Pasaulyje

2014.08.14 10:22

E. Snowdenas: sprendimą paviešinti JAV paslaptis paskatino nesąžiningi J. Clapperio pareiškimai

BNS2014.08.14 10:22

Buvęs JAV nacionalinio saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas Edwardas Snowdenas pareiškė, kad nutekinti daugybę įslaptintų dokumentų jį paskatino JAV žvalgybos vadovo nesąžiningi parodymai Kongresui.

Buvęs JAV nacionalinio saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas Edwardas Snowdenas pareiškė, kad nutekinti daugybę įslaptintų dokumentų jį paskatino JAV žvalgybos vadovo nesąžiningi parodymai Kongresui.

Kelias dienas Maskvoje duodamas interviu žurnalui „Wired“, E.Snowdenas sakė, jog NSA veikla jam daugelį metų kėlė nerimą, tačiau nacionalinės žvalgybos vadovo Jameso Clapperio pareiškimai perpildė jo kantrybės taurę ir paskatino imtis veiksmų.

Žurnalas, paskelbęs kelias E. Snowdeno nuotraukas, įskaitant vieną, kurioje amerikietis matomas laikantis apkabinęs JAV vėliavą, citavo buvusį NSA kontraktininką, kuris sakė, kad savo lemtingą sprendimą priėmė 2013 metų kovą, kai perskaitė, jog J. Clapperis pareiškė Senato komitetui, kad NSA nevykdo „sąmoningo“ informacijos rinkimo apie milijonus amerikiečių.

„Man regis, perskaičiau apie tai laikraštyje kitą dieną ir kalbėjausi su bendradarbiais, sakydamas: „Ar galite tuo patikėti“, – sakė jis.

E. Snowdenas sakė „Wired“ žurnalistui Jamesui Bamfordui , kad jam nerimą kėlė ir kitokia informacija – pavyzdžiui, NSA renkama kompromituojanti medžiaga apie radikalių pažiūrų politikus, nevengiančius naršyti pornografinių tinklalapių.

„Tai labai panašu į FTB (Federalinio tyrimų biuro) mėginimus panaudoti Martino Lutherio Kingo neištikimybę, kad įkalbėtų jį nusižudyti, – aiškino žvalgybos ekspertas. – 7-ame dešimtmetyje sakėme, kad toks elgesys nepriimtinas. Kodėl darome tai dabar?“

E. Snowdenas taip pat seniai nerimavo dėl NSA pastangų didinti duomenų rinkimo mastą, naudojant slaptą duomenų saugyklą Blafdeilo mieste Jutos valstijoje, kur buvo siunčiama informacija iš viso pasaulio apie milijardus pokalbių telefonu, faksogramų ir elektroninių laiškų, dalijimąsi failais tarp kompiuterių, taip pat SMS žinutes.

Jis atidėjo planus nutekinti NSA paslaptis, kai buvo išrinktas JAV prezidentas Barackas Obama, tikėdamasis, kad naujoji administracija bus atviresnė.

Tačiau E. Snowdenas nusivylė naujuoju prezidentu, o iki 2013 metų subrendo jo nusiteikimas paviešinti sukauptas paslaptis.

Pasak E. Snowdeno, po J. Clapperio liudijimo Kongrese jo bendradarbiai neatrodė sukrėsti, tačiau jis pats buvo susirūpinę, kad per giliai įsitraukė į „blogio“ sistemą.

„Tai tarsi varlės virimas“, – sakė jis, turėdamas omenyje varlę, kuri, įdėta į šaltą vandenį ant ugnies užkaistame puode, nesuvokia, kad vanduo pamažu kaista, kol tampa jau per vėlu.

„Susiduri su trupučiu blogio, trupučiu taisyklių nepaisymo, trupučiu nesąžiningumo, trupučiu apgaulės, trupučiu nusižengimų viešajam interesui – tačiau gali numoti į tai ranka, gali tai pateisinti“, – E. Snowdenas sakė žurnalui.

„Bet jeigu taip elgiesi, tai sukuria slidų šlaitą, kuris bėgant laikui tampa vis statesnis. Kai dirbi 15, 20 ar 25 metus, esi matęs visko, ir tai tavęs nesukrečia. Taigi laikai, jog tai normalu“, – sakė buvęs kontraktininkas.

„Ir tai yra problema – tai buvo nutikimo su Clapperiu esmė“, - pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.