Sveikata

2021.10.25 19:01

Skirtingose laboratorijose gali skirtis antikūnų tyrimų rezultatai – ministerija spragą žada ištaisyti

Giedrė Skridailaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.25 19:01

Norintys gauti galimybių pasą dėl įgyto imuniteto po COVID-19 ligos pastebėjo, kad skirtingose laboratorijose antikūnų tyrimų rezultatai skiriasi. Vienoje gali būti neigiamas, kitoje – teigiamas. Ten dirbantys aiškina, kad taip yra dėl skirtingų tyrimo metodikų. Sveikatos apsaugos ministerijos teisės aktuose nurodoma, kad galimybių paso suformavimui tinka tik vienos klasės antikūnų tyrimas, tačiau portale e.sveikata informacija pateikta kita, o galimybių pasą gauna daugiau žmonių nei turėtų.

Privačiose laboratorijose kasdien dėl antikūnų tyrimo apsilanko keli tūkstančiai žmonių, tačiau ne visi lieka patenkinti.

„Šiai dienai turime daugiau nepatenkintų klientų dėl to, kad jie nori gauti galimybių pasus ir pas mus negauna teigiamų antikūnų, o nuėję į kitą laboratoriją, jie gauna teigiamus antikūnus“, – pasakoja „Diagnostikos laboratorijos“ laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.

Kad laboratorijose rezultatai nėra vienodi, ten dirbantys sako, jog yra normalu – skiriasi metodika ir net vienodų metodikų jautrumo ribos.

„Priklausomai nuo gamintojo, kur viena riba – žemesnė, kita – aukštesnė, o mes nenustatome jos aukštesnės. Tai pas vieną bus neigiamas rezultatas, pas kitą – teigiamas“, – aiškina NVSPL klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.

„Pacientams yra nešama sumaištis, žmonėms neaiškūs tie vertinimo rodikliai“, – nurodo pacientus vienijančios organizacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė.

„Dažniausiai daro taip per visas laboratorijas. Kiek žinau, žmonės, kurie nesiskiepija, galvoja, gal pasiseks ir nereiks skiepytis tik dėl to“, – sako LRT TELEVIZIJOS kalbinta moteris.

Žinios. Rukloje skiepijami migrantai: dalis laukia vakcinos, kiti tiki gandais ir sąmokslo teorijomis

Iš viso yra 5 antikūnų rūšys, kurių funkcijos skiriasi. Svarbiausios iš jų trys: IgA, susidarantys pirmąją sirgimo savaitę, IgM, susidarantys vėliau ir atsakingi už kovą su infekcija ūmiu laikotarpiu, bei IgG, vėliausiai aptinkami, tačiau ilgiausiai išliekantys ir atsakingi už ilgalaikį imunitetą.

Kai kurios laboratorijos tiria tik IgG klasės antikūnus prieš vadinamąjį spyglinį baltymą, kitos – bendruosius, kurie gali aptikti tiek IgA, tiek IgM, tiek IgG, tačiau nenurodyti, kurios klasės antikūnai konkrečiai aptikti.

Sveikatos apsaugos ministerijos teisės aktuose nurodyta, kad galimybių paso suformavimui tinka tik IgG klasės antikūnų tyrimų rezultatai, bendrieji tyrimai neminimi. Tačiau e.sveikatoje galimybių pasas išduodamas ir tiems, kurie tyrėsi bendruosius antikūnus.

„Matyt, yra Sveikatos apsaugos ministerijos kontrolės spraga, kad įvesti rezultatus galima įvairius“, – svarsto E. Marciuškienė.

Diagnostikos laboratorija, tirianti tik IgG antikūnus, piktinasi, kad dabar nepaisoma įstatymo, o „Medicina Practica“, taip pat tirianti ir bendruosius antikūnus, vadovaujasi e.sveikatoje esančia informacija ir neišskiria vieno tyrimo kaip pranašesnio.

„Turėti vieną metodą reikia iš tiesų labai reikšmingai pagrindžiančių duomenų, kad jis yra pranašesnis. Ir aš, kaip minėjau, tokių duomenų kol kas mes neturime“, – teigia „Medicina Practica“ laboratorinės medicinos gydytojas Valdas Banys.

„IgG klasės antikūnai ir tas rodiklis tiksliausiai parodo arba persirgimą, arba susidariusį atsaką po vakcinacijos. IgM ir IgA klasės antikūnai turi tikrai nedidelę diagnostinę vertę“, – tvirtina VU Biotechnologijos instituto mokslininkė Aurelija Žvirblienė.

„Jeigu mes norime nustatyti persirgimo faktą, tai geriau rodo tie bendrieji“, – sako NVSPL klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas.

Sveikatos apsaugos ministerija atsakė raštu, kodėl informacija dėl galimybių paso išdavimo, turint antikūnų, teisės aktuose ir e.sveikatoje nesutampa. Pasak ministerijos, atliekant bendruosius antikūnų tyrimus taip pat nustatomi ir IgG antikūnai, tačiau artimiausiu metu tokius tyrimus planuojama išimti iš galimybių paso formavimo algoritmo. Atlikus šį pakeitimą galimybių pasai bus išduodami tik atlikus IgG antikūnų tyrimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt