Pasaulyje

2017.06.20 21:31

Gynybos ekspertas: D. Trumpas man primena N. Chruščiovą

Goda Raibytė, LRT.lt2017.06.20 21:31

JAV prezidentą Donaldą Trumpą galima palyginti su buvusiu Sovietų Sąjungos prezidentu Nikita Chruščiovu. Taip LRT.lt sako NATO parlamentinės asamblėjos Gynybos ir saugumo komiteto direktorius, tarptautinių santykių ekspertas amerikietis Ethanas Corbinas.

„Jis [N. Chruščiovas] buvo neišsilavinęs idiotas, žmonės bijojo, nes jie suprato, kad tas idiotas turi priėjimą prie sovietų atominių ginklų arsenalo. Dabar žmonės tą patį galvoja apie D. Trumpą, nes jo ranka yra ant JAV atominio ginklo rankenėlės. Baisu net pagalvoti, ką jis gali su tuo padaryti“, – LRT.lt tikina E. Corbinas.

Su E. Corbinu pasikalbėjome po jo seminaro apie Rusijos propagandą naujos JAV administracijos kontekste, kuris vyko Europos Parlamente (EP), Briuselyje.

– Kaip manote, kuri propaganda veikia geriau – dabartinė Kremliaus ar ta, kurią naudojo Sovietų Sąjunga?

– Kalbame apie du visiškai skirtingus pasaulius. Sovietų Sąjunga savo propagandos sklaidai turėjo labai ribotą geografiją. Ji buvo efektyvi iki tam tikro lygio, bet tik Sąjungos viduje. Sovietai neturėjo itin gerų įrankių tam, kad pasiektų šalis, esančias už savo ribų.

Dabartinė Kremliaus propaganda kur kas efektyvesnė, nes ji turi daug kanalų ir gali pasiekti daug žmonių pasaulyje.

– Kalbant apie Rusijos propagandą ir D. Trumpo išrinkimą, kokius esminius pokyčius įžvelgtumėte nuo lapkričio iki dabar?

– Labai sunkus klausimas. Rusija, manau, džiaugiasi tuo, kad jos įsikišimas į JAV prezidento rinkimus turėjo daug įtakos ir galbūt netgi padėjo D. Trumpui laimėti. Kitaip sakant, Rusija pasistengė ir jų pastangos pasiteisino.

Turint dabar surinktus įrodymus, akivaizdu, kad Rusija kišosi į rinkimus. Kas neramina – kokio lygio tas įsikišimas buvo. Kadangi vyksta tyrimas, D. Trumpo komanda buvo priversta atsiriboti nuo Rusijos, bent jau dabar. Kongrese taip pat išaugo pritarimas sankcijoms, nukreiptoms prieš Rusiją: Rusijos įsikišimas buvo blogas dalykas, todėl už tai šalis turi būti nubausta. Taigi, nors Rusija džiaugėsi pergale, visgi ji tuo pačiu ir pralaimėjo.

– Kalbant apie visą situaciją bendrai, kas D. Trumpo ir Rusijos santykiuose yra pavojingiausia? Tiek JAV viduje, tiek tarptautiniu lygmeniu.

– JAV viduje tai privertė rimtai suabejoti demokratiniu procesu. Tai parodo, kad gyvename eroje, kai valstybės demokratinė jėga įvairiais keliais gali būti paveikiama išorės jėgų. Manau, toks suvokimas yra gana naujas amerikiečiams. Nors kitos valstybės kišimasis į demokratinius procesus pasaulyje nėra naujas dalykas, tačiau JAV tokio masto kišimasis tikrai naujiena.

Kalbant apie tarptautinį lygmenį, D. Trumpas ir jo komanda kvestionuoja visas įmanomas valstybines santvarkas pasaulyje. Realiai visas santvarkas, kurios susiformavo po Antrojo pasaulinio karo. D. Trumpas sako: galbūt valstybės, kurias laikėme priešiškomis, visgi nėra tokios priešiškos?

Taip pat tarptautiniams santykiams reikia stabilumo ir nuspėjamumo. Kai tai prarandame, žmonės nebežino, kur link judame ir kur stovime, kas yra mūsų draugai.

Man D. Trumpo atėjimas iš vienos pusės primena N. Chruščiovo laikotarpį. Jis buvo neišsilavinęs idiotas, žmonės bijojo, nes jie suprato, kad tas idiotas turi priėjimą prie sovietų atominių ginklų arsenalo. Dabar žmonės tą patį galvoja apie D. Trumpą, nes jo ranka yra ant JAV atominio ginklo rankenėlės. Baisu net pagalvoti, ką jis gali su tuo padaryti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.