Pasaulyje

2018.09.21 20:23

Ukrainos prezidentas pareiškė ieškinį BBC dėl šmeižto

BNS 2018.09.21 20:23

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį pareiškė ieškinį dėl šmeižto britų transliuotojui BBC, paskelbusiam straipsnį, kuriame teigiama, jog Kijevas sumokėjo 400 tūkst. JAV dolerių (340 tūkst. eurų), kad būtų surengtas susitikimas su JAV lyderiu Donaldu Trumpu.

Ieškinyje, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, ginčijamas šiemet kovą publikuotas straipsnis apie tai, kad Kijevas pervedė tuometiniam D. Trumpo asmeniniam advokatui Michaelui Cohenui „slaptą mokėjimą, kurio suma yra mažiausiai 400 tūkst. JAV dolerių“, kad 2017-ųjų birželį „parūpintų derybas“ tarp P. Porošenkos ir D. Trumpo Baltuosiuose rūmuose.

Per vieną britų teisės paslaugų firmą pateiktame ieškinyje sakoma, kad straipsnis padarė žalos P. Porošenkos reputacijai „politinėje ir verslo“ srityse ir sukėlė jam „rimto sielvarto ir keblumų“.

Dokumente priduriama, kad ypač didelės žalos padarė tvirtinimai apie „rimtą korupciją“, atsižvelgiant į P. Porošenkos „skatinamas tam tikras kovos su korupcija priemones Ukrainoje“.

Vienas BBC atstovas nurodė AFP, kad transliuotojas „negali komentuoti šios nagrinėjamos bylos“.

Straipsnis, kuris taip pat buvo aptartas viename televizijos reportaže, buvo parašytas remiantis „su susijusiais asmenimis glaudžius ryšius palaikančiais šaltiniais Kijeve“.

Jame sakoma, jog vienas „aukšto rango Ukrainos žvalgybos pareigūnas“ pareiškė BBC, kad pinigai buvo sumokėti, nes Kijevo ambasada Vašingtone „galėtų parūpinti P. Porošenkai ne daugiau kaip trumpą progą nusifotografuoti su Trumpu“.

Ukrainos prezidentas susitiko su JAV lyderiu Baltuosiuose rūmuose 2017-ųjų birželį.

Prieš susitikimą nuskambėjo spėlionių, kad D. Trumpas atsisakys priimti P. Porošenką.

Baltieji rūmai, kaip įprasta, iš anksto nepranešė apie susitikimą ir apibūdindami jį pavadino renginį neformaliu pokalbiu su JAV prezidentu.

Pastaruosius trejus metus Vašingtono ir Kijevo santykiuose dominavo pastangos pažaboti destabilizuojantį Maskvos palaikomą sukilimą Rytų Ukrainoje.

Šis konfliktas nusinešė apie 10 tūkst. žmonių gyvybių ir paaštrino įtampą tarp Vakarų ir Kremliaus.

Kijevas nerimauja, kad D. Trumpas, atrodo, dažnai nenori reikalauti iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino išspręsti separatistinę krizę.

Ukrainiečiai kitų metų kovą rinks naują prezidentą. Daugelis apžvalgininkų prognozuoja, kad nuo 2014-ųjų pareigas einantis P. Porošenka sieks antros kadencijos, nors šis dar oficialiai nepatvirtino savo planų.

Korupcija buvo viena iš svarbiausių priežasčių, paskatinusių ukrainiečius 2014-ųjų pradžioje išeiti į gatves ir nuversti prorusišką vyriausybę.

Vis dėlto tiek Ukrainos, tiek Vakarų stebėtojai ne kartą abejojo provakarietiško P. Porošenkos ryžtu pertvarkyti šalies politinę sistemą, kenčiančią nuo kleptokratijos.