis atvejis yra vienas iš tų, kurie turėtų paskatinti keisti tvarką.

„Turime visi susikaupti ir raginti žmones skiepytis. Liūdna, kad tokio atvejo metu turime mokytis ir priimti sprendimus, kurie seniai rekomenduojami ir siūlomi. Būtų smagu, kad ne tokie atvejai sužadintų žmonėms norą būti sveikiems“, – pabrėžia medikas.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1848 COVID-19 sergantys žmonės, 146 iš jų – reanimacijoje.

14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų toliau kyla ir pasiekė 1365 atvejus. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis toliau laikosi ties 14 procentų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt