Sveikata

2021.09.20 10:51

Nusižudė Lazdynų ligoninės gydytojas

atnaujinta 13.58
Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.09.20 10:51

Naujienų portalo LRT.lt duomenimis, praėjusią savaitę nusižudė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas urologas. Šią žinią portalui patvirtino Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Naujienų portalo LRT.lt šaltinių žiniomis, gydytojas pastaruosius dvejus metus sirgo depresija ir iš gyvenimo nusprendė pasitraukti penktadienį. Incidento metu gydytojas RVUL nedirbo, buvo pasiėmęs atostogų, tačiau darbo kitose gydymo įstaigose sustabdęs nebuvo.

RVUL Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Asta Bagdonavičienė teigė, kad praėjusį penktadienį gauta skaudi žinia apie kolegos mirtį labai sukrėtė ir nuliūdino visą kolektyvą.

„Velionis gydytojas ligoninėje dirbo nuo 2005 m., todėl daug kas jį pažinojo kaip linksmą, draugišką, aktyviai bendraujantį žmogų. Būtent toks jis buvo prisimintas ir tądien ligoninės koplyčioje velionio atminimui pagerbti skirtose mišiose”, – teigė A. Bagdonavičienė.

Pasak jos, šeimos nariai žinią apie gydytojo mirtį perdavė telefonu.

„Įstaigai buvo pranešta tik apie patį netekties faktą, nedetalizuojant nei priežasties, nei aplinkybių. Apie tai oficialių duomenų neturime iki šiol, žinome tik iš nuogirdų bei žiniasklaidoje viešinamos informacijos. Pastaruoju metu gydytojas atostogavo, o paskutinį kartą ligoninėje dirbo rugpjūčio 2 d.“, – patikino RVUL atstovė.

Kartu ji patvirtino, kad tiek ligoninės administracija, tiek ir artimiausi kolegos žinojo apie gydytoją kankinusią ligą, mediką labai palaikė, draugiškai rūpinosi ir teikė pagalbą. Anot pašnekovės, skyriaus vadovybė lanksčiai žiūrėjo į gydytojo pageidavimus dėl darbo laiko, atsižvelgdama į visus nedarbingumo epizodus, atostogų prašymus ir kitus darbo organizavimo aspektus, todėl mobingo aspektą įstaiga griežtai atmetama.

„Netikėta žmogaus mirtis visada yra didžiulė tragedija, paliekanti daug skausmo ir neatsakytų klausimų. Tai yra itin jautri ir diskretiška tema, kurioje neišvengiamai paliečiami asmens privataus gyvenimo klausimai, o jų viešinti neturime nei juridinės, nei moralinės teisės“, – teigė A. Bagdonavičienė.

Naujienų portalas LRT.lt primena, kad pastaroji savižudybė nėra pirmas atvejis RVUL. 2019 metų spalį nusižudė RVUL traumatologas. Jaunas, virš 30 metų vyras, dviejų mažamečių vaikų tėvas, nepakėlęs įtampos, savo noru pasitraukė iš gyvenimo. Po savaitgalio budėjimų vyras namuose rastas be gyvybės ženklų. Ši žinia ligoninės kolektyvą pribloškė – į jauną traumatologą buvo dėta daug vilčių, jam žadėtos puikios karjeros perspektyvos.

Pastarasis atvejis paskatino medikus garsiau prabilti apie sveikatos priežiūros įstaigose vyraujantį mobingą, SAM buvo suburta darbo grupė, joje buvo svarstoma, kaip pagerinti psichologines sveikatos priežiūros darbuotojų darbo sąlygas. Konkrečių sprendimų iki šiol darbo grupė nėra priėmusi.

Per šį laiką įvyko dar viena mediko savižudybė – šių metų gegužę nusižudė Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja anesteziologė. Jos kolegos tą kartą liudijo, kad moteris sprendimą pasitraukti iš gyvenimo irgi priėmė nepakėlusi prieš ją darbe vykdyto mobingo.

RVUL kolega: „Jis buvo kompanijos žmogus“

RVUL gydytojų profesinės sąjungos pirmininkas Gintaras Varanauskas naujienų portalui LRT.lt sakė, kad jį asmeniškai šokiravo žinia apie kolegos savižudybę – tokio urologo poelgio esą sunkiai buvo galima tikėtis.

„Man ši žinia buvo šokas. Pažinojau jį kaip kolegą, normalus žmogus buvo, geras specialistas. Jis buvo bendraujantis, kompanijos žmogus. (Ar buvo požymių, kad gydytojas jautėsi blogai? – LRT.lt) Tikrai ne, bet aš seniai jį mačiau, nuo kokio pavasario nebuvau matęs“, – pasakojo G. Varanauskas.

Profesinės sąjungos pirmininkas sakė, kad gydytojas niekada nėra raštu kreipęsis dėl darbo problemų, nėra skundęsis darbo krūviu ar ligoninėje patiriamu mobingu. Pasak jo, nuo 2019 metų gydytojo savižudybės situacija ligoninėje pasikeitė, rečiau matoma mobingo apraiškų, psichologinė darbo atmosfera yra geresnė.

Jaunųjų gydytojų asociacijos duomenimis, psichologinio smurto apraiškų prieš gydytoją urologą nei RVUL, nei Trakuose, kur jis taip pat dirbo, nebuvo. Gydytojo savižudybė šokiravo abiejų gydymo įstaigų kolegas, nes šie jokių ženklų apie prastą urologo savijautą nepastebėjo.

Tiesa, vienas urologo darbdavių – Vilniaus Karoliniškių poliklinikos direktorius Vismantas Matulas tikino, kad gydytojo problema buvo žinoma, tačiau to direktorius nedetalizavo.

„Problema buvo žinoma ir, matyt, reikėtų skambinti ten, kur jis dirbo visu krūviu, kurios steigė COVID-19 skyrius ir siuntė medikus ten darbuotis. Pas mus jis dirbo 0,1 etato, buvo konsultuojantis gydytojas. Dovanokite, tikrai nekomentuosiu dalykų, kurie susiję su darbuotojų, medikų sveikata“, – sakė V. Matulas.

Gydytojo kolegoms teikiama psichologinė pagalba

SAM ministro patarėja komunikacijai Aistė Šuksta naujienų portalui LRT.lt patvirtino, kad ministerija apie atvejį RVUL yra informuota.

„Mes susisiekėme su ligoninės administracija, pasiteiravome, kokia yra situacija, ar yra pasiūlyta darbuotojams pagalba, ar yra bendraujama su kolektyvu. Administracija patikino, kad bendradarbiauja su Krizių įveikimo centru, kad darbuotojai yra informuoti apie galimybę gauti psichologinę pagalbą. Mūsų žiniomis, su gydytoju darbinių konfliktų nebuvo, tačiau ir toliau tęsime bendradarbiavimą aiškindamiesi situaciją“, – sakė A. Šuksta.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
tuesi.lt interneto svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui
Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje, ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos. tuesi.lt
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt