Dviejuose Europos čempionatuose vilkėdamas Rumunijos rinktinės marškinėlius pasirodęs Cosminas Contra siekia į svarbiausią Europos futbolo šventę sugrįžti dar kartą, tačiau šįkart jau vyriausiojo trenerio poste. O ir prieš metus prie gimtosios šalies vyriausiojo stratego posto stojusiam 42-ejų strategui tenkanti atsakomybė – ypatinga. Mat patekus į svarbiausią už dviejų metų įvyksiantį Senojo žemyno futbolo čempionatą, jo vadovaujama rinktinė bent jau porą rungtynių žaistų prieš savus žiūrovus. Vienas iš šį turnyrą priimančių miestų – šalies sostinė Bukareštas.
Tačiau sekmadienį ne pilna sudėtimi besitreniravę ir tik antradienį vakare į Vilnių atvykę C. Contros auklėtiniai – ne pačių geriausių nuotaikų. Bilietą į Europos čempionatą galinčiame suteikti Tautų lygos turnyre rumunai po nulinių lygiųjų namie su Juodkalnija ir lygiųjų 2:2 išvykoje su aikštėje tąkart dominavusia Serbijos rinktine – turi vos du taškus ir yra vos trečioje C diviziono 4-os grupės vietoje.
Tad ne veltui artėjančios rungtynės 42-ejų Cosminui Contrai – aukso vertės.
„Noriu pasakyti, kad ketvirtadienio rungtynės mums yra labai svarbios, pirmosios rungtynės buvo sužaistos lygiosiomis. Labai svarbu rytoj laimėti. Norime, kad rungtynės mums susiklostytų labai gerai ir laimėtume pirmą vietą grupėje“, – spaudos konferencijoje teigė C. Contra.
Tačiau jau kitokiame vaidmenyje Europos čempionato prožektorių šviesoje norinčiam išsimaudyti strategui iki jo reikia dar daug nuveikti. O ir aplinkybės – visai kitokios.
BNS nuotr.
Tuomet, prieš kiek daugiau nei 18 metų Europos čempionate jau nebebuvo 1994 metų pasaulio čempionato didvyrių Florino Raducioiu ir Ilie Dumitrescu, tačiau rinktinei dar padėjo legendinis Gheorghe`as Hagi. Taip pat jau švietė ilgamečio Milano „Inter“ gynėjo Cristiano Chivu ir „Wolfsburg“ saugo Dorinelio Munteanu žvaigždės, dėl vietos po saule aktyviai kovojo vienas iš rezultatyviausių rinktinės žaidėjų Adrianas Mutu, saugų grandyje žaidė „Barcelona“ klubui atstovavęs Gheorghe`as Popescu, su „Chelsea“ klubu prieš porą metų UEFA Taurių laimėtojų taurę į viršų kėlęs Danas Petrescu.
O ir pats C. Contra vilkėjo Ispanijos aukščiausioje lygoje rungtyniavusios „Alaves“ marškinėlius bei 2001 metais už tai, kad nužygiavo iki UEFA taurės finalo, kartu su tokiomis futbolo žvaigždėmis kaip Davidu Trezeguet, Thierry Henry, Zinedine`u Zidane`u ir Davidu Beckhamu atsidūrė simbolinėje tų metų UEFA rinktinėje.
Tuomet, 2000 metų turnyre Rumunijos rinktinė nužygiavo iki ketvirtfinalio ir tik ten pralaimėjo finale vėliau žaidusiems italams. Vėliau kartų krizę išgyvenusi rinktinė kovas tiek 2008 metų, tiek 2016 metų Europos čempionatuose baigė jau po grupių etapo.
Geriausius laikus praeityje palikę rumunai į šią atranką nežvelgia itin pozityviai. Mat šįkart 73 rungtynes nacionalinės komandos gretose sužaidusio ir 7 įvarčius pelniusio C. Contros kortų kaladėje kur kas mažiau prakaitą didžiuosiuose Europos futbolo klubuose liejančių sportininkų, nors jie žaidžia net 14-oje skirtingų šalių. Dauguma rinktinės narių žaidžia užsienyje – net 16, o gimtinėje užsiliko vos 8 futbolininkai. Du iš jų – Cristianas Manea ir George`as Tucudeanas – lietuvio Giedriaus Arlauskio kolegos „CFR Cluj“ klube.
Vartuose, kaip ir rungtynėse su Juodkalnija bei Serbija, greičiausiai pamatysime 53 kartus rinktinės marškinėlius vilkėjusį Ciprianą Tatarusanu. Tuo metu labiausiai patyręs Rumunijos rinktinės gynėjas 34-erių Gabrielis Tamas yra sužaidęs 12 rungtynių daugiau, tačiau pastarosiose dviejose dvikovose net nebuvo registruotas komandos paraiškoje, o kvietimo į rinktinę sulaukė tik Valericai Gamanui dėl asmeninių priežasčių nebegalėjus padėti nacionalinei komandai. Taip pat gynybos grandyje vietoj diskvalifikuoto Florino Gardoșo prisijungti prie nacionalinės komandos pakviestas Ionutas Nedelcearu.
Pavojingiausiu rumunų ginklu laikomas Claudiu Keseru, kuris pernai Čempionų lygos atrankoje dukart baudė Vilniaus „Žalgirį“, tačiau Tautų lygoje vis dar neatidarė savo įvarčių sąskaitos. Vienintelius du įvarčius į varžovų vartus siuntė Nicolae`as Stanciu ir George`as Tucudeanas. Iš Rumunijos atvykę žurnalistai vietą startinėje sudėtyje atiduoda būtent šiam puolėjui.
Numanoma Rumunijos rinktinės sudėtis:
Ciprianas Tatarusanu, Cristianas Manea, Gabrielis Tamas, Cristianas Sapunaru, Nicusoras Bancu, Paulas Antonas, Razvanas Marinas, Alexandru Chipciu, Nicolae`as Stanciu, Alexandru Mitrita, George`as Tucudeanas.
Rungtynėse su Juodkalnija rumunai neišnaudojo daugybės progų, o rungtyniaudami su serbais šiaip ne taip iškovojo tašką.
C. Contra po pastarosios dvikovos buvo laimingas ir teigė, kad jei sėkmė būtų lydėjusi labiau, tai „trispalviai“ iš Belgrado būtų išsivežę ir tris taškus.
Tačiau šįkart taškas išvykoje jo netenkintų. Tačiau dvikovos favorite savo komandą pavadinęs strategas mano, kad lengva nebus, nes mūsiškių rinktinė jau įrodė, kad yra kietas riešutėlis.
„Mačiau abejas lietuvių rungtynes ir žinau, kad lietuviai turėjo progų pelnyti įvartį. Pirmose rungtynėse su Serbija Lietuvos futbolininkai sukūrė 3–4 progas įmušti įvartį, todėl, manau, kad Lietuvos rinktinė yra labai gera. (…) Labai stipri lietuvių komandinė dvasia, labai gerai žaidžiama kontratakose. Yra žaidėjų, kurie gali pasiekti pergalę. (...) Tad laukia sunkios rungtynės“, – pripažino Rumunijos rinktinės strategas.
Beje, jis užsiminė, kad LFF stadione išklota dirbtinė danga gali tapti aikštės šeimininkų koziriu.
„Žaisti ant sintetinės dangos yra didelis skirtumas, lyginant su žaidimu ant natūralios žolės. (...) Jei nepavyks iš karto adaptuotis prie aikštelės, susidursime su didelėmis problemomis. Kalbėjau su savo žaidėjais, paaiškinau, kokia yra padėtis. Mano žaidėjai yra nusiteikę kautis iš visų jėgų“, – apie lietuvių persvarą galinčia tapti aikštelės dangą kalbėjo C. Contra.
Lietuvos ir Rumunijos rinktinių dvikovą ketvirtadienį nuo 21.30 val. tiesiogiai stebėkite per LRT TELEVIZIJĄ ir naujienų portale LRT.lt
Rumunijos rinktinės sudėtis (klubas, rungtynės rinktinėje, įmušti įvarčiai):
Vartininkai:
Ciprian Tatarusanu („FC Nantes“, Prancūzija, 53 rungt.)
Costel Pantilimon („Nottingham Forest“, Anglija, 27 rungt.)
Florin Nita (Prahos „Sparta“, Čekija, 2 rungt.)
Gynėjai:
Romario Benzar (Bukarešto „Steaua“, Rumunija, 13 rungt.)
Cristian Manea („CFR Cluj“, Rumunija, 4 rungt., 1 įv.)
Cristian Sapunaru („Kayserispor“, Turkija, 29 rungt.)
Alin Tosca (Salonikų PAOK, Graikija 13 rungt.)
Gabriel Tamas (Haifos „Hapoel“, Izraelis, 65 rungt., 3 įv.)
Ionut Nedelcearu („FC Ufa“ Rusija, 2 rungt.)
Nicusor Bancu („U Craiova 1948 Club Sportiv“ Rumunija, 5 rungt.)
Saugai:
Razvan Marin (Liežo „Standard“, Belgija, 12 rungt., 1 įv.)
Tudor Baluta (FC „Viitorul“, Rumunija, 1 rungt.)
Adrian Stoian („Crotone“, Italija, 2 rungt.)
Paul Anton (Samaros „Krylia Sovetov“, Rusija, 5 rungt.)
Alexandru Chipciu (Prahos „Sparta“, Čekija, 37 rungt., 4 įv.)
Dorin Rotariu („AZ Alkmaar“, Olandija, 7 rungt., 1 įv.)
Nicolae Stanciu (Prahos „Sparta“, Čekija, 24 rungt., 9 įv.)
Constantin Budescu („Al-Shabab“, Saudo Arabija, 12 rungt., 5 įv.)
Alexandru Maxim („FSV Mainz 05, Vokietija, 30 rungt., 2 įv.)
Alexandru Mitrita („U Craiova 1948 Club Sportiv“, Rumunija, 5 rungt.)
Florin Tanase (Bukarešto „Steaua“, Rumunija, 3 rungt.)
Puolėjai:
Claudiu Keseru (Razgrado „Ludogorets“, Bulgarija, 25 rungt., 6 įv.)
George Tucudean („CFR Cluj“, Rumunija, 6 rungt., 2 įv.)
Denis Dragus (FC „Viitorul“, Rumunija, 1 rungt.)