Sportas

2018.11.21 16:22

Ir į savo vartus mušę lietuviai kovas Tautų lygoje baigė triuškinamu pralaimėjimu

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.11.21 16:22

Savotiškas deja vu. Kai rinktinę Ploještyje pasitiko tuščias stadionas, tai Belgrade vaizdas – panašus. Lietus, stiprus vėjas ir šaltukas išgąsdino žiūrovus ir į 32-ejų tūkstančių vietų „Partizan“ stadioną sugužėjo viso labo kiek daugiau nei pora tūkstančių ištikimiausių žiūrovų. Ir nepasigailėjo. Puikiai antrą rungtynių pusę sužaidę serbai padovanojo savo sirgaliams pergalę 4:1 (0:0).

Šios rungtynės su Serbija – paskutinės šioje Tautų lygoje. Būtent su serbais rugsėjį mūsiškiai ir pradėjo šį turnyrą. Nors ir turėję progų, tačiau tuomet mūsiškiai jomis nepasinaudojo ir turnyrą pradėjo nesėkme. 

Antrojoje turnyro dvikovoje išvykoje su Juodkalnija Lietuvos rinktinė tiesiog subyrėjo ir vėl aikštę paliko be džiugesio. Kaip ir trečiose su rumunais, tačiau tuomet bent jau kamuolys atsidūrė varžovų vartuose – 1:2.

Dar blogiau nuteikė antroji dvikova su Juodkalnija. Nors taip pat buvo įmuštas įvartis, tačiau praleisti net 4. O praėjęs savaitgalis sudėliojo visus taškus ant „i“ – jau visiškai jokių šansų po pralaimėjmo Ploještyje 0:3.

Prieš rungtynes žadėjęs kovoti tik dėl pergalės Edgaras Jankauskas išstatė gana atsargią sudėtį su penkiais gynėjais. Serbai net pajuokavo spausdindami rungtynių startines sudėtis – komandos kapitonas Fiodoras Černychas šioje taktinėje suvestinėje atsidūrė vienut vienutėlis savo aikštės pusėje.

Lietuvos sudėtyje, lyginant su paskutinėmis rungtynėmis – trys pasikeitimai. Vietoje Edigijaus Vaitkūno, raudoną kortelę gavusio Arvydo Novikovo ir Domanto Šimkaus – Justinas Januševskis, Donatas Kazlauskas ir Vaidas Slavickas.

Šaltą lapkričio vakarą į lietaus išmerktas tribūnas sugužėjo vos keletas tūkstančių žiūrovų. Savotiškas deja vu.

Rungtynių teisėjui iš Estijos Kristo Tohveriui paskelbus rungtynių pradžią ją kiek aktyviau pradėjo Serbijos futbolininkai, tačiau nedidelės kelių dešimčių lietuvių grupelės palaikoma Lietuvos rinktinė neleido net pagalvoti apie įvartį.

Reuters/Scanpix nuotr.

Ir taip pusę pirmojo kėlinio. Serbams tik priartėjus prie baudos aikštelės jų atakos atsimušdavo į raudoną gynybos sieną. Tokios spalvos marškinėliais mūsiškiai žaidė ir Ploještyje. Komandos susitarė išbandyti antras rinktinių aprangas, mat nežaidžiant daug tarptautinių rungtynių jos tiesiog dūlėdavo sandėlyje.

Nors Rumunijoje sėkmės jos neatnešė, tačiau Belgrade viskas atrodė kitaip. Pirmas 25-ias minutes mūsiškiai atrodė puikiai – nuolatiniai bandymai „pagauti“ serbus kontratakuojant ir labai tvarkingai atgal grįžtanti gynybos linija.

Tačiau gynybinis futbolas nesuteikė daug džiaugsmo skirtinguose stadiono kraštuose įsikūrusioms sirgalių stovykloms. Kartas nuo karto atsišaukdamos į viena kitos šūkius jos pirmą smūgį išvydo vos 25-ą minutę, kai Saša Lukičius iš labai patogios padėties smūgiavo tiesiai į Ernestą Šetkų.

Prabėgus 29-ioms minutėms tribūnoje šąlančius lietuvaičius kiek prajudino puikus Deimanto Petravičiaus smūgis į Predrago Rajkovičiaus ginamus vartus. Vartininkas buvo vietoje ir nukreipė kamuolį už galinės linijos. Antrą kartą jau rungtynėse prie kampinio gairelės stoję lietuviai nieko gero nepešė ir šįkart. O „ereliai“ pasileido į priekį, bet raudonai vilkintys gynėjai vėl buvo greitesni.

Sužaidus kiek daugiau nei pusvalandį mūsiškiai vėl turėjo puikią progą. Nicola Milenkovičius priešais baudos aikštelę prasižengė prieš Donatą Kazlauską, prie kamuolio stojo Gratas Sirgėdas, pasiuntė kamuolį arčiau vartų, kur jo laukė Justinas Januševskis. Gynėjas pataikė tiesiai į vartininką, nuo kurio kamuolys palietė ir virpstą. Puikus šansas ir didžiulė serbų sėkmė.

Vieną progą vienoje aikštės pusėje keitė kitą kitoje. Čia pat Nemanja Maksimovičius smūgiavo šalia vartų. Tačiau žaidimo persikėlimas į aikštės vidurį vėl kiek privertė nuobodžiauti žiūrovus, kurių teisėjas pagailėjo ir išleido paieškoti šiltesnės vietos nepridėjęs papildomo laiko.

Neišnaudotos progos lėmė tai, kad po pirmos rungtynių pusės aikštės šeimininkai buvo atlikę vos vieną smūgį į vartų plotą, bet net triskart – šalia. Dar trys jų smūgiai buvo blokuoti pasiaukojančiai žaidusios mūsiškių gynybos. Tuo metu Lietuvos rinktinės sąskaitoje – keturi smūgiai, iš kurių du – į vartų stačiakampį. Įspūdinga statistika, ypač kai paskutinėse rungtynėse su Rumunija tokių smūgių buvo atlikta nulis. Nulis.

Tokia įvykių eiga turėjo būti patenkinti Podgoricoje su Juodkalnijos rinktine kovoję Rumunijos futbolininkai. Ten 44-ą minutę George`as Ţucudeanas išvedė svečius į priekį ir pakėlė į pirmą C diviziono 4 grupės vietą.

Tačiau akivaizdžiai nepatenkinti serbai. Audringai pasitikę į aikštę įžengusią savo komandą jie pamatė ir pirmą keitimą – Mijatą Gačinovičių pakeitė Aleksandras Prijovičius. Kur kas agresyviau pradėję žaisti serbai čia pat pasiekė tikslą, tačiau su lietuvių pagalba. Andrija Živkovičius pasiuntė kamuolį nuo kampinio gairelės link vartų, kur nesėkmingai sužaidė Artūras Žulpa, kuris pasiuntė kamuolį į savus vartus. 1:0 itin šaltą ir liūdną vakarą Belgrade.

Po puikaus pirmojo kėlinio vaizdas aikštėje vis prastėjo. Pirma Edvinas Girdvainis aikštės viduryje už pražangą prieš Aleksandrą Mitrovičių užsidirbo geltoną kortelę, o 58 minutę krito ir atras įvartis į lietuvių vartus. A. Živkovičius pasiuntė kamuolį link vartų, kur A. Mitrovičius lengvai susidorojo su oponentu ir galva iš labai arti pasiuntė vartų tinklą. 2:0.

Suprasdamas, kad būtina eiti į priekį, E. Jankauskas atliko pirmąjį savo keitimą. Donatą Kazlauską pakeitė Darvydas Šernas. Kiek suaktyvėjęs žaidimas davė savo. F. Černychas prasimetė kamuolį pro oponentą, jį pakėlė į baudos aikštelę, kur jį nesėkmingai gaudė P. Rajkovičius. Tuo pasinaudojo kamuolį per save į vartų tinklą pasiuntęs Deimantas Petravičius.

Tačiau džiaugsmas ir dainos „vainiką rūtų“ truko neilgai. Likus žaisti 20 minučių Modestą Vorobjovą pakeitė rinktinėje debiutavęs Giedrius Matulevičius, o čia pat A. Živkovičius atliko perdavimą A. Prijovičiui, kuris galva uždarė šią galimybę. Čia pat trečio serbų įvarčio autorius atsidūrė kitame vaidmenyje, kai atliko puikų perdavimą per pusę aikštės, o vienas prieš vartininką išsiveržęs Ademas Ljajičius perkėlė kamuolį per E. Šetkų ir sudaužė paskutines lietuvių ir tuo pačiu rumunų viltis. 4:1.

Patenkintas rezultatu Mladenas Krstajičius atliko paskutinius du savo keitimus. Sašą Lukičių ir Ademą Ljajičių pakeitė atitinkamai Ljubomiras Fejsa ir Danijelis Aleksičius. Paskutinį keitimą atliko ir E. Jankauskas, į aikštę vietoj A. Žulpos išleidęs savo bendrapavardį Algį Jankauską. Teisėjas nebekankino, pridėjo vos minutę ir baigė mūsiškių agoniją tiek šiose rungtynėse, tiek Tautų lygos turnyre. 

Džiugina nebent mūsiškių atlikti keturi smūgiai į vartų plotą. Tačiau serbai aplenkė ir čia – 6 taiklūs mėginimai. Daugiau jie ir atakavo – smūgiavo 17 kartų, kai lietuviai – vos 6. Akivaizdus skirtumas ir kamuolio kontrolėje – aikštės šeimininkai jį valdė net 71 proc. laiko.

Serbija – Lietuva 4:1

51` [1:0] Artūras Žulpa 

58` [2:0] Aleksandras Mitrovičius

64` [2:1] Deimantas Petravičius

71` [3:1] Aleksandras Prijovičius

74` [4:1] Ademas Ljajičius

Lietuvos rinktinė savo grupėje liko paskutinė. Pirmąją vietą grupėje užėmė Serbijos rinktinė, o antri liko rumunai. Juodkalinijos komanda tenkinosi trečia vieta. Lietuvos rinktinė, neiškovojusi nė vieno taško, krenta į žemesnį D divizioną, o Serbija kyla į aukštesnį B divizioną.

Lietuviai žaidė mirtininkų grupėje

Kad šiame turnyre bus sunku, paaiškėjo sausio pabaigoje Lozanoje (Šveicarijoje). Ten įvykusios UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonijos metu paaiškėjo, kad Lietuvos futbolo rinktinė (FIFA-129) pateko į C diviziono 4 grupę, kur susitiko su kur kas aukštesnį FIFA reitingą turinčiomis komandomis – Rumunijos (FIFA-26), Serbijos (FIFA-35) ir Juodkalnijos (FIFA-39) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net aštuonis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo. Galiausiai, rugsėjo pradžioje buvo pralaimėta namuose 0:1. 

Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai iki prasidedant Tautų lygos turnyrui nebuvo žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Tačiau pirmas blynas mūsiškiams prisvilo – išvykoje pralaimėta 0:2, o antrasis visai sudegė – namuose gėdingai pralaimėta 1:4.

Su rumunais lietuviai žaidė net 15 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje grupėje.

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

129 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžosi 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas.

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.