Lietuvoje

2021.07.30 19:00

LRT FAKTAI. Profesorė sukritikavo Tomaševskio teiginius: skiepai įtakos vaisingumui nedaro

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.07.30 19:00

Planuojantieji susilaukti vaikų ir nėščiosios neturėtų skiepytis nuo COVID-19 – tai dažnai girdimas vakcinų skeptikų nuogąstavimas, nors medikai ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiepytis nėščiosioms nedraudžia.

„Niekas nežino, kokios pasekmės bus, mes negalime daryti įtakos. Mes žinome, kad ir merginos gali neturėti vaikų, yra tam tikrų neaiškumų“, – trečiadienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis. Tačiau kas iš tiesų žinoma apie nėštumą, vaisingumą ir vakcinas?

Sukritikavo profesorė

Vilniaus universtiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė LRT.lt sakė, kad nėra jokių įrodymų, jog vakcinos nuo COVID-19 mažintų vyrų ar moterų vaisingumą. Šis centras rengia rekomendacijas dėl skiepijimo ir kitoms Lietuvos gydymo įstaigoms.

„Dėl planuojančiųjų pastoti – vienareikšmiškai visų šalių profesinių draugijų nuomone, PSO nuomone, saugu skiepytis ir nereikia atidėti planuojamo nėštumo, jei planuoji, kad per mėnesį, du ar tris pasiskiepysi. Vienareikšmiškų mokslo žinių, kad vakcina sukeltų nevaisingumą, nėra“, – LRT.lt sakė profesorė.

Jos teigimu, vienas tyrimas netgi rodo vyrų spermos kokybės pagerėjimą po to, kai jie buvo paskiepyti.

„Planuojančiosioms pastoti nieko nereikia bijoti, reikia skiepytis ir toliau gyventi savo gyvenimą, jei planuose yra pastojimas, to neatidėti“, – sakė ji.

Ką daryti nėščiosioms ir maitinančioms krūtimi?

Pasak D. Ramašauskaitės, ilgą laiką duomenų apie nėščiųjų skiepijimą nuo COVID-19 nebuvo, vakcinų gamintojai tyrimų su besilaukiančiomis moterimis neatliko.

PSO duomenys rodo, kad rekomendacijos pasaulyje ir net ES skiriasi. Pavyzdžiui, Rusijoje nėščiosios neseniai pradėtos skiepyti vakcina „Sputnik V“, o moterys, maitinančios krūtimi, – ne.

„Tačiau pagal tai, kiek šiuo metu yra pasiskiepijusių moterų JAV – jau virš 130 tūkstančių nėščiųjų pasiskiepijusios, – tikrai nėra duomenų, kad skiepijimasis pablogintų nėštumo eigą, kad būtų šalutinių reakcijų nėščiosioms daugiau nei apskritai populiacijoje. Dalis moterų jau pagimdžiusios ir nėra pastebėta, kad naujagimiui būtų papildomų komplikacijų“, – sako pašnekovė.

Todėl, pasak jos, vis daugiau valstybių rekomenduoja skiepytis visoms nėščiosioms – pradžioje tai daryti buvo rekomenduojama tik toms, kurioms susirgus COVID-19 infekcija kiltų didesnis pavojus sveikatai arba jei jos turi didelę riziką užsikrėsti.

„Daugelyje valstybių <...> rekomenduojama skiepyti visas nėščiąsias, nes ligos sukeliami padariniai yra žymiai didesni nei galima skiepo žala ar šalutinis poveikis“, – apie medikų rekomendacijas pasakojo profesorė.

Pasak jos, jau maždaug pusę metų sutariama ir dėl to, kad skiepytis nuo COVID-19 drąsiai gali ir žindyvės.

„Kviesčiau visas moteris, jei jos turėjo abejonių nėštumo metu, tai padaryti iškart po gimdymo“, – sako D. Ramašauskaitė.

Paklausta, ką atsakytų tiems, kurie kritiškai žiūri į vakciną dėl to, kad ji neva nėra pakankamai ištirta, o ilguoju laikotarpiu esą išryškės netikėtas efektas, profesorė tikina, kad tai mažai tikėtina.

„Remiantis tuo, ką mes šiandien žinome, to teigti tikrai negalime. Tačiau ir po 20 metų daryti išvadas, kad būtent nuo skiepo buvo kažkokių reiškinių, tikriausiai negalėsime, nes pasikeis gyvenimas. Gal bus ne tik skiepo padariniai, bet to pasikeitusio gyvenimo, aplinkos, socialinės aplinkos pasikeitimas – daug kas veikia.

Aš nemanau, kad reikia laukti 20 metų, kai galbūt to viruso aktualumo išvis neliks ir mes turėsime naują virusą, su kuriuo teks kovoti“, – vakcinų skeptikų logiką kritikavo mokslininkė.

Jos teigimu, Lietuvos akušerių-ginekologų draugija šiuo metu atlieka pasiskiepijusių nėščiųjų tyrimą, preliminarūs jo duomenys taip pat nerodo, kad šios moterys būtų patyrusios sunkesnį nepageidaujamą poveikį.

Tomaševskis: daug žmonių apie tai kalba

LRT.lt pasiteiravo V. Tomaševskio, ką jis turėjo omenyje sakydamas, kad „merginos gali neturėti vaikų“ po to, kai pasiskiepijo nuo COVID-19.

„Ne ne, aš sakiau, kad nežinoma. Aš sakiau, kad nepatvirtinta informacija, kad gali vaisingumą paliesti, ypač jaunoms merginoms, tai yra tokia nepatvirtinta informacija. Aš pats pasiskiepijau, žmona pasiskiepijo. Bet čia individualus sprendimas, negalima primesti.

O kokių yra grėsmių, niekas nežino, nes nepraėjo metai <...> Čia reikia žiūrėti moksliškai, yra įvairių nuomonių“, – sakė politikas.

Tačiau jis neįvardijo, kokiomis tiksliai žiniomis ar tyrimais rėmėsi, kalbėdamas apie vakcinas.

„Daug žmonių apie tai kalba, daug mokslininkų apie tai rašo. Aišku, tai nėra iki galo patvirtinta, niekas iki galo nežino, kaip ten bus“, – sakė V. Tomaševskis.

Vilniaus universtiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovės prof. Dianos Ramašauskaitės teigimu, šiuo metu turimos žinios ir tyrimai nerodo, kad skiepai nuo COVID-19 kenktų vaisingumui, nėštumui, jau kuris laikas skiepytis raginamos ir žindančios moterys.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.