Pasaulyje

2016.11.07 09:34

JAV rinkimų simbolika: amerikiečiai mėgsta demonstruoti simpatijas

Būriai žmonių ir eilės prekybininkų. Vaizdas primena mugę, o gal net labiau turgų, bet tai – Vilmingtono oro uosto prieigos, kuriame agitacinį mitingą surengė respublikonų kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas. Prekybininkai naudojasi tokiomis progomis užsidirbti.  Marškinėliai, kepuraitės, ženkliukai, automobilių lipdukai – amerikiečiai mėgsta demonstruoti paramą pasirinktam kandidatui.

Donaldas Trumpas Vilmingtono oro uoste susirinkusiai miniai kalbėjo užsidėjęs baltą kepuraitę. Tris dešimtmečius D. Trumpo viloje Floridoje dirbantis liokajus žurnalistams yra sakęs, kad šeimininko nuotaiką nuspėja vos pamatęs, kokios spalvos kepuraitę jis užsidėjęs. Jei baltą – nuotaika gera, jei raudoną – geriau nesimaišyti po kojomis.  Bet kodėl būtent raudona kepuraitė tapo kultine, priežasties toli ieškoti nereikia – greičiausiai todėl, kad raudona – tradicinė respublikonų spalva.  

Taip pat nestebina ir ant jos užrašytas devizas apie sugrįšiančią Amerikos didybę. Toks buvo ir 1980-aisiais išrinkto respublikono Ronaldo Reigano kampanijos šūkis.  Tik D. Trumpas išmetė žodelį, kuris ragina tai padaryti visiems kartu. Kalboje, kai buvo nominuotas respublikonų kandidatu, D. Trumpas sakė, kad tai jis padarys Ameriką vėl didingą: niekas  nesupranta sistemos geriau už mane, tik aš vienas galiu ją sutvarkyti, sakė kandidatas. 

Hillary Clinton kampanijai tuomet liepą Trumpo ištarti žodžiai padėjo apsispręsti dėl savojo šūkio. Ir kaip atsaką verslininko pažadui viską sutvarkyti pačiam, H. Clinton šūkiu tapo kvietimas tautai veikti kartu. Iki tol išsirinkti buvę sunku, nors, kaip prasitarė Demokratų kampanijos atstovas spaudai, visuomet buvo aišku, jog reikia šūkio, priešingo D. Trumpo nuotaikai. Nutenkintuose susirašinėjimui suskaičiuojama kone devyniasdešimt variantų, galėjusių tapti H. Clinton rinkimų devizu.

Daugiau apie tai, kokios nuotaikos tvyro mitinguose ir kokia simbolika puošiasi H. Clinton bei D. Trumpo gerbėjai – reportaže.