Sportas

2018.11.20 23:11

Į apgriautus namus sugrįžęs Serbijos futbolo rinktinės treneris apie tris taškus kalba atsargiai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.11.20 23:11

Antradienį Belgrade įvyksiančių paskutinių lietuvių rungtynių UEFA Tautų lygos turnyre itin laukia ir rumunai. „Partizan“ stadione įvyksianti dvikova, jei mūsiškiams pavyktų iškovoti pirmuosius taškus šiame turnyre, galėtų atverti „trispalviams“ atverti vartus į 2020 metų Europos čempionatą. TIESIOGINĖ RUNGTYNIŲ TRANSLIACIJA

Tačiau kiek į šiaurę nuo Bukarešto esančiame Otopenio Henri Coanda`os vardo oro uoste lūkuriavę bei savo galimybės ištardyti Cosminą Contrą laukę žurnalistai supranta, kad žvalgytis visų pirma reikės Podgoricoje. Su Juodkalnijos komanda susitiksiantys rumunai kol kas su devyniais taškais žengia antroje C diviziono ketvirtos grupės vietoje, o pergalės ir serbų nesėkmės derinį gali išnaudoti pratęsiant kovą dėl vienai C diviziono komandai skirto kelialapio į Europos pirmenybes bei neblogos finansinės injekcijos – į B divizioną keliaujanti komandą federacijos biudžetą turėtų padidinti kiek daugiau nei milijonu eurų.

„Kiekvienos rungtynės yra svarbios, kai tu gini Rumunijos rinktinės spalvas. (...) Esu įsitikinęs, kad galime nugalėti, užimti bent antrą vietą grupėje ir nepatekti į ketvirtą burtų krepšelį atrankoje į 2020 metų Europos čempionatą. Ne viskas priklauso nuo mūsų, bet darysime viską, kad pasiektume tikslą“, – teigė C. Contra.

Pirmasis susitikimas su Juodkalnija tuščiame Ploješčio stadione, į kurį žiūrovai nebuvo įleisti dėl Rumunijos sirgalių nuodėmių, sužaista nulinėmis lygiosiomis. Kaip ir su serbais. Vienintelį kartą C. Contra Tautų lygoje pergale savame kieme džiaugėsi būtent prieš lietuvius. Kiek geriau sekėsi išvykoje – Vilniuje nugalėta 2:1, o Belgrade sužaista 2:2. Būtent šis rezultatas, jei pavyktų nugalėti Juodkalniją, o lietuviai atimtų taškus iš serbų, lemtų rumunų pakilimą į B divizioną ir galimybę pakovoti dėl papildomos vietos 2020 metų Europos čempionate. Nors ginklai dar nesudėti, tačiau tikėjimas 42-ejų strategu Rumunijoje – nedidelis. Vietiniai apie šalies futbolą mėgsta ir pajuokauti, o specialistai vis garsiau prašo šio komandos vairininko galvos.

Nebematyti rinktinėje daug kas norėtų ir E. Jankausko, kuris po pralaimėjimo rumunams kaltino žaidėjų ugdymo sistemą bei stengėsi įžvelgti pozityvių dalykų, tačiau statistika kalba pati už save – ne tik nulis įvarčių, bet ir smūgių į vartų plotą. Taip pat – Arvydo Novikovo gautos dvi geltonos kortelės, dėl kurių jis bus priverstas praleisti rungtynes su serbais. Aišku, kad Belgrade aikštėje nepasirodys Vykintas Slivka. Šeštadienį tik traumą išsigydęs saugas į aikštę žengė po keitimo, po kontakto su varžovu įvarė siaubo pradėjęs šlubuoti, o po rungtynių link komandos autobuso šlubavo su maišu su ledu apvyniota čiurna. Vienas iš komandos lyderių Fiodoras Černychas, kuris buvo pakeistas 73-ią minutę, taip pat turi problemų su čiurna.

E. Jankauskas, A. Šarkūno/LRT.lt nuotr.

Džiaugtis galima nebent dėl jaunųjų futbolininkų – rinktinėje debiutavo žaidimo negadinęs 22-ejų Domantas Šimkus, o pirmą minutę galva kamuolį į rumunų vartus pasiųsti galėjo po ilgo laiko rinktinės marškinėlius apsivilkęs 23-jų Gratas Sirgėdas.

Dėl aplamdytos rinktinės šie žaidėjai savo šanso gali sulaukti vėl. Šalia Plojesčio įsikūrusi rinktinė sekmadienį atliko atstatomąją treniruotę ant Rumuniją apdengusio sniego, o pirmadienį iškeliavo į dar rudens nuotaikomis gyvenantį Belgradą. Netoli miesto centro ir Savos upės įsikūrę lietuviai nerimastingai žvelgė į kitame upės krante ant kalno šviečiančius stadiono prožektorius. „Partizan“ stadione mūsiškių laukia Serbijos nacionalinė ekipa, kuriai namuose pralaimėta 0:1. Išvykose mūsiškiams sekasi dar prasčiau – Podgoricoje teko pripažinti Juodkalnijos pranašumą 0:2, o Ploještyje – rumunų. Praėjusį šeštadienį vykusi dvikova baigėsi dar skaudesniu rezultatu – 0:3. Tačiau Serbijos rinktinės treneris Mladenas Krstajičius nenuvertina varžovų.

„Mes esame ten, kur ir norėjome būti prieš prasidedant Tautų lygos turnyrui. Daug kas jau kalba apie tris taškus, bet ne mes. Mes norime išlaikyti pirmą vietą grupėje, tačiau dėl jos dar teks pakovoti. Manau, kad žaidėjai tai supranta, o atmosfera bus gera. Tačiau Nemanja Matičius turi problemų su skrandžiu, o Aleksandras Kolarovas turi problemų su pirštu, kurį susilaužė prieš keletą savaičių. Tačiau padėti galės Ljubomiras Fejsa ir Milanas Rodičius“, – rungtynių išvakarėse teigė 44-erių treneris, nors lažybininkai pergalę garantuotai žada serbams.

„Erelių“ strategas puikiai jaučiasi 32 tūkst. vietų „Partizan“ stadione – šiame klube jis praleido net septynerius metus: 1996–2000 m. m., ir 2009–2011 m. m. Per juos padėjęs „Partizan“ klubui iškovoti net penkis čempionų titulus ir dvi šalies taures.

Namais šį stadioną galintis vadinti serbas nemenkai prisidėjo prie to, kad „juodai balti“ prisivytų kitą Belgrado komandą „Crvena Zvezda“. Tiesa, kol kas vienu šalies čempionu titulu daugiau turi „raudonai balti“. Tačiau būtent jie šiemet žaidžia Čempionų lygoje ir visai neseniai namie 2:0 nukovė „Liverpool“ ekipą.

„Bilietai į visas trejas Čempionų lygos namų rungtynes buvo iššluoti per tris valandas“,  – pasakoja šio klubo muziejuje dirbantis gidas.

Tuo metu „Partizan“ suklupo paskutiniame atrankos į Europos lygą etape ir liko be tarptautinio futbolo. Šios abi komandos vasarą viešėjo ir Lietuvoje ir atitinkamai užkirto kelią Marijampolės „Sūduvai“ ir „Trakams“.

BNS nuotr.

Kai Lietuvoje buvo bijota abiejų komandų susidūrimo, tai šįkart, panašu, bus ramu. Kaip teigė vietiniai žurnalistai, tiek raudonieji „Delije“, tiek juodieji „Grobari“ į nacionalinės komandos rungtynes nekeliauja – jiems jose tiesiog neįdomu. Žiūrovų mylima rinktinė, panašu, šįkart nesutrauks pilno stadiono – itin vėjuotas ir lietingas oras išties gąsdina, kai žaidžiama tokiame atvirame stadione kone be užuovėjos. Tiesa, bent jau bilietų kainos tikrai neturėtų kelti nuostabos – jos siekia kiek daugiau nei 7 eurus.

Tačiau triukšmo tikrai bus, mat serbai garsėja itin audringu palaikymu, o to „Partizan“ stadionas tikrai yra matęs.

„Sveiki, kur čia įėjimas žurnalistams?“ – angliškai paklausus iš toli atpažįstamu apsauginio lietpalčiu apsirengusio, tamsiame pakampyje rūkančio žmogaus, šis lėtai parodo link aprūdijusių metalinių durų bei jas praveria. Nusileidus neapšviestais laiptais žemyn mus, su rinktine keliaujančius žurnalistus, pasitinka stadiono darbuotojas bei moja tolyn – „eikite ten“.

Tačiau vadovaujantis jo nurodymais ir ant sienos ranka ant popieriaus išpieštomis rodyklėmis, atsimušame į didžiules metalines duris. Užrakinta.

Po trumpo darbuotojų sąmyšio ir atsiradusio rakto durys prasiveria ir štai jis – jau 68 metus skaičiuojantis vieni svarbiausių šalies futbolo namų. Trijų UEFA žvaigždučių įvertinimą turintis stadionas, nors ir džiugina kokybiška veja, tačiau stogu nedengtos tribūnos prašosi remonto. Apie renovacijos planus buvo kalbėta anksčiau, tačiau jie taip ir liko planais.

„O kam remontuoti, jei vis tiek sirgaliai sugriaus“, – juokauja vienas stadione esančių apsauginių.

Tačiau atsinaujinti savo namus visgi klubas gali jau netrukus. Kaip ir „Crvena Zvezda“, taip ir „Partizan“ turėtų sulaukti valdžios dosnumo.

Dabar, nors išauginantis daugybę talentų, Serbijos futbolas toli gražu ne toks galingas kaip anksčiau. Tačiau konkurencingą rinktinę turintys serbai šypsosi kur kas plačiau nei lietuviai, kurių „Partizan“ stadione taip pat bus. Vienas jų – Linas, kuris su trimis bendražygiais į Belgradą atvyko automobiliu. 19 valandų į rungtynes, kurios rinktinei nieko nebelemia.

Ar suteiks rinktinės vyrai progų šypsotis savo sirgaliams  – nuo 21.30 val. per LRT.