LRT FAKTAI
JAV tęsiasi protestai prieš policiją dėl George'o Floyd‘o mirties

Pasaulyje

2020.06.03 21:52

LRT FAKTAI. Melaginga informacija apie protestus JAV: kuo dalinasi lietuviai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.06.03 21:52

Neramumai, sukrėtę JAV, pastaruoju metu aptariami ir Lietuvos socialiniuose tinkluose. Kol JAV žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose plinta sunkiai patikrinami vaizdai apie riaušes, Lietuvos socialinius tinklus pasiekia sąmokslo teorijos.

Jose aiškinama, kad protestai yra režisuojami tyčia, o už jų slypi kairiosios politinės jėgos. LRT FAKTAI aiškinasi, kokios melagingos žinutės apie protestus sudomino lietuvius ir sklando mūsų socialiniuose tinkluose.

Protestus finansuoja, tačiau kas?

„Vyksta kitas planas“, – tokia informacija „Facebooke“ dalijasi Žydrūnas Savickas, „bandymas sukelti rasinį konfliktą, pilietinį karą“. Sportininko nuomone, pirmasis „planas“ buvo koronaviruso pandemija.

Ž. Savickas išsako ir bene populiariausią Lietuvos socialiniuose tinkluose skleidžiamą teoriją apie tai, kas vyksta JAV – kad protestus organizuoja „Antifos“ judėjimas, o šį finansuoja JAV filantropas George‘as Sorosas. Taip esą kyla grėsmė pagrindiniam Lietuvos sąjungininkui – JAV.

Pavyzdžiui, Justas Stakevičius portale „propatria.lt“ teigia, jog „galime rasti nemažai informacijos šaltinių, kurie nurodo George’o Soroso vaidmenį remiant įvairius fondus užsienyje ir Lietuvoje. Daugelyje šių šaltinių pažymima, kad George‘as Sorosas taip pat finansuoja „Antifos“ judėjimą“. Tačiau teksto autorius iš tikrųjų nenurodo nė vieno šaltinio, kuris tvirtintų apie Soroso ir „Antifos“ ryšius.

Tai padaryti būtų išties sunku, nes judėjimas yra žinomas kaip neturintis struktūros ir hierarchijos, be to, jis yra žinomas kaip oponuojantis kapitalizmui – tuo tarpu G. Sorosas yra investuotojas ir milijardierius.

Teigia, kad protestuoja aktoriai

Tačiau finansinių dokumentų melagienomis besidalijantys internautai ir neieško bei siūlo paprastesnius paaiškinimus, kaip neva vykdomi nupirkti ir surežisuoti protestai. Tai – skelbimas populiariame JAV puslapyje „Craigslist“, jame ieškoma aktorių masinėms scenoms. Internautai interpretavo jį kaip įrodymą, jog protestuose dalyvauja samdomi aktoriai.

Tuo tarpu „Atviros visuomenės fondas“ kaltinimus dėl protestų organizavimo ar mokėjimo jų dalyviams paneigė.

„Ponas Sorosas ir Atviros visuomenės fondai nesutinka su bet kokiu smurtu ir nemoka žmonėms už tai, kad jie protestuoja. Mes smerkiame pastangas, pasitelkus nepagrįstus kaltinimus, nukreipti dėmesį nuo policijos smurto krizės Mineapolyje ir kitose šalies dalyse“, – paskelbė organizacija savo „Twitteryje“.

Alternatyvi teorija: protestai „apvalys nuo leftistų“

Tačiau ne visi lietuviškojo „Facebooko“ sąmokslo teoretikai mano, kad protestą organizuoja kairieji – kai kas tvirtina priešingai.

Marius Gabrilavičius, dar žinomas kaip Maksimalietis, nurodomas kaip tinklalapio minfo.lt direktorius pasidalijo nuomone, kad protestus JAV prezidentas Donaldas Trumpas išnaudos kaip progą „išvalyti nuo leftizmo“ žiniasklaidą bei socialinius tinklus – jei prezidentas įvestų „karinę padėtį“.

M. Gabrilavičius bei Ž. Savickas mini socialinių tinklų ir žiniasklaidos atsakomybę.

„Labai džiugu, kad JAV Prezidentas Trampas uždraudė cenzurą socialiniuose tinkluose, todėl galėsime matyti viską, kas vyksta pasaulyje be cenzūros“, – rašo Ž. Savickas.

Jis turi omenyje praeitos savaitės JAV prezidento įsakymą, keičiantį interneto kompanijų – socialinių tinklų – atsakomybę už vartotojų keliamą turinį.

Tačiau šis įvykis nėra susijęs su dabar JAV vykstančiais protestais, nes Trumpas pareiškimą išleido po to, kai „Twitter“ jo pasisakymą pažymėjo kaip galimai melagingą žinutę.

Tuo tarpu M. Gabrilavičius sako, kad šie protestai yra vadinamojo „plano Storm“ dalis.

Tai nuoroda į „QAnon“ sąmokslo teoriją , kurios nariai tiki, kad pasaulį valdo slaptas klanas, kontroliuojantis politikus ir žiniasklaidą, o Donaldas Trumpas bei JAV kariuomenė su šia grupuote susidoros.

Sąmokslo teorijos

Protestai JAV Lietuvos socialiniuose tinkluose paskatino dalintis senomis sąmokslo teorijomis ir susieti koronaviruso pandemiją, George‘ą Sorosą ir šalyje vykstančius neramumus ir teigti, kad jie nėra spontaniški. „Atviros visuomenės fondas“ paneigė kaltinimus dėl protestų organizavimo, tačiau socialiniuose tinkluose platinamose žinutėse teigiama, jog protestai vyksta JAV kairiesiems kovojant su dešiniaisiais.

Embed kodas:

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt