Pasaulyje

2016.07.13 17:22

NATO ir Rusijos atstovai Briuselyje aiškinasi saugumo padėtį

NATO ir Rusijos atstovai Briuselyje trečiadienį pradėjo diskusijas apie saugumo padėtį po savaitgalį pasibaigusio Aljanso viršūnių susitikimo. Per jį nutarta Lenkijoje ir Baltijos šalyse dislokuoti po bataliono dydžio karinį vienetą, kurie veiks kaip atgrasymo priemonė.

Aljanso ir Rusijos ambasadoriai susitiks pirmąsyk nuo balandžio mėnesio ir tik antrą kartą nuo 2014 metų, kai įvykiai Ukrainoje atšaldė santykius tarp NATO ir Maskvos.

Kremliui ir toliau kritikuojant NATO veiksmus, tikimasi trečiadienio susitikimu atkurti dialogą. Susitikimu siekiama sumažinti įtampą, pagyvinti diskusijas ir duoti impulsą aktyviau keistis informacija. Aljansas anksčiau patikino, kad nepaisant sudėtingų santykių, dialogui su Rusija duris palieka atviras.

Maskva teigia norinti aptarti Baltijos regiono oro erdvės saugumo klausimus, keliama mintis, kad kariniai orlaiviai virš Baltijos jūros neturėtų skraidyti su išjungtais atsakikliais – anksčiau vykusiame susitikime su Rusijos prezidentu tokį siūlymą pateikė Suomijos vadovas. Taip pat aptariama NATO priešraketinė gynybos strategija – Rusija įsitikinusi, kad neseniai įkurta NATO bazė Rumunijoje yra nukreipta prieš ją, tuo metu NATO tvirtina, kad tas skydas turi apsaugoti nuo Irano arba potencialių nevalstybinių piktavališkų veikėjų raketų atakų.

Kita svarbi tema susitikime – karinis skaidrumas. Baltijos šalys ir Lenkija reiškia nuogąstavimus dėl regione itin suaktyvėjusios Rusijos karo aviacijos bei ginkluotės telkimo Kaliningrade. NATO nerimauja dėl Rusijos karinių pratybų, ypač to, kad apie jas neretai pranešama tik prieš pat jų pradžią.

Dar viena, kiek mažesnės svarbos, tema – saugumo padėtis ir bendradarbiavimas Afganistane. NATO pajėgos ten vykdo didžiulę operaciją, Rusija šioje šalyje taip pat turi savo interesų.

Plačiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“.