Pasaulyje

2021.09.17 13:00

Seimo narį į Baltarusijos pasienį lydėjęs vairuotojas galimai pažeidė valstybės sieną

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.09.17 13:00

Baltarusijos sienos apsaugos komitetas (GPK) paskelbė, kad Lietuvos karys lydėjo du asmenis prie valstybių sienos Krakūnų-Geranainių vietinio eismo pasienio kontrolės punkte ir niekaip nereagavo, kai vienas iš žmonių trumpai peržengė Baltarusijos sieną. Įraše užfiksuotas Seimo narys Robertas Šarknickas neneigia, kad sieną galėjo peržengti jį lydėjęs vairuotojas.

GPK išplatino vaizdo įrašą „Youtube“, kuriame esą užfiksuotas sienos pažeidimas. Valstybių siena pažymėta baltu stulpeliu ir tokios pačios spalvos linija ant kelio, sieną žymi ir suartas žemės ruožas. Įraše matoma, kaip vienas iš asmenų peržengia šią liniją ir priartėja prie uždarytų vartų. Šiuo metu vietos gyventojams skirtas patikros punktas neveikia.

R. Šarknickas LRT.lt sakė, kad tai yra Baltarusijos provokacija, bet neneigė, jog valstybės sieną peržengti galėjo jį lydėjęs vairuotojas.

„Peržengė vairuotojas. Aš viso to nemačiau, gal buvau nusisukęs, bet užkabino petį, ranką, į tą pusę metrą. Bet tik toks atvejis. Turėjo perspėti dėl to (pareigūnas), žinodamas visą instruktažą, kad negalima peržengti tos ribos. (...) Tiesiog fotografuodamas užkabino oro erdvę ar koja galbūt buvo įžengęs, nežinau. Bet viskas Lietuvos teritorijoje (vyko), už to stulpelio kyštelėjo kūną savo šiek tiek“, – sakė parlamentaras.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis nurodė, kad šio Dieveniškių kilpoje esančio patikros punkto vietoje valstybių siena daro 90 laipsnių kampą, todėl sienos peržengimą fiksuoti sudėtinga.

„Tai labai speciinė vieta ir žiūrint iš vienos pusės, vaizdas yra vienoks matant tą sienos liniją. Žiūrint iš kitos pusės, jis yra kitoks. Žodžiu, iš kurios pusės bepažiūrėsi, iš visur yra skirtingas vaizdas tos vietos, kur tas netyčinis valstybės sienos pažeidimas galėjo būti. Dabar renkama visa medžiaga, netgi vietoje bandoma pažiūrėti iš visų taškų, įvertinti pagal situacijos specifiką ar tikrai tas netyčinis pažieidimas galėjo būti“, – teigė VSAT atstovas.

Anot Baltarusijos tarnybos, asmenis lydėjęs Lietuvos karys nesiėmė jokių veiksmų dėl galimo pažeidimo. Tai patvirtino ir R. Šarknickas.

„Man buvo šiek tiek keistoka, kad pats pareigūnas neperspėjo nei ką, nes visą instruktažą žino ir yra supažindintas. (...) Aš suprantu, civiliai gali tikrai nežinoti, nes jie gi nedirba prie sienos. Tai natūralu. Tai tokiu atveju, kad nesusidarytų tokios situacijos, kaip dabar, tai kariškis turėjo parodyti savo kompetenciją, kad negalima ir nepatartina to daryti. Toks mažas incidentas duoda pliusų kaimyninei šaliai“, – sakė Seimo narys.

Vykdant tyrimą, sieną galimai pažeidęs asmuo yra iškviestas atvykti ir į užkardą. Už netyčinį sienos pažeidimą taikoma administracinė atsakomybė, nurodė G. Mišutis.

Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) anksčiau yra išplatinusi kelis vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuota, kaip Baltarusių pareigūnai peržengia valstybės sieną, taip pat stumia per sieną į Lietuvą migrantus. Dėl tokių Baltarusijos pareigūnų veiksmų baltarusių diplomatams Lietuva įteikė notą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt