Pasaulyje

2019.02.21 16:48

JK iždo sekretorius žada greitą proveržį „Brexito“ derybose

BNS2019.02.21 16:48

Didžiosios Britanijos iždo sekretorius Philipas Hammondas ketvirtadienį sakė, kad Europos Sąjungoje įvyko „tam tikrų judesių“, galinčių „per kelias artimiausias dienas“ atvesti prie proveržio „Brexit“ derybose.

Pasak Ph. Hammondo, pažanga derybose galėtų nulemti naują balsavimą dėl ministrės pirmininkės Theresos May vyriausybės parengto išstojimo susitarimo. Balsavimas galėtų įvykti kitą savaitę.

Praėjusį mėnesį britų parlamentarai ryžtingai atmetė Th. May su Briuseliu suderėtą „Brexit“ susitarimą.

„Gali būti galimybė vėl surengti balsavimą Bendruomenių Rūmuose“, – transliuotojui BBC sakė Ph. Hammondas.

„Tačiau tai priklausys nuo pažangos... per artimiausias kelias dienas. Šios diskusijos tebevyksta“, – sakė jis.

Th. May ir kiti 27 ES lyderiai Britanijos išstojimo susitarimą patvirtino per viršūnių susitikimą pernai lapkričio 25 dieną, tačiau Britanijos parlamentas sausio 15-ąją jį atmetė.

Nuo to laiko Th. May ir jos ministrai kelis kartus susitiko su ES lyderiais ir bloko derybininku Micheliu Barnier, kad paragintų juos atnaujinti derybas dėl sutartyje numatytos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop) ir rasti būdą nuraminti euroskeptiškus britų parlamentarus.

ES lyderiai tvirtino, kad iš naujo nesiderės dėl išstojimo susitarimo, bet galėtų papildyti prie jo pridedamą politinę deklaraciją, kurioje išdėstytos būsimų santykių gairės.

Trečiadienį Th. May susitiko su su Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude`u Junckeriu, vildamasi pajudėti dėl apsidraudžiamosios priemonės Airijos sienos klausimu, didėjant nuogąstavimams, kad Britanija kovo 29-ąją iš ES gali „iškristi“ apskritai be sutarties.

Bendrame Th. May ir J.-C. Junckerio pareiškime sakoma, kad per jų „konstruktyvų susitikimą“ buvo kalbama apie tai, kokias teisines „garantijas būtų galima suteikti dėl apsidraudžiamosios priemonės, kurios dar kartą akcentuotų jos laikiną pobūdį“.

Th. May ir J.-C. Junckeris taip pat nurodė aptarę „vaidmenį, kurį galėtų atlikti alternatyvūs susitarimai, ateityje pakeičiant apsidraudžiamąją priemonę“.

Pasak Ph. Hammondo, šis pareiškimas yra „tam tikras judesys iš Europos pusės“.

Tačiau J.-C. Junckeris ketvirtadienį sakė, kad ir toliau pesimistiškai vertina perspektyvą Britanijai kitą mėnesį išvengti chaotiško išstojimo iš ES.

EK vadovas vienoje ES konferencijoje sakė, kad „Brexit“ be sutarties „sukeltų baisių ekonominių ir socialinių padarinių Britanijoje ir žemyne“.

Jis sakė, jog kaip įmanydamas stengiasi, kad „būtų išvengta blogiausio“, tačiau pridūrė: „Dėl šio reikalo nesu labai optimistiškai nusiteikęs.“

Nors pareigūnai Briuselyje ir Londone neteikė didelės reikšmės kalboms, kad ES ir Arabų Lygos viršūnių susitikimas Egipte šį savaitgalį galėtų tapti „Brexit“ dykumoje“ susitikimu, Ph. Hammondas sakė, kad Th. May dalyvavimas yra „proga ten pasikalbėti su kai kuriais kolegomis iš Europos“.

„Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay ir generalinis atornėjus Geoffrey Coxas ketvirtadienį grįš į Briuselį, praėjus vos trims dienoms po savo ankstesnio apsilankymo. Jie turi surengti „nuodugnių diskusijų“ su M. Barnier, nurodė JK premjerės atstovai.

G. Coxas, kurio parengta Th. May susitarimo teisinė analizė patvirtino „Brexito“ šalininkų nuogąstavimus, kad „apsidraudžiamoji priemonė“ gali neribotam laikui susaistyti Britaniją su ES muitų sąjunga, yra laikomas įtakingu veikėju, galinčiu padėti ministrei pirmininkei prastumti parlamente savo susitarimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt