Pasaulyje

2018.01.26 21:42

Ukrainos teismas skyrė Saakašviliui dalinį namų areštą

BNS 2018.01.26 21:42

Ukrainos teismas penktadienį uždraudė buvusiam Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui, tapusiam vienu iš ukrainiečių opozicijos lyderių ir kaltinamam mėginus įvykdyti Maskvos remiamą perversmą, išeiti iš namų tamsiuoju paros metu.

Kijevo apeliacinis teismas iš dalies patenkino prokuratūros skundą dėl žemesnės instancijos teismo sprendimo paleisti M. Saakašvilį, kol atliekamas tyrimas.

Teisėjas Olehas Prysižniukas paskelbė, kad dabartiniam partijos „Naujųjų jėgų judėjimas“ vadovui bus taikoma „kardomoji priemonė – namų areštas ... nuo 22 val. iki kitos dienos 7 valandos“.

Paskelbus šį sprendimą, teismo salėje susirinkę M. Saakašvilio šalininkai pradėjo šaukti „Gėda!“

Vėliau Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad ši priemonė bus taikoma iki vasario 5 dienos.

Pagal šią nutartą M. Saakašviliui taip pat uždrausta išvykti iš Kijevo be teismo arba prokuratūros leidimo.

M. Saakašvilis sakė, kad Apeliacinio teismo sprendimu siekiama suvaržyti jo politinę veiklą.

„Nebegaliu išvykti iš Kijevo, nebegaliu lankyti regionų, susitikinėti su žmonėmis, organizuoti demonstracijų“, – skundėsi jis.

Vis dėlto buvęs Ukrainos pietinės Odesos srities administracijos vadovas pažadėjo tęsti savo protestų judėjimą, „kad iš valdžios būtų pašalintas“ prezidentas Petro Porošenka, M. Saakašvilio kaltinamas korupcija.

Ukrainos prokurorai sako, kad M. Saakašvilis bendradarbiavo su buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus, šiuo metu pabėgusio į Rusiją, sąjungininkais ir paėmęs pinigų iš rusų.

Reuters/Scanpix nuotr.

49 metų M. Saakašvilis 2003-aisiais atėjo į valdžią Gruzijoje per savo vadovautą Rožių revoliuciją. Baigęs prezidento kadenciją jis vėliau įsitraukė į Ukrainos politiką.

Kremliaus nekenčiamas dėl 2008 metais kilusio trumpo Gruzijos ir Rusijos karo M. Saakašvilis aktyviai palaikė 2013–2014 metais tris mėnesius trukusį Maidano sukilimą Kijeve, nuvertusį Maskvos remto V. Janukovyčiaus vyriausybę ir atvedusį į valdžią proeuropietišką vyriausybę.

P. Porošenka 2015 metais atsidėkojo už M. Saakašvilio pastangas ir paskyrė jį vadovauti svarbiam Odesos regionui prie Juodosios jūros, bet vėliau tarp jų įsiplieskė nesantaika, o Gruzijos eksprezidento turėta Ukrainos pilietybė buvo atimta.

Gruodį M. Saakašvilis buvo suimtas po ankstesnio dramatiško, bet nesėkmingo mėginimo jį sulaikyti, kai opozicionieriaus šalininkų minia išvadavo jį iš policijos mikroautobuso.

M. Saakašvilis taip pat ieškomas savo gimtojoje Gruzijoje dėl įtariamo įgaliojimų viršijimo.