Naujienų srautas

Pasaulyje2021.04.09 14:46

Šimonytė ir Nausėda išreiškė užuojautą dėl princo Philipo mirties: mūsų mintys yra su JK žmonėmis

atnaujinta 20.36
LRT.lt, BNS 2021.04.09 14:46
00:00
|
00:00
00:00

Šiandien mirė 99-erių Edinburgo hercogas, princas Philipas, Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II vyras, praneša „Sky News“. Įvairių pasaulio šalių ir Lietuvos lyderiai išreiškė užuojautą dėl anapilin iškeliavusio Didžiosios Britanijos princo.

Pastaraisiais metais princo Philipo sveikata šlubavo, vasario viduryje jis buvo mėnesiui patekęs į ligoninę, kur jam atlikta širdies procedūra. Kaip teigiama Bakingamo rūmų išplatintame pranešime skelbiama, jog princas mirė balandžio 9-osios rytą.

Užuojautą dėl princo Philipo mirties išreiškė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Su liūdesiu išreiškiu užuojautą dėl princo Philipo mirties. Tegul jo siela ilsisi ramybėje. Siunčiu giliausią užuojautą Karalienei Elžbietai II. Šią netekties valandą mūsų maldos ir mintys yra su jumis ir JK žmonėmis“, – rašė G. Nausėda.

Prie užuojautos prisidėjo ir Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė.

„Man labai liūdna girdėti naujienas dėl princo Philipo mirties. Siunčiu užuojautą jos didenybei Karalienei ir visai Karališkąjai šeimai“, – „Twitter“ rašė I. Šimonytė.

„Labai liūdna girdėti apie princo Philipo mirtį. Jis įkvėpė ištisas kartas visame pasaulyje“, – socialiniame tinkle teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Užuojauta dėl princo mirties pasidalino ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, teigdamas, kad jis „visada buvo nuolatinės tarnystės savo žmonėms, atsidavimo šeimai, ironiško ir stoiško humoro pavyzdys“.

Pasaulio lyderių reakcijos

Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos vadovas Keiras Starmeris „Twitter“ tinkle rašė, kad, kad šalis neteko ištikimo tautos tarno, kuris didžiąją dalį savo gyvenimo paskyrė tarnystei Karališkajame laivyne, o Antrojo pasaulinio karo metais gynė savo šalį.

Užuojauta dėl princo mirties išreiškė ir Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas.

„Jis buvo vienas iš ilgiausiai mūsų šaliai tarnavusių asmenų ir vienas paskutiniųjų žmonių mūsų šalyje, kuris dalyvavo Antrojo pasaulinio karo kovose, dėl kurių jis buvo giriamas už savo drąsą“, – kalbėjo B. Johnsonas.

Buvęs JK premjeras Tony Blairas prisiminė princo padarytą indėlį aplinkos apsaugos srityje ir švietime.

„Jis dažnai inovatyviai žengė į priekį, stebindamas savo požiūriu į aplinkos apsaugą ir sugebėjimu tai suderinti nepažeidžiant religinių įsitikinimų“, – rašė T. Blairas.

„Mane labai nuliūdino žinia apie Edinburgo kunigaikščio mirtį. Siunčiu savo asmeninę ir giliausią užuojautą jos didenybei Karalienei ir Karalystės gyventojams“, – teigė Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon.

Airijos Vyriausybės vadovas Michealas Martinas penktadienį pranešė, kad pareiškė užuojautą karalienei Elizabeth II dėl jos sutuoktinio princo Philipo mirties.

Pasak M. Martino, jį „nuliūdino“ žinia apie princo Philipo mirtį.

„Šiuo metu mintimis ir maldomis esame su karaliene Elizabeth ir Jungtinės Karalystės žmonėmis“, – pridūrė jis.

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas taip pat išplatino pranešimą, kuriame teigė, kad princas Philipas „įkūnijo įspūdingą kartą, kurios daugiau nebeišvysime“.

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern savo ruožtu atkreipė dėmesį į princo artimus ryšius su jos šalimi, įskaitant tai, kad jis globojo Edinburgo kunigaikščio Hillary apdovanojimą – jaunimo pasiekimų programą, pavadintą Naujosios Zelandijos alpinisto sero Edmundo Hillary garbei.

„Per daugiau nei penkiasdešimt šio apdovanojimo gyvavimo metų Naujojoje Zelandijoje tūkstančiai jaunų žmonių per programą įveikė gyvenimą keičiančius iššūkius“, – kalbėjo Naujosios Zelandijos premjerė.

Abi Tautų Sandraugos valstybės pranešė, kad dėl princo mirties bus iki pusės stiebo nuleistos vėliavos, o artimiausiomis dienomis bus surengta ceremonijų jam atminti.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pranešė, kad „šią sunkia dieną siunčia užuojautą karalienei Elžbietai II ir karališkosios šeimos atstovams“.

Palaikymo žodžius išsiuntė ir Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius ir šios šalies prezidentas Egilis Levitas.

Belgijos Karalius Phillipas savo užuojautą karališkąjai britų šeimai išsiuntė privačiai, o žinutės turinys neskelbiamas.

Tuo metu, Švedijos karalius Carlas XVI Gustavas ir karalienė Silvija išreiškė savo liūdesį dėl princo Philipo mirties ir prisiminė laiką, leistą kartu.

„Jis buvo didelis mūsų šeimos draugas, draugystės, kurią labai vertinome“, – rašė Švedijos karalius.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu išreiškęs užuojautą teigė, kad „Izraelis ir visas pasaulis pasiilgs visuomenės tarnu tapusio princo Philipo“.

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi penktadienį atidavė pagarbą princo Philipo karinei karjerai ir visuomeniniam darbui.

„Mintimis esu su Britanijos žmonėmis ir karališkąja šeima, išėjus Jo Karališkajai Aukštybei princui Philipui, Edinburgo kunigaikščiui“, – parašė vienos iš Sandraugos šalių premjeras.

„Jis padarė išskirtinę karjerą kariuomenėje ir buvo daugybės visuomeninių iniciatyvų priešakyje. Tegul jo siela ilsisi ramybėje“, – parašė N. Modi.

JAV prezidentas Joe Bidenas velionį pavadino nesavanaudžiu Britanijos ir jos žmonių tarnu.

„Pradedant tarnyba Antrojo pasaulinio karo metu iki baigiant 73 metais kartu su karaliene ir visą gyvenimą buvus viešumoje – princas Philipas mielai pasišventė JK, Sandraugos žmonėms ir savo šeimai“, – sakė J. Bidenas pareiškime.

Buvęs JAV prezidentas George'as W. Bushas penktadienį pareiškė užuojautą dėl princo Philipo mirties pripažindamas, kad jis „garbingai“ atstovavo šaliai.

Buvęs JAV vadovas George`as W. Bushas pranešime nusiuntė palaikymo žodžius karalienei Elžbietai II ir prisiminė susitikimus su karališkosios šeimos atstovais.

„Aš ir Laura esame dėkingi, kad galėjome būti jo kompanijoje ir jo tikrai nepamiršime“, – teigė 43-asis JAV prezidentas.

Kanados premjeras Justinas Trudeau rašė: „Jis buvo puikus žmogus, kurį skatino pareigos kitiems jausmas. Princas Philipas labai prisidėjo prie socialinės mūsų šalies ir pasaulio gerovės.

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte perdavė užuojautą britų kolegai išgirdęs „liūdną žinią“ apie princo mirtį.

„Mūsų mintys ir užuojauta šiuo gedulo metu yra su Britanijos karališkąja šeima ir britų žmonėmis“, – sakė jis.

Prezidentas Uhuru Kenyatta teigė, kad Edinburgo kunigaikštis buvo vienijanti asmenybė, ir pavadino jį „didžiu žmogumi“.

„Jo Karališkoji Aukštybė princas Philipas buvo iškilus šeimos vertybių ir britų žmonių, taip pat visos pasaulinės bendruomenės vienybės simbolis“, – sakė jis.

Philipo žmona Elizabeth tapo karaliene 1952 metais, kai jai viešint Kenijoje mirė jos tėvas.

Maltos premjeras Robertas Abela pareiškė esąs „labai nuliūdęs dėl princo Philipo, pavertusio Maltą savo namais ir taip dažnai čia grįždavusio, netekties“.

„Mūsų žmonės visada brangins jo atminimą. Nuoširdžiausia užuojauta Jos Didenybei Karalienei ir karališkajai šeimai“, – tviteryje paskelbė R. Abela.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taip pat išsiuntė telegramą britų karališkosios šeimos atstovams.

„Princas Philipas yra siejamas su didele dalimi svarbių šios šalies įvykių. Jis buvo deramai įvertintas šalies gyventojų ir tarptautinės bendruomenės narių“, – rašoma Kremliaus išplatintame pranešime.

V. Putinas taip pat palinkėjo karalienei Elžbietai II „drąsos ir psichologinės stiprybės po šios skaudžios netekties“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad princo Philipo mirtis labai ją nuliūdino ir kad jos „mintys yra su Jos Didenybe karaliene Elizabeth ir karališkąja šeima“.

„Jo draugystė su Vokietija, tiesmukas būdas ir pareigos jausmas liks nepamiršti“, – sakoma A. Merkel pranešime, kurį išplatino jos atstovė spaudai.

Su liūdesiu žinią apie princo netektį pasitikusi Vokietija penktadienį jį pavadino Jungtinei Karalystei ištikimu tarnu.

„Mes giliai nuliūdę dėl Karališkosios Aukštybės princo Philipo mirties. Mintimis ir maldomis esme su karališkąja šeima, Sandraugos žmonėmis ir visais, kas jį labai mylėjo“, – parašė užsienio reikalų ministras Heiko Maasas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Jis nugyveno ilgą gyvenimą, tarnaudamas savo šaliai“, – pridūrė jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė užuojautą, sakydamas, kad jo mirtis yra „nepataisoma netektis“.

„Ukraina liūdi kartu su Didžiąja Britanija. Princas Filipas nugyveno puikų gyvenimą, kad tarnautų savo tautai ir būtų pavyzdys ateities kartoms“, – sakė ukrainiečių lyderis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi