Naujienų srautas

Sportas2019.06.04 10:44

Lietuvos MMA atstovai apie Jurbarką sukrėtusią istoriją: lengviausia kaltinti sportą

LRT.lt 2019.06.04 10:44

Lietuvos mišriųjų kovos menų federacija (MMA) bei keleto šalies kovos menų klubų atstovai surengė spaudos konferenciją, kurioje išdėstė savo požiūrį į pastarųjų savaičių įvykius Jurbarke. Kaune vykusiame renginyje buvo plačiau pažvelgta į visuomenę sukrėtusio išpuolio priežastis bei pasekmes, skelbiama pranešime spaudai.

Bendruomenė – vieninga

Spaudos konferencijoje su žiniasklaida bendravo Lietuvos mišriųjų kovos menų federacijos prezidentas bei Jurbarko sporto klubo „Pantera“ vadovas Mindaugas Smirnovas, Lietuvos MMA federacijos viceprezidentas Arnoldas Lukošiūnas, Lietuvos MMA federacijos vyriausiasis teisėjas Tadas Rimkevičius, Kauno kovos menų klubo „Strikers Gym“ vadovas Vytautas Binkis ir buvęs Jurbarko sporto klubo „Pantera“ auklėtinis, dabar tarnaujantis Lietuvos kariuomenėje Mindaugas Paulauskas.

Konferencija prasidėjo M. Smirnovo dar sykį pagarsintu kreipimusi į visuomenę, kuriame jis informavo apie klubo pritaikytas sankcijas galimai nusižengusiam auklėtiniui bei informavo apie nerimą keliančius faktus, pastebėtus po įvykusio nusikaltimo.

Kolegos mintį pratęsė Lietuvos mišriųjų kovos menų federacijos viceprezidentas Arnoldas Lukošiūnas.

„Negali būti nė kalbos apie šio įvykio bent menkiausią pateisinimą. Jis prieštarauja visoms moralės normoms. Federacija netoleruoja tokių veiksmų. Jei pasitvirtins kaltinimai sportininkui, jo narystė mūsų federacijoje, dalyvavimas mūsų vykdomuose renginiuose jam bus neįmanomas“, – patikino A. Lukošiūnas.

Tadas Rimkevičius, Lietuvos mišriųjų kovos menų federacijos vyriausiasis teisėjas:

„Pasakysiu ir kaip kovos menų teisėjas, ir kaip buvęs profesionalus sportininkas. Mes esame sukrėsti. Toks elgesys yra neleistinas bet kokiomis aplinkybėmis“.

Viešojoje erdvėje – daug netiesos

Mindaugas Paulauskas, buvęs klubo auklėtinis, dabar kariūnas:

„Perskaitęs apie pastaruosius įvykius buvau šokiruotas. Juolab, kad minėtą jaunuolį pažinojau. Galiu patikinti, kad jo veiksmai visiškai kertasi su vertybėmis, kurias mums skiepijo treneris M. Smirnovas. Treneris mums nuolat kartodavo, kad įgūdžių, kuriuos išmokstame treniruotėse, negalima naudoti gatvėje. Nebent grėstų rimtas pavojus paties arba artimųjų gyvybei ar sveikatai. Man keista matyti viešus teiginius, kad už jaunuolio netinkamą auklėjimą ar nusikalstamą elgesį laisvalaikiu yra atsakingas klubas. Tai – netiesa. Pirmiausia už tai atsako jis pats ir šeima, kurioje jis auga. Jei šeimoje viskas leidžiama, tai ko galima tikėtis? Galiu pasakyti ne tik savo, bet ir kitų, lankiusių šį klubą vardu, kad nė vienas mūsų nebuvome susidūrę su tokiu elgesiu. Todėl visi buvome šokiruoti.“

Konferencijos dalyviai neslėpė, jog su klubo vardu susijusių įvykių šiomis dienomis būta ir daugiau. Tiesa, skirtingai nei bandoma pateikti kai kuriose socialinėse medijose, klubo sportininkai nedalyvavo jokiuose vėliau sekusiuose konfliktuose. Nei žiniasklaidoje minėtame paauglių išpuolyje, kai buvo mėginta grasinti kito klubo lankytojai, nei skandalingojo išpuolio liudininkų persekiojime.

„Tai yra visiškas melas. Su mūsų klubu šios istorijos neturi nieko bendra“, – pabrėžė M. Smirnovas.

„Atvirkščiai, mums tapo žinomi faktai, kai spaudimą, patyčias ir pašaipas patiria klubo „Pantera“ mažamečiai nariai. Kadangi tai vyksta ir socialiniuose tinkluose, ir mokyklose, prašome į tai atkreipti dėmesį ir pedagogus, ir atitinkamas institucijas“, – ragino federacijos viceprezidentas A. Lukošiūnas.

Sportas baisiau už alkoholį?

M. Smirnovas iškėlė kitą itin aktualią problemą.

„Man keista matyti, kad dėl įvykio daugelis suskubo kaltinti sportą, kovos menus. Tačiau niekas nekalba apie kur kas svarbesnį aspektą. Įtariamasis buvo neblaivus. Kodėl tame moksleivių vakarėlyje nevaržomai liejosi alkoholis? Iš kur nepilnamečiai gavo svaigiųjų gėrimų? Žinoma, kur kas paprasčiau viską suversti sportui, nematant kur kas gilesnių socialinių problemų“, – sakė M. Smirnovas.

Jam antrino ir buvęs klubo auklėtinis M. Paulauskas.

„Man pačiam tenka skaityti, kai neišmanantys sporto žmonės rašo nesąmones, teigdami, jog tik kvaili tėvai gali leisti savo atžalas į šaką, kurioje tik daužomos galvos. Esą todėl jie tokie ir užauga. Nesinori veltis į šias naivias diskusijas, bet faktai yra kitokie. Ne paslaptis, kad į kovos menus ateina nemažai vaikų iš probleminių šeimų ar sunkesnio charakterio jaunuolių. Tėvai jais nesirūpina arba nebesusitvarko. Krepšinio, futbolo ar kitų sporto šakų būreliai tokių auklėtinių kratosi, ir jie pasijunta atstumti. Bet kur tuos vaikus dėti? Kažkam reikia pasirūpinti ir jais. Natūralu, kad ir jie patys renkasi judresnes treniruotes – kovos menų užsiėmimus. Beje, man pačiam ne kartą teko vesti treniruotes ir galiu pasakyti, kad po jų vaikai netampa agresyvesni, o atvirkščiai – išlieja savo energiją salėje, todėl jiems nebereikia ieškoti problemų gatvėje“, – kalbėjo M. Paulauskas.

Vykdo prevenciją

Ir šis pašnekovas, ir sporto klubo „Pantera“ vadovas pabrėžė, jog sporto klubas ar treneris vaikams negali atstoti tėvų, šeimos, kurioje jie praleidžia didžiąją laiko dalį. Tačiau klube, kiek įmanoma, stengiamasi aiškinti auklėtiniams apie alkoholio, narkotinių medžiagų žalą.

„Treneris nuolat pabrėždavo, jog visų mūsų kūnas yra kaip ginklas, todėl turime su tuo elgtis itin atsakingai. Kaip ir su alkoholio vartojimu, nes po to pasekmės gali būti labai liūdnos“, – dėstė M. Paulauskas.

„Kiekvienas tėvas, atvesdamas vaiką į treniruotes, prisiima atsakomybę už jo elgesį. Tėvai turi prisiimti ir suvokti tą atsakomybę“, – pritarė T. Rimkevičius.

Federacijos viceprezidentas A. Lukošiūnas akcentavo, jog tiek klubai, tiek federacija aktyviai vykdo ne tik sportinę veiklą, bet ir socialinius projektus: važinėja po mokyklas, rengia treniruočių stovyklas moksleiviams, kuriose paliečiamos ir svaigalų žalos, ir smurto prevencijos temos. Panašios prevencinės programos bus įgyvendinamos ir šią vasarą.

Konferencijoje dalyvavęs Kauno kovos menų klubo „Strikers Gym“ vadovas Vytautas Binkis pranešė ir apie naują iniciatyvą. Jo vadovaujamame klube diegiama su teisininkais suderinta atsakomybės forma, kurią pasirašęs sportininkas oficialiai įsipareigoja laikytis klubo vidaus taisyklių bei įstatymų. Taip atletai papildomai įpareigojami būti pavyzdžiu aplinkiniams.

Papildydamas kolegas M. Smirnovas pabrėžė, jog Jurbarko klube „Pantera“ ne tik vystomi kovos menai, bet vykdoma ir daug kitų veiklų.

„Mes daug dėmesio skiriame ir sveikatinimo veiklai. Turime ir jogos treniruotes įvairaus amžiaus žmonėms, veikia jaunųjų ugniagesių būrelis. Vaikai gauna įvairiausios praktikos, mūsų rengiamose stovyklose su jais bendrauja sporto psichologai, stengiamės suteikti įvairiapusiškų žinių. Pastebime, jog dauguma probleminių vaikų pasikeičia į gerąją pusę“, – pasakojo jis.

Ragina atsigręžti į šeimą

Reziumuodamas M. Smirnovas pripažino, jog jam apmaudžiausia, kad dėl įvykusios situacijos yra teršiamas kovos menų vardas.

„Mūsų akimis, problema yra visai kitur, nes sportininkai treniruotėse praleidžia tik kelias valandas per savaitę, jų metu treneriai deda daug pastangų auklėtinius išugdyti dorais Lietuvos piliečiais. O kaip visas kitas vaikų praleidimo laikas? Tarkime, tėvai, mokykla, psichologai. Arba vakarėliai ir alkoholis. Kas yra už tai atsakingi? Sporto klubas? Reikia nepamiršti, kad vaikų elgesys, charakteris pirmiausia formuojamas tėvų, mokyklos, draugų, o tik tada neformalios veiklos – kaip mūsų klubo. Kad tokie įvykiai, koks nutiko Jurbarke, nepasikartotų, mes kartu su visa visuomene norime ieškoti problemos sprendimo būdų. Nenorime nieko kaltinti: nei tėvų, nei mokytojų, tačiau reikia imtis kažkokių priemonių, kad tokie įvykiai niekada nepasikartotų“, – baigė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi