Pasaulyje

2018.10.05 13:19

Osle paskelbta, kam atitenka 2018-ųjų Nobelio taikos premija

ELTA 2018.10.05 13:19

Norvegijos Nobelio komitetas penktadienį Osle paskelbė, kam atitenka 2018 metų Nobelio taikos premija. Ji skirta chirurgui Denisui Mukwege iš Kongo Demokratinės Respublikos ir žmogaus teisių gynėjai iš Irako Nadiai Murad už pastangas kovojant prieš seksualinį išnaudojimą kariniuose konfliktuose.

2014 metais gydytojui D. Mukwege buvo įteikta prestižinė Europos Parlamento Sacharovo žmogaus teisių premija – už jo darbą padedant tūkstančiams grupinių išžaginimų aukų Kongo Demokratinėje Respublikoje.

Pernai apdovanojimą pelnė Tarptautinė kampanija už branduolinio ginklo uždraudimą (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN). Jis organizacijai buvo skirtas „už jos darbą siekiant atkreipti dėmesį į katastrofiškus humanitarinius bet kokio branduolinio ginklo panaudojimo padarinius ir už novatoriškas pastangas pasiekti sutartimi įtvirtintą tokių ginklų uždraudimą“.

Šiais metais į Nobelio taikos premiją pretendavo 217 žmonių ir 112 organizacijų. Daugiau nominantų buvo tik 2016 metais – 376. 

Pagal susiklosčiusią tradiciją, kandidatų sąrašas laikomas paslaptyje. Dokumentai, kuriais remiantis buvo priimtas sprendimas, gali būti paskelbti tik po 50 metų. 

Norvegijos taikos tyrimų instituto vadovas Henrikas Urdalis, kasmet sudarantis galimų pretendentų sąrašą, skelbė, jog šįmet apdovanojimą gali pelnyti Pasaulio maisto programa (WFP), chirurgas Denis Mukwege iš Kongo Demokratinės Respublikos, žmogaus teisių gynėja iš Irako Nadia Murad, judėjimo „MeToo“ įkūrėja Tarana Burke, pagalbos pabėgėliams organizacija „SOS Mediterranee“, „Gydytojai be sienų“, Tarptautinis gelbėjimo komitetas. 

Tarp pretendentų minėti JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ darbuotoja Jelena Milašina, Rusijos žmogaus teisių centro „Memorialas“ įkūrėja Svetlana Ganuškina.

Nobelio taikos premija buvo įteikta 98 kartus, ją gavo 131 laureatas. 

Šių metų Nobelio premijų savaitė prasidėjo pirmadienį – buvo paskelbti medicinos ir fiziologijos premijos laureatai. Jais tapo amerikiečių mokslininkas Jamesas P. Allisonas ir japonų mokslininkas Tasuku Honjo, kurie buvo įvertinti už atradimus vėžio gydymo srityje.

Antradienį amerikiečių mokslininkas Arthuras Ashkinas, prancūzų mokslininkas Gerard`as Mourou ir kanadiečių mokslininkė Donna Strickland pelnė Nobelio fizikos premiją. Ji mokslininkams skirta už išradimus lazerinės fizikos srityje.

Trečiadienį Nobelio chemijos premijos laureatais tapo amerikiečių mokslininkai Frances H. Arnold ir George`as P. Smithas bei britų mokslininkas Gregory`is P. Winteris. Jie apdovanoti už evoliucijos principų pasitelkimą kuriant baltymus, naudojamus įvairaus pobūdžio produktams gaminti.

Nobelio taikos centras Osle, SIPA/Scanpix nuotr.

Ateinantį pirmadienį bus paskelbtas ekonomikos premijos laureatas. 

Dėl Švedijos akademiją sukrėtusio seksualinės prievartos skandalo literatūros premija šiemet nebus teikiama. 

Nobelio premija – vienas garbingiausių tarptautinių apdovanojimų, ji kasmet skiriama už įžymius mokslo atradimus, išradimus, taip pat indėlį į kultūrą arba visuomenės plėtrą. Ji taip pavadinta savo steigėjo, švedų inžinieriaus, chemiko, išradėjo ir pramonininko Alfredo Nobelio garbei. 

Šįmet laureatams atiteks 9 mln. Švedijos kronų (apie 860 tūkst. eurų) piniginės premijos.

Kaip ir kasmet, apdovanojimai bus įteikti gruodžio 10-ąją – A. Nobelio mirties dieną.