Pasaulyje

2020.07.12 15:22

LRT iš Varšuvos. Prie balsadėžių lenkai ateina apsisprendę – renkasi ne tą, kurį palaiko, bet mažiau blogą

Andrius Balčiūnas, specialiai LRT.lt iš Lenkijos2020.07.12 15:22

Lenkijos piliečiai sekmadienį renka šalies vadovą. Apklausos nerodo nė vieno kandidato – dabartinio prezidento Andrzejaus Dudos ar Varšuvos mero Rafalo Trzaskowskio – pranašumo, todėl rinkimų baigties nuspėti neįmanoma. Varšuvos centre LRT.lt kalbinti jau balsavę lenkai atspindi visuomenės pasidalinimą – vieni trokšta pokyčių politikoje ir liberalumo, kiti nori, kad būtų „apgintos krikščioniškos vertybės“, todėl balsuoja už A. Dudą.

Lenkijoje kasdien registruojama apie kelis šimtus naujų užsikrėtimų COVID-19 infekcija, todėl viešajame transporte ir parduotuvėse toliau privaloma dėvėti veido kaukes. Jas užsidėti reikia ir atėjus balsuoti.

Vizijos skirtingos, galimybės laimėti – beveik lygios: Lenkijos gyventojai balsuoja prezidento rinkimuose

Kai LRT.lt apsilankė sovietų lyderio Josifo Stalino pastatytuose Mokslo ir meno rūmuose Varšuvos centre, kur įrengta rinkimų apylinkė, lauke būriavosi eilė žmonių, norinčių balsuoti. Patekimas į vidų yra ribojimas, visiems privaloma dėvėti veido kaukes.

Balsavę žmonės lauke darėsi asmenukes, o iš apylinksė išėjo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai. Kalbinti LRT.lt, dauguma lenkų sakė pasitikintys rinkimų skaidrumu.

„Viliuosi, kad bus laikomasi demokratinių standartų, nors man ir kiek baisu. Tikiu, kad Vyriausybė ir valstybės pareigūnai yra nusprendę laimėti šiuos rinkimus. Tai jei rezultatas jiems nepatiks, baiminuosi, kad jie gali jį pakeisti. Bijau, bet to nežinau“, – teigia advokate dirbanti Magdalena.

Balsuoja jau apsisprendę

A. Duda pirmajame rinkimų rate surinko daugiau nei 41 proc. balsų, o į antrąjį turą kartu patekęs R. Trzaskowskis – daugiau nei 30 proc. Prieš prasidedant šio sekmadienio rinkimams, abu politikai į savo pusę bandė patraukti už kitus kandidatus balsavusius lenkus.

Tačiau tai padaryti – nelengva: dalis labiau dešinės krypties politiką palaikančių rinkėjų nenori balsuoti už A. Dudą ir jo atstovaujamos partijos „Teisė ir Teisingumas“ plačią socialinės pagalbos politiką. O didesnio liberalumo trokštantys lenkai yra nepatenkinti tuo, kad R. Trzaskowskis rinkiminės kampanijos metu vengė aiškiai pasisakyti LGBT teisių klausimais ir sakė pritariantis A. Dudai, kad tos pačios lyties asmenų poroms neturi būti leidžiama įsivaikinti.

Nepaisant to, visi LRT.lt kalbinti lenkai sakė sekmadienį prie balsadėžių atėję jau apsisprendę, kurį kandidatą palaiko.

„Taip, jau žinojau prieš ateidamas, už ką atiduosiu savo balsą. Nuėjau, pažymėjau ir išėjau. (...) Nors pirmame ture palaikiau kitą kandidatą, todėl šiandien rinkausi ne tą, kuris geresnis, bet tą, kuris mažiau blogas“, – teigia Varšuvos centre gyvenantis Andrzejus.

Jo žmona Marta laikosi panašios pozicijos. „Jau prieš ateidama žinojau, už ką balsuosiu. Pirmajame ture reikėjo labiau pagalvoti. (...) Manau, Varšuvoje daug žmonių turi panašų požiūrį. Kai žiūriu į „Instagramą“, atrodo, kad gyvenu burbule, kur dauguma sutaria, kuris yra geresnis jiems“, – sako ji.

Varšuvos meras R. Trzaskowskis yra populiaresnis dideliuose Lenkijos miestuose, o A. Duda – regionuose. Sekmadienį abu kandidatai balsuoti išvyko į savo gimtines šalies pietuose.

Renkasi dėl vertybių

Lenkijos valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) lyderis ir vienas svarbiausių šalies politikų Jaroslawas Kaczynkis prieš rinkimus interviu atvirai pareiškė, kad sekmadienį bus balsuojama dėl Lenkijos ateities vizijos. O kandidatų rinkiminėje kovoje, nors oficialūs debatai neįvyko, vietoje konkrečių politinių vizijų buvo kalbama apie vertybių susidūrimus. Šie klausimai svarbūs ir kalbintiems lenkams.

„Jau žinojau prieš ateidamas, už ką balsuosiu, nes aš esu krikščionis, todėl turiu palaikyti A. Dudą. Jis yra prieš abortus ir prieš LGBT. (...) Šis politikas, deja, nėra tobulas, bet gyvenime aš remiuosi krikščioniška misija, todėl man svarbiausia, kad ir prezidentas ją remtų“, – savo pasirinkimą pagrindžia LRT.lt kalbintas Kamilis.

„Man pasirinkimas labai lengvas. Aš galvoju apie laisvą Lenkiją, apie žmogaus teises, todėl mano pasirinkimas akivaizdus. (...) Tačiau žinau, kad Lenkijoje dauguma rinkėjų yra tradicinių pažiūrų ir jų pasirinkimai man kartais atrodo labai keisti. Visgi vilties aš neprarandu“, – sako Magdalena. Anot jos, dabartinės Lenkijos valdžios sprendimai dėl spaudos laisvės suvaržymo ar kontraversiškos teismų reformos, yra „pavojingi visuomenei ir kitiems žmonėms“.

„Bet tai nereiškia, kad visi Lenkijos žmonės tai supranta“, – teigia advokatė.

Bando palenkti artimuosius

Nors savaitgalį Lenkijoje rinkiminė agitacija jau yra draudžiama, plakatai su abiejų kandidatų veidais ir rinkiminiais šūkiais kabo miestų gatvėse.

Į rinkimų apylinkę balsuoti sekmadienį atėję lenkai sakė, kad arši rinkimų retorika, kai kandidatai kaltino vieni kitus, žmonių nesupriešino, nors nesutarimų artimųjų rate pasitaiko.

„Kalbame su draugais ir giminėmis apie politiką. Mano ir mano mamos politinės pažiūros sutampa. Tačiau mano žmonos tėvai palaiko kitą pusę. Mes bandome su jais kalbėti apie politiką, tada supykstame tiek mes, tiek jie“, – teigia Andrzej.

Teisininkė Magdalena teigia, kad jos draugų, kolegų ir artimųjų rate dauguma, kaip ir ji pati, nori kitokios šalies politikos. „Sutinku žmonių parduotuvėse, nors neturiu televizijos namuose, dažnai skaitau straipsnius internete. Tai kai skaitau apie požiūrį, koks nuostabus yra prezidentas Duda, tai man keista. Bet žinau, kad žmonės tuo tiki ir tai baisu Lenkijos ateičiai“, – savo nepasitenkinimo dabartiniu prezidentu neslepia ji.

O A. Dudą palaikantis Kamilis LRT.lt sako taip pat apie tai kalbantis su draugais. „Daug diskutavome ir daug nesutarėme, visi turi skirtingus požiūrius. (...) Kartais šneka nebūna labai „lengva“ ir ne visi savo širdyje yra ramūs. Turime skirtingu požiūrius“, – sakė jis.

Dalis teisę balsuoti turinčių piliečių, anot LRT.lt kalbintų žmonių, apskritai gali neateiti prie balsadėžių, nes šiuo metu yra išvykę iš savo namų atostogauti į kitas šalies vietoves. O rinkimų apklausos rodo, kad abu kandidatus palaiko panašus procentas žmonių. Todėl patvirtintų galutinių rezultatų gali tekti laukti net iki antradienio.

Taip pat skaitykite