Sportas

2020.04.20 12:32

Viltis žmonėms, išgyvenimas sporto komandoms ir Eliziejaus laukų aura – kodėl „Tour de France“ yra ypatingos lenktynės

Marius Andrijauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.20 12:32

Elitinei prancūzų „Groupama-FDJ“ komandai atstovaujantis dviratininkas Ignatas Konovalovas mėgaujasi galimybe ilgiau pabūti su šeima. Vos dvejose varžybose metų pradžioje startavęs dviratininkas, kaip ir kiti, buvo priversti užsidaryti nuo pandemijos saugesnėje aplinkoje. Žinia iš „Tour de France“ rengėjų, ko gero, ne vieną profesionalų klubą išgelbėjo nuo bankroto. I. Konovalovas džiaugiasi, kad galimi sunkumai jo atstovaujamą komandą aplenkia ir sako norįs dar kartą pajausti akimirką, kai Paryžiaus Eliziejaus laukų alėja atveriama tik dviratininkams. 

„Lietuvoje padėtis nėra tokia bloga kaip mano kitų kolegų dviratininkų šalyse – Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje, kuriose niekas negali išeiti iš namų. Minu „Graveliu“ – žvyrkelių dviračiu, renku kilometrus, valandas, mėgaujuosi atbundančiu Lietuvos pavasariu, kas nutinka labai retai.

Kai oras prastesnis – naudojuosi dviračių staklėmis balkone. Dar yra tokia populiari programa „Zwift“, kuri leidžia būnant namuose minti su kitais žmonėmis internete ar dalyvauti varžybose“, – apie dabartinę kasdienybę pasakoja I. Konovalovas.

Dviračių sportą ilgai kankinusi nežinomybė baigėsi, kai „Tour de France“ rengėjai ryžosi perkelti svarbiausias sezono lenktynes. Trijų savaičių odisėja prasidės rugpjūčio 29 dieną.

„Visas pasirengimo „kortų namelis“ sugriuvo. Viskas prasidės iš naujo. Galvojome, kad varžybas pradėsime gegužės viduryje, tada – kad birželio 1 dieną. Dabar žinome, kad iki liepos vidurio ar rugpjūčio tikrai niekur nedalyvausime“, – apie vis atidedamą sezono pratęsimą kalba I. Konovalovas.

„Bendradarbiavimas su komandos treneriais dabar kiek sustojęs. Paprašiau suteikti ramybės, laisvės. Darysiu kaip man norisi, kad nebūtų per daug susikaupimo, pasiruošimo, kai iki startų tiek daug laiko, kai, mano nuomone, nėra tokios būtinybės.

Komanda mane palaikė ir suprato, kad nėra reikalo dabar planuoti ilgų treniruočių atkarpų. Sezonas, jeigu jis ir bus, tai bus labai intensyvus ir prasidės mažiausiai po kelių mėnesių“, – apie savarankišką pasirengimą pasakoja dviratininkas.

Karantino sąlygos Lietuvoje I. Konovalovui leidžia treniruotis lauke, dviračių sportas dėkingas tuo, kad formą galima palaikyti neinant į salę. Dėl pandemijos sportininkas gali daugiau laiko praleisti su šeima.

„Dažniausiai tokiu laiku būna pats darbymetis, pavasarį dviratininkai retai būna namuose. Dalyvaudavau daugelyje klasikinių, vienadienių varžybų, tad dažniausiai būdavau išvykęs, grįždavau tik vienai ar kelioms dienoms ir vėl išvažiuodavau kokiai savaitei.

Šįkart mes visi kartu, šeimai tai tik į naudą. Esu ir su sūnumi, ir su žmona. Dažnai drauge gaminame maistą, sužinome daug įdomių dalykų“, – šypsosi I. Konovalovas.

Šiemet Lietuvos dviratininkas spėjo startuoti tik dvejose varžybose. Sezonas prasidėjo vasarį „Tour de la Provence“ penkių dienų lenktynėmis Prancūzijoje. Vėliau vyko varžybos Jungtiniuose Arabų Emyratuose – „The UAE Tour“, bet po 5 etapų jos buvo anuliuotos. Sportininkams teko 10 dienų praleisti karantine.

„Sezono startas ir buvo tos dvejos varžybos, skirtos įsivažiavimui ir apšilimui. Apšilimas padarytas, o visa kita sustojo. Dabar, kai viskas prasidės iš naujo, vėl teks apšilti, bet tam bus labai mažai laiko“, – sako dviratininkas.

Ilgiau nei mėnesį trukusią nežinomybę dėl šio sezono nutraukė „Tour de France“ rengėjai. Užkulisiuose buvo kalbama apie organizatorių bandymus išsaugoti šių metų lenktynes, jas nukeliant į vasaros pabaigą ar rudenį. Tuo metu analitikai prognozavo kokių skaudžių ir ilgalaikių padarinių visam dviračių sportui sukeltų „Tour de France“ atšaukimas.

„Nėra 100 procentų tikimybės, kad jos tikrai įvyks, bet žinią apie „Tour de France“ vertinu labai gerai. Tai signalas sportininkams, kad mintyse jau galima planuoti pasirengimą.

Jeigu vyks „Tour de France“, tai vyks ir kitos varžybos. Tai tave motyvuoja, iškart nusistatai tikslią datą, kad būtent tada viskas vyks, vėl viskas ūš. Net jei žinai, kad dar nėra jokių garantijų.

Tai papildoma motyvacija ir dviračių sporto mėgėjams. Pačiai Prancūzijai, ar prancūzams, kurie galbūt neturi nieko bendra su dviračių sportu. Tačiau kokia nors močiutė visada žiūrėdavo „Tour de France“ dėl gražių iš malūnsparnio matomų vaizdų.

Žmonėms ši žinia suteikia žybsnį gerumo, tikėjimą, kad viskas bus gerai“, – apie lenktynių įtaka pasakoja Lietuvos dviratininkas.

I. Konovalovą jau pasiekė žinios iš komandos dėl „Tour de France“. Iš vadovo Marco Madiot išgirsti žodžiai lietuvį įkvepia.

„Jeigu „Tour de France“ prasidės kaip paskelbta, sezonas bus labai trumpas, bet intensyvus ir reikės kiekvieno iš mūsų“, – apie laukiančius metus kalba sportininkas.

„Komandos vadovai iš mūsų tikisi šimtaprocentinio profesionalumo ir atsidavimo. Kai bus duotas startas, turime būti maksimaliai pasirengę. Šimtu procentu turėsime save atiduoti per tuos keletą mėnesių“, – „Groupama-FDJ“ komandos vadovą cituoja I. Konovalovas.

Startas tokiose lenktynėse ne tik prestižo reikalas, jos palaiko viso dviračių sporto gyvybingumą. Kai kurios profesionalų komandos be „Tour de France“ lenktynių tiesiog išnyktų.

„Kalbėjau su vienu iš mane kuruojančių komandos trenerių, su kuriuo artimai bendraujame. Pasidalijome mintimis ir esame nustebę tuo, kad „Tour de France“ lenktynės kai kurioms „UCI World Tour“ komandoms yra tokios reikšmingos.

Kai kurios pradėjo kalbėti apie užsidarymą. Nors kiekviena komanda turi mažiausiai trejų metų sutartį su Tarptautine dviračių sąjunga (UCI), kad jos bus aukščiausiame lygyje.

Bet vienerios „Tour de France“ lenktynės, jeigu jų nėra, gali sugriauti viską. Rėmėjai iškart gali atsisakyti remti, nes nebelieka reklamos. 50 procentų visos grąžos rėmėjai gauna iš „Tour de France“ ir netgi daugiau nei 50 procentų.“, – apie daugiadienių lenktynių svarbą pasakoja I. Konovalovas.

„Tour de France“ daro begalinę įtaką dviračių sportui. Kai susikuria jauna maža komanda, ji kelia sau tikslą vieną dieną startuoti „Tour de France“. Šios lenktynės nepaprastai svarbios komandoms finansiškai ir reikalingos tam, kad išgyventų.“

Analitikai skaičiuoja, kad „Groupama-FDJ“ komandos, kuriai atstovauja I. Konovalovas, biudžetas siekia apie 20 milijonų eurų. Užklupusi pandemija sustabdė kone visą profesionalų sportą, o dėl atsitraukiančių rėmėjų ne visos komandos pajėgios vykdyti įsipareigojimus. Tačiau lietuvis džiaugiasi patekęs į aplinką, kurioje labiau už viską vertinami žmonės.

„Mūsų komandos atveju, gavome ne vieną rėmėjų žinutę. Buvo pasakyta, kad jie mus labai palaiko ir kad neturėtume jaudintis. Gausime žadėtas išmokas ir atlyginimus.

Dėl to esame laimingi, ko negalima būtų pasakyti apie kai kurias kitas komandas. Kitur ir aptarnaujantis personalas buvo atleistas, sportininkams perpus, o kartais ir daugiau sumažinti atlyginimai.

Bendraujame su treneriais ir komandos draugais. Matome kas vyksta kitur, gauname žinių iš kolegų, draugų, iš kitų komandų. Sakome, kaip gerai, kad atstovaujame būtent šiai prancūzų komandai.

Ši komanda, nekalbant apie dabartinę situaciją, visuomet vertino žmogų. Visas dviračių sportas pereina prie verslo modelio, tiesiog sukasi konvejeris ir jeigu išsekai – žmogiškosios pusės lieka vis mažiau. O ši komanda kitokia, turi tą aurą.“, – atvirauja I. Konovalovas.

Dalyvauti „Tour de France“ lenktynėse – prestižas ir kiekvieno dviratininko svajonė, teigia 34 metų sportininkas. Netgi pirmą kartą sutikti žmonės, pasak I. Konovalovo, dviratininko iš pradžių teiraujasi apie „Tour de France“.

„Tour de France“ – viso dviračio sporto variklis. Atostogaujant užsienyje su šeima, žmonės dažnai paklausia, kuo užsiimu. Kai sužino, kad esu profesionalus dviratininkas, pirmiausiai domisi, ar dalyvavau „Tour de France“.

Dviratininkas Ignatas Konovalovas: laukia intensyvi sezono pabaiga

Nesvarbu, ar būtum pasaulio čempionas, galbūt esi laimėjęs „Girro d‘Italia“ generalinę klasifikaciją. Tai niekam neįdomu. Svarbiausia – ar dalyvavai „Tour de France“?

Paprastų žmonių, ne dviračių sporto gerbėjų akiratyje, „Tour de France“ irgi turi savo reikšmę“, – apie lenktynių žinomumą kalba lietuvis.

Šis sezonas bus kitoks ir I. Konovalovas sako, kad svarbiausia – neperdegti, susitvarkyti su mintimis. Taip pat svarbu išlikti sveikam ir būti naudingu komandai. Metai būtų sėkmingi, jei pavyktų sudalyvauti visose planuojamose varžybose ir prisidėti prie ekipos lyderio Arnaudo Demare‘o pergalių.

I. Konovalovas dar nėra tikras, ar dalyvaus šių metų „Tour de France“ lenktynėse. Trečiojo karjeros starto jose laukiantis lietuvis sako pasiilgęs elitinių varžybų įtampos ir dienos, kai Eliziejaus laukai Paryžiuje priklauso tik dviratininkams.

„Tour de France“ žavi ir stebina tai, kiek aptarnaujančio personalo ir automobilių atsiveža kiekviena komanda į startą. Visus metus važiuoji į įvairias varžybas, dalyvauji „Girro d‘Italia“, visur kitur. Bet atvyksti į „Tour de France“ ir pamatai, kiek aptarnaujančio personalo.

Pavyzdžiui, gali pamatyti virėją, atvažiavusį su savo atskiru vilkiku. Didžiausias skirtumas tas, kad kaip sportininkas, jauti didesnę atsakomybę, nes čia daugiau įtampos.

Ir dar sirgaliai. Jų yra kur kas daugiau nei kitose lenktynėse ir jie iš skirtingų šalių. „Tour de France“ – visi tie kalnai ir tiek daug žmonių“, – susižavėjimo neslėpė lietuvis, nors šių metų lenktynėse žiūrovų lankymasis bus apribotas.

„Paskutinis „Tour de France“ etapas Eliziejaus laukuose – kažkas nepaprasta. Ten įvažiuoji, bet viską pamatai ir supranti tik kitą dieną, nes lieki nakvoti Paryžiuje.

Išeini pasivaikščioti po Eliziejaus laukus ir pamatai, kokį eismą sustabdė, kokį šurmulį, kad tau leistų pravažiuoti tose varžybose.
Tai yra kažkas tokio, nerealu. Eliziejaus laukų etapas – šiurpulius keliantys prisiminimai“, – įspūdžiais apie aukščiausio lygio lenktynes dalijasi I. Konovalovas.

Šiemet 107 kartą rengiamos daugiadienės „Tour de France“ lenktynės turėtų vykti rugpjūčio 29 – rugsėjo 20 dienomis.