Pasaulyje

2021.02.03 10:14

Apžvalgininkai: jei Navalnas būtų Kremliaus projektas, kiti rusų šnipai tebūtų gėlytės

Lukas Kivita, LRT RADIJO laida „Pasaulio 5“, LRT.lt2021.02.03 10:14

„Aleksejus Navalnas po apnuodijimo į Rusiją grįžo tik tam, kad vėl būtų areštuotas ir teisiamas?“ – vis dažniau viešojoje erdvėje išgirstame tokius nusistebėjimus. Knygų apie Kremliaus režimą autorius Markas Galeotti neigia nuogąstavimus, neva A. Navalnas yra tik Kremliaus surežisuotas projektas. „Jei jis, būdamas Kremliaus projektu, būtų linkęs šitiek kankintis ir aukotis, tuomet agentas Štirlicas ir kiti rusų sovietų šnipai atrodo kaip gėlytės“, – LRT RADIJUI sako jis.

Aleksejus Navalnas – ryškiausia Rusijos opozicijos figūra. Po apnuodijimo „Novičiok“ jis sausio viduryje sugrįžo į Rusiją, antradienį teismas jam skyrė įkalinimą. Vis dėlto, įsisiūbavus demonstracijoms, stebėtojai svarsto, kad šįkart pilietinių neramumų pobūdis Rusijoje kitoks nei anksčiau.


Nuo sulaikymo iki dabar, per šias kelias savaites, milžiniško atgarsio sulaukė A. Navalno ir Kovos su korupcija fondo (FBK) sukurtas filmas apie Putino rūmus, jį peržiūrėjo jau per 100 milijonų žmonių. Daugelyje miestų surengti daugiatūkstantiniai protestai.

Britų Karališkojo jungtinio tarnybų instituto (RUSI) analitikas, knygų apie Kremliaus režimą autorius Markas Galeotti sako, kad po Navalno grįžimo ir jo suėmimo kilę protestai skiriasi nuo buvusiųjų. „Aš matau bent du skirtumus. Visų pirma pats Navalnas ir jo komanda yra kitokie nei anksčiau. O ir Rusijos visuomenė yra kitokioje padėtyje“, – teigia jis.

Pasak M. Galeotti, Navalnas reikšmingai išplėtė savo organizacijos struktūrą. „Anksčiau tai buvo vidurinės klasės ir didmiesčius apimantis judėjimas, o dabar galima sakyti, kad jis jau dengia kažkokią dalį šalies, – teigia pašnekovas. – Taip pat jis pradėjo megzti ryšius su kai kuriais kitais judėjimais. Ypač komunistų partija.

Anksčiau tai buvo vidurinės klasės ir didmiesčius apimantis judėjimas, o dabar galima sakyti, kad jis jau dengia kažkokią dalį šalies.

Tačiau dar svarbiau yra ir tai, kad Putino režimas yra kitokioje padėtyje. Jo legitimumas nuosekliai smunka. Visuomenėje vis labiau įsigali jausmas, kad ši sistema tiesiog neveikia. Ji nėra baisi ar katastrofiška, tačiau ilgainiui prisikaupė daugybė priežasčių, dėl kurių žmonės jaučiasi nelaimingi. Dauguma žmonių išėjo protestuoti ne tiek dėl Navalno, bet dėl to, kad turi pretekstą eiti ir išreikšti savo nepasitenkinimą.“

Prahoje veikiančio Karolio universiteto Boriso Nemcovo Rusijos tyrimų centro mokslo darbuotojas, politikos apžvalgininkas Aleksandras Morozovas sako, kad šiuo metu vargiai rastume šeimą Rusijoje, kurioje nebūtų aptariamas Navalnas.

Manau, kad ši su Navalno grįžimu į Rusiją susijusi politinė krizė tęsis iki šių metų rudens. Kitaip tariant – iki Dūmos rinkimų.

„Vieni jam simpatizuoja, kiti apie jį kalba atsargiai, treti nusiteikę skeptiškai. Tačiau Navalną aptarinėja visi, – įsitikinęs Čekijoje dirbantis politologas. – Tas filmas apie Putino rūmus visuomenėje paliko didelį įspūdį. O jei kalbėtume apie protestus, tai reikia pabrėžti, kad nuo ankstesnių jie tikrai skiriasi.

Anksčiau visuomenė, matydama protestus, galėjo teigti, kad protestuoja kažkokie Maskvos liberalai arba kad protestas vyksta dėl kažkur esančio sąvartyno ir tai yra ne jų reikalas. Tačiau dabartiniai protestai yra visiškai nauji. Sugrįžęs į Rusiją, Navalnas parodė, kad Putinas, kaip problema, yra aktualus kiekvienam Rusijos piliečiui.“

Sugrįžęs į Rusiją, Navalnas parodė, kad Putinas, kaip problema, yra aktualus kiekvienam Rusijos piliečiui.

Ši nauja padėtis privertė žmones galvoti apie jų vertybines pozicijas, sako A. Morozovas. „Štai kodėl į mitingus ateina visai kiti žmonės, nei kad ateidavo 2018-ais, 2019-ais ar juo labiau 2011-ais ar 2012-ais metais. Manau, kad ši su Navalno grįžimu į Rusiją susijusi politinė krizė tęsis iki šių metų rudens. Kitaip tariant – iki Dūmos rinkimų“, – prognozuoja B. Nemcovo Rusijos tyrimų centro mokslo darbuotojas.

M. Galeotti pastebi, kad Putino režimas nuo Stalino režimo skiriasi tuo, kad labiau naudojamasi ne baimės metodu stengiantis palenkti visuomenę į savo pusę, bet apatijos skleidimu.

Šiandieninė Rusija yra postmodernus autoritarinis režimas, kurio egzistencija priklauso ne nuo baimės, kurią sugeba skleisti, o nuo apatijos, nuo gebėjimo įtikinti rusus, kad ši sistema yra geriausia, kokios jie gali tikėtis.

„Šiandieninė Rusija nėra Stalino Rusija. Tai ir ne Šiaurės Korėja, – sako Britų Karališkojo tarnybų instituto analitikas. – Šiandieninė Rusija yra postmodernus autoritarinis režimas, kurio egzistencija priklauso ne nuo baimės, kurią sugeba skleisti, o nuo apatijos, nuo gebėjimo įtikinti rusus, kad ši sistema yra geriausia, kokios jie gali tikėtis. Bet kokie pokyčiai būtų bauginantys, o pats neva tai nieko negali padaryti. A. Navalnas tam akivaizdžiai priešinasi. Jis sako, kad alternatyvų yra.“

Knygų apie Kremliaus režimą autorius sako girdėjęs nuogąstavimų, kad Navalnas tėra tik Putino kuriamas projektas, parodantis, kad ir šioje šalyje gali kažkaip veikti opozicija. „Jei jis tikrai toks būtų, tuomet jis turėtų būti visiškai nepalaužiamas, kietaširdis ir žiaurus projektas, – teigia pašnekovas. – Tik pagalvokite, jis nuolat puldinėjamas, jo brolis į kalėjimą pasodintas trejiems su puse metų.

Pastarieji įvykiai, jo nuodijimas, suėmimas, tik patvirtina, kad Navalnas kovoja savo asmeninę kovą už pokyčius Rusijoje.

Kai buvo apipiltas „zelionka“ (briliantine žaluma – LRT.lt), jis vos neapako. Galiausiai dabar buvo apnuodytas ir vos nemirė. Jei jis, būdamas Kremliaus projektu, būtų linkęs šitiek kankintis ir aukotis, tuomet agentas Štirlicas ir kiti rusų sovietų šnipai atrodo kaip gėlytės.“

M. Galeotti pozicijai pritaria ir politikos apžvalgininkas A. Morozovas. Pasak jo, jau prieš 5–7 metus buvo aišku, kad A. Navalnas nėra joks Kremliaus projektas. „Pastarieji įvykiai, jo nuodijimas, suėmimas, tik patvirtina, kad Navalnas kovoja savo asmeninę kovą už pokyčius Rusijoje“, – neabejoja Prahoje veikiančio Karolio universiteto Boriso Nemcovo Rusijos tyrimų centro mokslo darbuotojas, politikos apžvalgininkas A. Morozovas.

Visą pokalbį su užsienio politikos apžvalgininkais apie įvykius Rusijoje rasite radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt