Pasaulyje

2018.12.21 16:25

Atsistatydinantis JAV gynybos sekretorius žėrė kritikos D. Trumpui

Ketvirtadienį vakare JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas paskelbė atsistatydinimo laišką, kuriame neslepia nepritariantis šalies prezidento Donaldo Trumpo užsienio politikai, ypač aljansų svarbos ir strateginių priešų pavojaus klausimais. J. Mattisas tapo pirmuoju kabineto nariu, kuris atsistatydina dėl vertybinių nesutarimų su prezidentu.

Skelbiama, kad J. Mattisas paliks postą vasario pabaigoje ir planuoja išeiti į pensiją. Jo įpėdinį D. Trumpas žada skelbti netrukus.

Traukiasi dėl vertybinių nesutarimų su prezidentu

Apie galimą J. Mattiso pasitraukimą kalbėta seniai – nuo tada, kai D. Trumpas spalį pavadino jį demokratu - taigi opozicijos atstovu. Pirmosiomis administracijos savaitėmis D. Trumpas neslėpė susižavėjimo legendiniu generolu, bet po daugelio nesutarimų, kartais viešų, J. Mattisas jautėsi vis labiau izoliuotas. Tačiau, pasak šaltinių, visada kartojo, kad D. Trumpui teks jį atleisti - pats nesitrauksiąs.

Visgi J. Mattisas durimis trinktelėjo pats, ir tapo pirmuoju iš D. Trumpo vyriausybės narių, kuris atsistatydinimą grindžia vertybiniais nesutarimais su prezidentu.

JAV žiniasklaida rašo, kad J. Mattisas atsistatydino, kai ketvirtadienį vakare nesugebėjo įkalbėti D. Trumpą atšaukti sprendimą išvesti pajėgas iš Sirijos. Kalbama, kad šiam prezidento žingsniui nepritarė visa D. Trumpo komanda.

Pranešama, kad J. Mattisas griežtai nesutiko, kad mūšio lauke būtų paliekami JAV sąjungininkai – kurdų grupuotės, padėjusios sutriuškinti islamistus, bet dabar turėsiančios vienos atlaikyti Turkijos puolimą

Atsistatydinimo laiške J. Mattisas paties D. Trumpo nemini, tačiau kritikuoja prezidento politiką. J. Mattisas rašo, kad keturių dešimtmečių patirtis jį išmokė, jog Amerika turi kliautis sąjungininkais ir puoselėti aljansus. Pentagono vadovas priduria, kad reikia aiškiai matyti, kokį pavojų kelia strateginės priešininkės, tokios kaip Rusija ar Kinija.

J. Mattisas su jam būdingu tiesmukiškumu rašo, kad prezidentui geriau turėti gynybos sekretorių su artimesnėmis pažiūromis.

D. Trumpas socialiniame tinkle Twitter pagyrė J. Mattisą už išskirtinę tarnybą ir pažadėjo įpėdinį Senato tvirtinimui teikti netrukus.

Sąjungininkų mėgstamas tradicinės politikos atstovas

Europos šalys laikė J. Mattisą svarbiausiu tradicinės JAV saugumo politikos tęstinumo garantu dabartinėje JAV administracijoje. Dar du panašiai Europoje vertinti D. Trumpo administracijos atstovai jau pasitraukė: valstybės sekretorių Rexą Tillersoną D. Trumpas kovo mėn. atleido žinute socialiniame tinkle „Twitter“, o patarėjas nacionaliniam saugumui Tomas Bossertas pasitraukė pats balandį.

Matydamas sąjungininkų nerimą dėl galimų JAV užsienio politikos kurso pokyčių, J. Mattisas nemažai laiko praleido keliaudamas po pasaulį ir ramindamas partnerius Europoje, Artimuosiuose rytuose ir Rytų Azijoje, kad Amerika nesitraukia ir nenusisuka nuo jų.

Žurnalisto Bobo Vudvardo knygoje rašoma, kad būtent J. Mattisas 2017 m. vasarį įkalbėjo D. Trumpą nemažinti JAV vaidmens NATO. O kai prieš patvirtinimą Senate 2017 m. sausį velionis Johnas McCainas paklausė, ar J. Mattisas pritartų nuolatiniam JAV buvimui Baltijos šalyse, po akimirkos apmąstyti J. Mattias atsakė "Taip".

Aštriomis frazėmis garsėjantis generolas J. Mattisas žinomas ir dėl drąsių kovos nuopelnų, ir dėl plačios erudicijos. Karinį humorą jis moka derinti su filosofų citatomis. J. Mattisas nuo pirmųjų dienų užsitarnavo prezidento pagarbą, bet vėliau ne kartą jam prieštaravo.