Naujienų srautas

Sportas2018.10.23 21:54

Jaunasis „Trakų“ talentas apie tobulėjimą Lietuvoje: reikia labai sunkiai dirbti

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.10.23 21:54

Antrus metus A lygoje „Trakų“ spalvas ginantis 18-metis Justinas Marazas šį sezoną gali vadinti auksiniu – 7 įvarčiai, begalinis trenerių štabo pasitikėjimas ir kvietimas į jaunimo rinktinę. Paprašytas atskleisti, kas lėmė tokį staigų karjeros šuolį, pašnekovas atvirauja, kad svarbiausia daug ir sunkiai dirbti.

Sekmadienio rungtynėse prieš Vilniaus „Žalgirį“ J. Marazui jau reikėjo klausytis laikinai į savo rankas komandos vadžias perėmusio vartininkų trenerio Alberto Rybako nurodymų. Prie šoninės linijos stovėjo jau nebe įspūdingam žygiui Europoje pernai Lietuvos A lygos bronzos medalius iškovojusią komandą paruošęs Kibu Vicuna. Savo vertę Lietuvoje įrodžiusio ir tęsti trenerio karjeros į Lenkiją – šįkart į Plocko „Wislą“ – grįžusio ispano treniruoti „Trakai“ UEFA Europos lygos atrankoje pirma įveikė „Cefn Druids“ iš Velso (1:1; 1:0), o vėliau – ir Kazachstano atstovus Pavlodaro „Irtysh“ (0:0; 1:0).

Galiausiai buvo pralaimėta Serbijos vicečempionams Belgrado „Partizan“ (0:1; 1:1). Tiesa, dvikovose tiek Serbijos, tiek Lietuvos sostinėse visiškai negalėjai pasakyti, kad „ant popieriaus“ „Senosios sostinės riteriai“ buvo įvertinti 7 kartus mažiau (21,45 mln. eurų prieš 3 mln. eurų, anot transfermarkt.com). Vos keturis mėnesius komandai vadovavusio stratego naudą bei profesionalumą pripažino ir J. Marazas.

„Šis treneris man davė labai daug. Ypač – žaidybinio laiko. Tad gaila, kad jis išėjo, nes komanda itin patobulėjo ir susitvarkė, tapo kaip šeima“, – „Trakų“ virtuvės uždangą kiek praskleidė pašnekovas.

Kalbėdamas apie Europos lygos atranką, futbolininkas akcentavo ne Belgrade „Partizan“ sirgalių sukurtą atmosferą, bet rungtynes prieš Velso atstovus Alytuje. Ten jam pavyko uždirbti lemiamą 11 metrų baudinį, kurį sėkmingai realizavo Diniaras Bilialetdinovas.

„Tai buvo vienos geresnių rungtynių. Trenerio nenuvyliau. (...) Tokie žinomi klubai kaip „Partizan“ duoda naudos, ypač kai žaidi prieš vyrus“, – prisiminimais dalinosi J. Marazas.

Puikiai pasirodęs tarptautiniame turnyre, pergales K. Vicuna skynė ir vietiniame fronte. Paskutinėse savo rungtynėse prie vienos stipriausių Lietuvos ekipų vairo strategas sudavė smūgį antroje sezono pusėje itin gerą formą demonstruojančiam Vilniaus „Žalgiriui“ (1:0) bei taip apsunkino žalgiriečių situaciją kovoje dėl čempionų titulo. Komandos vairą iš ispano perėmusiam A. Rybakui debiutas prieš Lietuvos vicečempionus nebuvo toks sėkmingas – sekmadienį sužaista lygiosiomis 2:2. Tačiau dar 92-ą minutę Domantas Šimkus galėjo išplėšti pergalę žalgiriečiams, bet jo smūgiuotas kamuolys atsimušė į skersinį. Nors trakiškiai taškais susilygino su „Stumbru“, tačiau kauniečiai dar turi vienerias rungtynes atsargoje, tad kova dėl bronzos medalių bus įtempta.

J. Marazas iki 65-os minutės marširavo palei šoninę liniją, atsakingai padėdavo gynėjams, taikė aktyvų spaudimą, jungdavosi prie atakų, laimėjo kelias svarbias dvikovas ir pavojingai asistavo komandos draugams, tačiau savo rezultatyvių perdavimų sąskaitos taip ir nepapildė – 2 sėkmingi kamuolio atidavimai komandoms draugams per 26 rungtynes. Tačiau 7 įvarčiai A lygoje kalba patys už save, juk dar pernai tuometinis komandos strategas Olegas Vasilenko iš futbolo mokyklos „Ateitis“ atėjusį ir „Trakų B“ komandoje apšilusį žaidėją į aikštę leido „vos“ 14 kartų, per kuriuos jis po kartą kamuolį tiksliai siuntė tiek į vartus, tiek komandos draugams.

Nors tobulinti ir vėliau šlifuoti reikia ne vieną žaidimo komponentą, tačiau vien pastarosiose rungtynėse prieš „Žalgirį“ J. Marazas gerai užsiimdavo vietą aikštėje, vienoje dvikovoje dėl kamuolio įveikė už save kur kas stambesnį Marko Tomičių ir iškart pavojingai asistavo Donatui Kazlauskui. Taip pat, nevengęs naudoti klaidinančių kamuolio varymo metodų, išprovokavo kelias kur kas labiau patyrusių už save priešininkų pražangas.

Trenerių pasitikėjimą įgavęs futbolininkas teigia, kad tobulėjimui ir A lygoje yra sudarytos geros sąlygos, tad į konkurencingesnes futbolo lygas žvalgytis neskuba, nors, pripažįsta, išmėginti jėgas svetur kažkada norėtų.

„A lygoje smagu žaisti. Yra sunku, bet kuo toliau, tuo geriau sekasi. Esu motyvuotas, daug treniruotėse dirbu, labai daug padeda komandos draugai. (...) Stengiuosi viską tobulinti. Su technika reikia dirbti, reikia tapti geru žaidėju. Manau, kad man pavyks. (...) Man labai svarbus žaidybinis laikas – jei nežaisi, sėdėsi ant suoliuko, tai nelabai tobulėsi. O čia kad ir žaidimas Europos lygos atrankoje – tokie klubai, tokie žaidėjai“, – apie tobulėjimą Lietuvoje kalba pašnekovas.

Tiesa, galbūt dabar su juo būtų tekę kalbėtis ne apie „Partizan“ ir lemiamas A lygos dvikovas, jei gegužės pabaigoje jam būtų pavykę sėkmingiau pasirodyti vienos iš „Serie B“ lyderių Veronos „Hellas“ peržiūroje. Šis antroje pagal stiprumą Italijos futbolo lygoje žaidžiantis klubas dar pernai nustebino įveikęs „Milan“ ir Florencijos „Fiorentina“ klubus, tačiau kelių įsimintinesnių rungtynių buvo per mažai tam, kad pavyktų išsilaikyti „Serie A“ lygoje.

„Buvau labai laimingas gavęs kvietimą iš ten – kad pastebėjo, kad pakvietė. Dalyvavau savo metų peržiūroje, kur matėsi aukštas lygis – ten futbolas greitas, agresyvus, o sąlygos treniruotis labai geros. Nesulaukiau kvietimo, tačiau nelabai turėjau šansų pasirodyti, nes turėjau vos porą treniruočių ir nežaidžiau rungtynių – jiems tuo metu buvo oficialios rungtynės, tai negalėjo manęs registruoti. (...) Kiekvienas futbolininkas norėtų žaisti užsienyje, bet kol kas žaidžiu „Trakuose“, kur man patinka, gaunu žaidybinio laiko. Gal gausiu daugiau kokių pakvietimų, bet tobulėju čia ir noriu parodyti, ką moku“, – apie skrajojimą padebesiais net negalvoja J. Marazas.

Dėmesio jis sulaukė ne tik iš užsienio. U-21 futbolo rinktinę treniruojantis Caritas Falchas jaunuolį pakvietė prisijungti prie šios jaunimo rinktinės paskutinėse dvejose atrankos į 2019 metų Europos čempionatą rungtynėse su Farerų salų ir Suomijos rinktinėmis. Su tokiu sprendimu danas neprašovė – „Trakų“ futbolininkas sėkmingai žaidė abiejose dvikovose, o į suomių vartus sugebėjo pasiųsti ir kamuolį.

„Atstovauti Lietuvos rinktinei yra labai svarbi dalis, nes nuvažiuoji žaisti už savo šalį. Esu labai laimingas, kad buvau pakviestas į U-21 ir U-19. Žaidžiame prieš stiprias šalis, kurias atstovauja aukštesnio lygio žaidėjai. (...) Esu nustebintas dėl C. Falcho –  treneris labai geras, žino, ką daro, patinka jo taktikos, treniruočių metodai. Prieš šias dvi rungtynes labai intensyviai treniravomės“, – apie jaunimo rinktinę kalba pašnekovas.

Paragavęs aukštesnio lygio futbolo ir rinktinių lygmenyje, J. Marazas nejučia žvalgosi ir į pagrindinę Lietuvos komandą, tačiau supranta, kad norint pakliūti į šią komandą reikia įdėti nemažai pastangų.

„Yra tokių minčių, kad pakvies į nacionalinę rinktinę – noriu pasirodyti aikštėje, kad pamatytų treneriai. (...) Tačiau reikia labai sunkiai dirbti, kad patektum į aukštą lygį. Noriu pasiekti aukštumų. Bet, visų pirma, reikia turėti norą žaisti, siekti savo tikslo ir niekada nenuleisti rankų“, – optimistiškai kalba pašnekovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi