Pasaulyje

2020.09.20 12:01

Kol pasaulis žvelgia į Minską, Ukrainoje grįžta korupcija? Dėl sprendimų gali netekti milijardinės Vakarų paramos

Vlagyiszlav Makszimov, EurActiv, LRT.lt2020.09.20 12:01

Ukrainos Konstitucinis teismas pripažino negaliojančiais keletą įstatymo dėl Vakarų remiamo Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) veiklos straipsnių, taip suduodamas dar vieną smūgį kovai su šia nusikalstama veika šalyje.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Tarp teismo negaliojančiais pripažintų įstatymo straipsnių yra ir nuostatos, suteikiančios prezidentui teisę formuoti biuro sudėtį, skirti ir atleisti jo vadovą, skirti komisijos, atliekančios tiriamosios institucijos vadovo atranką, narius.

Parlamentas turės tris mėnesius suderinti įstatymą su galutiniu ir neskundžiamu teismo sprendimu arba 2015 m., spaudžiant Ukrainos tarptautiniams partneriams, įskaitant ES ir Tarptautinį valiutos fondą (TVF), įsteigtos agentūros veikla gali būti sustabdyta.

Tai jau antras smūgis, kurį aukščiausias Ukrainos teismas suduoda šiai kovos su korupcija institucijai – praėjusį mėnesį neteisėtu buvo pripažintas Artiomo Sytniko paskyrimas NABU vadovu. Kol kas A. Sytnikas vis dar eina biuro direktoriaus pareigas.

Abiem atvejais į teismą kreipėsi 50 parlamento narių, priklausančių prorusiškai frakcijai „Opozicijos platforma – už gyvybę“, grupė.

NABU teigia, kad iškeltos bylos yra politiškai motyvuotos.

Biuras neseniai pateikė visą virtinę kaltinimų „valdžią šalyje užgrobti ketinusiam“ teisėjų ratui, kuriam vadovavo Kijevo administracinio teismo vadovas Pavlo Vovkas.

NABU paviešino įrašus, kuriuose, kaip teigiama, girdėti P. Vovko balsas, kai jis su kolegomis teisėjais tariasi korupcinėmis nutartimis daryti įtaką kitiems teismams ir valdžios organams. P. Vovko šiuos kaltinimus neigia.

Kitame neseniai praūžusiame skandale NABU teigė, kad Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venedyktova nepaisė raginimų pradėti apkaltos procesą parlamentarui, kuris, kaip įtariama, prašė šimtų tūkstančių dolerių sau ir kolegoms parlamento komiteto nariams mainais už tam tikrų teisės aktų pataisas.

Kaip praneša „Interfax-Ukraine“, ketvirtadienį (rugsėjo 17 d.) I. Venedyktova pasirašė dokumentus ir paaiškėjo, kad minėtas parlamento narys yra valdančiąją „Liaudies tarno“ partiją atstovaujantis Oleksandras Jurčenko.

Komentuodama šį atvejį prezidento kanceliarija teigė, kad „O. Jurčenko prarado moralinį pagrindą būti Aukščiausiosios Rados nariu“.

Ištikima prezidentui Volodymyrui Zelenskiui laikoma I. Venedyktova vadovauti generalinei prokuratūrai buvo paskirta šių metų pavasarį po to, kai buvo atleistas jos pirmtakas.

I. Venedyktova iniciavo kelias dešimtis buvusio Ukrainos prezidento Petro Porošenkos veiklos tyrimų, kuriuos daugelis laiko politiškai motyvuotais.

Praėjusią savaitę savo pavaduotoju paskyrusi Maksymą Jakubovskį, Generalinė prokurorė susilaukė pilietinės visuomenės organizacijų kritikos.

Žmogaus teisių ir teisingumo stebėjimo organizacijos teigia, kad 2011–2013 m. M. Jakubovskis dirbo organizacijoje „Legal State“, kurios surinktais analitiniais duomenimis „Rusijos politikai aktyviai naudojosi, stengdamiesi diskredituoti ES ir Ukrainos asociacijos sutartį“.

Ragindamos atleisti M. Jakubovskį, pilietinės visuomenės organizacijos savo pareiškime, kurį pasirašė ir „Transparency International Ukraine“, ir Antikorupcijos veiksmų centro atstovai, teigia, kad „Legal State“ „yra tiesiogiai susijusi“ su Vladimiro Putino sąjungininku, politiku ir oligarchu Viktoru Medvedčiuku.

NABU, kartu su antikorupcine prokuratūra (SAPO) ir specialiu nuo teisminės ir vykdomosios valdžios nepriklausomu antikorupciniu teismu, sudaro Ukrainos kovos su korupcija struktūrą, suformuotą remiant Vakarų šalims.

Problemų kyla ir SAPO, ypač po to, kai rugpjūtį jos vadovas Nazaras Cholodnickis pareiškė atsistatydinąs.

Kaip praneša portalas UNIAN, Europos Sąjunga, Vokietija, Jungtinė Karalystė ir Pasaulio bankas rugsėjo pradžioje įspėjo Ukrainos parlamentą dėl sprendimo pakeisti komisijos, atsakingos už SAPO vadovo atranką, sudėtį.

„Tuo metu, kai tarptautinė bendruomenė dėmesį sutelkusi į Baltarusiją, Ukrainos Vyriausybė paskubomis bando prakišti patirties ir principingumo stokojančius kandidatus į komisiją, kuri rinks SAPO vadovą“, – savo „Twitter“ paskyroje ketvirtadienį (rugsėjo 17 d.) rašė Ukrainos ir ES įstatymų leidėjus vienijančio Europos Parlamento komiteto pirmininkė Viola von Cramon.

„Vyriausybė rizikuoja beviziu režimu ir 1,5 mlrd. eurų dydžio paramos išmokėjimu“, – pridūrė „Žaliųjų“ / EFA partiją atstovaujanti parlamentarė.

Pirmieji 2,1 mlrd. JAV dolerių iš 5 mlrd. dolerių dydžio TVF paskolos, kuri turėtų būti išmokėta per pusantrų metų, siekiant padėti Ukrainos ekonomikai atsigauti po koronaviruso krizės, buvo pervesti vasarą, tačiau likusios dalies mokėjimai gali būti peržiūrėti.

ES, kuri, šalia TVF paskolos, taip pat pasiūlė 1,2 mlrd. eurų dydžio makrofinansinės pagalbos paketą, savo ruožtu teigia, kad paskolų programai Ukrainai „gali kilti pavojus“, jei TVF svarstytų galimybę nutraukti Kijevui teikiamą paramą.

Trečiadienį G7 ambasadoriai atkreipė dėmesį į tai, kad Ukraina privalo rodyti politinę valią apginti savo nacionalinio banko nepriklausomybę ir kovos su korupcija institucijų vientisumą, siekdama užtikrinti, kad „korupcija nesugriautų iki šiol pasiektos pažangos“.