Sveikata

2020.09.16 19:20

Dėl spragos įstatymuose ugniagesiai jaučiasi išrūšiuoti: skiepai nuo encefalito apmokami ne visiems, nors darbas – toks pats

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.09.16 19:20

Vilnius pradeda nemokamai skiepyti pedagogus nuo erkinio encefalito, pirmiausia bus skiepijami vaikų darželių darbuotojai, kurie su vaikais nemažai laiko praleidžia lauke. Tuo tarpu ugniagesiai jaučiasi pamiršti, nes dalis jų nemokamų skiepų iki šiol nesulaukia.

Zarasų rajono priešgaisrinės apsaugos vadovas Aloyzas Varžgalys sako, kad rajono ugniagesiams nemokami skiepai nuo erkinio encefalito nepriklauso, mat 54 darbuotojai nėra statutiniais pareigūnai, o dirba savivaldybėms pagal darbo sutartis.

„Mūsų rajone buvo atvejis, kai ugniagesys užsikrėtė erkiniu encefalitu, ilgai gydėsi po to, bet, ačiū Dievui, jis pasveiko. Mes tokio dalyko norėtume – kaip statutiniams ugniagesiams finansuoja, kad finansuotų ir savivaldybių ugniagesiams, nes dirbant tokį darbą, kai pievos miškingos dega, erkių visur pilna, rizika užsikrėsti didelė. Dabar pagal metodiką mes šito dalyko daryti negalim, yra deleguotos lėšos, jas turi kryptingai naudot. Šitas klausimas dabar mums ypač aktualus, kodėl statutiniai gali būti paskiepyti, o mes – ne, dirbant lygiai tokį patį darbą“, – LRT RADIJUI sakė A. Varžgalys.

Statutiniai ugniagesiai nemokamus skiepus nuo erkinio encefalito išsikovojo tik pernai, primena Lietuvos gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Vytas Kaziliūnas. Jis sako, kad esama tvarka yra neteisinga, nepelnytai pamirštama didelė dalis ugniagesių-gelbėtojų.

„Čia tikrai nėra dideli pinigai dėl skiepų. Ir, be abejo, reikėtų teisinės bazės, kad galėtų atsirasti savivaldybių priešgaisrinių tarnybų veiklos įstatymas. Apie 90 proc. (atvejų) jie atvyksta pirmieji į gaisrų gesinimą, kitus gelbėjimo darbus. Tiesiog tai yra požiūrio dalykas“, – komentavo V. Kaziliūnas.

Pasak jo, kiekvienoje rajono savivaldybėje dirba apie 70 nestatutinių ugniagesių. Tikėtina, kad nemokamai paskiepyti jie bus kitąmet. Kol ugniagesiai laukia, Vilniaus vaikų darželių darbuotojai skiepijami bus šiemet. Vilniaus miesto valdžia nuo erkinio encefalito pradeda skiepyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo darbuotojus, kurie su vaikais daug laiko praleidžia lauke.

„Padarėme apklausą, panoro apie 2 tūkstančiai. Pareigybių sąrašas dar plėsis, bet šiuo metu akcentuojame pedagogus ir pedagogų padėjėjus. Jie jau gali registruotis savo poliklinikoje“, – LRT RADIJUI sakė vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Savivaldybei tai kainuos apie 100 tūkst. eurų. Pasak E. Tamošiūnaitės, Vilnius galėtų tapti tokios praktikos pavyzdžiu ir kitoms šalies savivaldybėms.

Sergančiųjų erkinių encefalitu mastai Lietuvoje nemažėja, sako entomologė Milda Žygutienė, o šalyje nėra nė vienos saugios zonos, kurioje nebūtų užkrėstų erkių. O dabar jų židinys – Vilniaus apskritis.

„Praėjusiais metais turėjome tikrai labai didelį sergamumą, jis buvo didžiausias per visą mūsų registravimo istoriją. Taip atrodė, kad 2020 metais jis turėtų sumažėti, bet kol kas nematome tokių požymių. Dabar Vilniaus apskritis tampa tokiu erkiniu encefalito židiniu, nors anksčiau buvo rami vieta. Kalbant apie sezoniškumą, kaip tik dabar tas laikas, kai ypatingai daug registruojama. Per aštuonis mėnesius Vilniaus mieste apie 70 atvejų, apskrityje – apie 150“, – sakė medikė.

Praėjusiais metais nuo erkinio encefalito Lietuvoje mirė 6 žmonės, šiemet – 2.

Reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.