Pasaulyje

2019.03.04 17:32

Vokietijos politikai nori mažinti išlaidas gynybai, tai paveiktų ir Lietuvą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.03.04 17:32

Vokietijos koalicinė socialdemokratų partija ragina sumažinti išlaidas gynybai ir nepaisyti ilgamečių kanclerės Angelos Merkel pažadų didinsi finansavimą bei priartėti prie NATO standartų. Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas Linas Kojala sako, kad tai neigiamai paveiktų ir Lietuvą.

A. Merkel paskelbė, kad nebesieks dar kartą tapti Vokietijos kanclere, todėl neaišku, kas taps jos įpėdiniu Vokietijos politikoje ir kokia kryptimi pasuks visa šalis. Koalicijoje su kanclerės krikščionių demokratų partija esantys socialdemokratai ėmė raginti, kad šalis turėtų ne tik nedidinti išlaidų gynybai, bet ir jas sumažinti iki 1,2 proc. BVP.

LRT studijoje viešėjęs politologas L. Kojala teigia, kad toks žingsnis gali turėti labai neigiamų pasekmių: „Akivaizdu, kad D. Trumpas kritikuoja Vokietiją, kad jūs neišleidžiate pakankamai gynybai, o dabar atsiranda politinė partija, kuri kryptingai kelerius metus sako, kad ne tik turime nedidinti išlaidų gynybai, bet ir jas mažinti.“

Pagal dabartinį koalicinį partijų susitarimą, Vokietijos finansavimas gynybai iki 2024 metų turėtų pasiekti 1,49 proc. Tačiau pagal socialdemokratų siūlymą jis turėtų siekti 1,23 proc. Atsižvelgiant į santykį su BVP, finansavimas iš esmės nesikeistų. Tai, pasak politologo, galėtų sukelti konfliktą ne tik su JAV, bet ir su visu NATO bloku. 

„ES šalys galės remtis šiuo pavyzdžiu ir klausti, kodėl reikia didinti išlaidas gynybai, kai didžiausia žemyno ekonomika neskiria pakankamai lėšų“, – sako RESC vadovas.

Jei Vokietija nuspręs skirti mažiau lėšų savo ginkluotosioms pajėgoms, tai tiesiogiai paveiks ir Lietuvos saugumą.

„Tai svarbu ir mums, nes vokiečių kariai yra dislokuoti Lietuvoje. Ir jie neslepia, kad galėtų būti šiek tiek pajėgesni, jeigu būtų išleidžiama daugiau pinigų“, – pasakoja L. Kojala.

Anot jo, artėjant link pabaigos paskutinei A. Merkel kadencijai, gali subyrėti tradicinė valdančioji krikščionių demokratų ir socialdemokratų vienybė. Tokie dešiniesiems nepriimtini pareiškimai didina perskyrą tarp partijų ir rinkėjų pozicijų, todėl Vokietijos ateitis skendi nežinioje.