Pasaulyje

2018.04.06 21:20

Ispanija svarsto galimybę apskųsti ETT Vokietijos teismo sprendimą neišduoti C. Puigdemont`o

BNS2018.04.06 21:20

Ispanijos prokuratūra penktadienį paskelbė svarstanti galimybę apskųsti Europos Teisingumo Teismui vieno Vokietijos teismo sprendimą neišduoti Madridui nuversto Katalonijos lyderio Carleso Puigdemont`o.

Vokietijos Šlėzvigo-Holšteino žemės teismas ketvirtadienį nusprendė, kad katalonų separatistų lyderio išdavimas pagal kaltinimą maištu būtų neteisėtas.

C. Puigdemont`as nedalyvavo smurte per spalio mėnesį įvykusį referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės, sakoma teisėjų pareiškime.

Tuo remiantis buvo atmestas kaltintojų argumentas, kad Ispanijos kaltinimas maištu yra pakankamai panašus į Vokietijos tėvynės išdavimo sąvoką, todėl gali pateisinti ekstradiciją.

Vis dėlto Vokietijos teismas nurodė, kad C. Puigdemont`as galėtų būti išduotas Madridui dėl taip pat jam pateikto kaltinimo valstybės lėšų švaistymu, tačiau ispanų teisėjai artimiausiu metu turi „paaiškinti detales“.

Ispanijos prokuratūra pareiškė esanti „įsitikinusi“, kad galutinis Vokietijos teismo sprendimas gerbs teismo sprendimų „abipusio pripažinimo“ principą, neatskiriamą nuo Europos arešto orderio sistemos.

„Bet kokiu atveju, prokuratūra išnagrinės galimybę imtis reikalingų veiksmų, kad apsaugotų ir apgintų Europos teisinę sistemą... Europos Teisingumo Teisme“, – sakoma ispanų prokurorų pareiškime.

Liuksemburge įsikūrusiam ETT priklauso 28 Bendrijos narių jurisdikcija.

Jei C. Puigdemont`as bus išduotas Madridui dėl mažiau griežto kaltinimo, Vokietijos teismo atsisakymas pripažinti kaltinimą maištu Europos teisinėje sistemoje reiškia, kad katalonų eksprezidentas Ispanijoje negalėtų būti teisiamas dėl šio nusikaltimo. Kai kurie Ispanijos teisės profesoriai teisių gynėjų grupės pastarąjį kaltinimą yra pavadinę ekstremaliu.

Ispanijos Aukščiausiasis Teismas anksčiau penktadienį pranešė, kad tyrimą dėl Katalonijos separatistų bandymo atsiskirti nuo Ispanijos atliekantis jo teisėjas svarsto galimybę pasikonsultuoti su ETT dėl ekstradicijos tarp Europos Sąjungos narių procedūrų.

Pasak Aukščiausiojo Teismo atstovės, teisėjas Pablo Llarena planuoja pradėti konsultacijas su aukščiausios instancijos Europos teismu dėl arešto orderio galiojimo Bendrijos ribose, siekiant panaikinti politinius ir biurokratinius suvaržymus ekstradicijos iš vienos ES narės į kitą atvejais.

C. Puigdemont`as, penktadienį paleistas iš Vokietijos kalėjimo už užstatą, teisėjams atmetus Ispanijos prašymą jį išduoti dėl kaltinimo maištu, paragino Madridą nedelsiant pradėti derybas dėl politinio sprendimo, kad būtų užbaigtas ginčas dėl turtingo regiono atsiskyrimo nuo Ispanijos.

„Reikalavome dialogo kelerius metus, bet gavome tik smurto ir represijų, – žurnalistams sakė C. Puigdemont`as. – Ispanijos pareigūnai be jokių pasiteisinimų turi pradėti politinį dialogą su Katalonijos politiniais lyderiais.“

Jis taip pat pareikalavo, kad būtų „nedelsiant paleisti visi mano kolegos (katalonai)“.

Populiariausi

Protestai Baltarusijoje

Pasaulyje

2020.09.29 08:35

Įvykiai Baltarusijoje. Režimas trims mėnesiams sustabdo protestus bei opozicijos padėtį nušviečiančios tut.by žiniasklaidos statusą Baltarusija sankcijas taikys apie 100 Lietuvos pareigūnų; atnaujinta 20.09

22
Vilniaus universitete vykstanti Emmanuelio Macrono diskusija su studentais

Pasaulyje

2020.09.29 10:10

Macronas: mums reikia demokratiškesnės ES, kurios vadovus rinktų tautos Prancūzijos prezidentui suteiktas VU garbės daktaro vardas; atnaujinta 12.47

48
Rusijos karinių oro pajėgų naikintuvai „Su-25“ asociatyvi nuotr.

Pasaulyje

2020.09.29 06:58

Armėnija skelbia, kad jų naikintuvą numušė Turkijos lėktuvas Turkija tokius kaltinimus vadina „neatitinkančiais tikrovės“; atnaujinta 18.24

11
Prancūzijos prezidentas Emannuelis Macronas su Gitanu Nausėda lankėsi Rukloje

Pasaulyje

2020.09.29 16:19

Su Macronu karius Rukloje aplankęs Nausėda: šis vizitas svarbus, kad vienas kitą geriau suprastume Prancūzijos prezidentas atsisveikino su Lietuva; atnaujinta 17.42

49
Petro Porošenka

Pasaulyje

2020.09.29 07:53

Naujausia informacija. Buvęs Ukrainos prezidentas Porošenka užsikrėtė koronavirusu Jungtinėje Karalystėje – naujų atvejų rekordas; atnaujinta 22.01

31