Pasaulyje

2020.04.15 06:29

Trumpas paskelbė stabdantis finansavimą PSO

Vokietija smerkia Trumpo sprendimą; atnaujinta 14.15
BNS2020.04.15 06:29

JAV prezidentas Donaldas Trumpas nurodė dėl koronaviruso krizės „blogo valdymo“ įšaldyti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) finansavimą, pasaulio lyderiams tuo metu svarstant galimybes švelninti karantiną, galintį įstumti pasaulio ekonomiką į antrą Didžiąją depresiją.

Koronaviruso infekcijos COVID-19 pandemijos aukų skaičius viršijo 125 tūkst., o užsikrėtimo atvejų visame pasaulyje jau yra kone 2 milijonai. Liga pakeitė milijardų pasaulio žmonių gyvenimus, priversdama juos nekelti kojos iš namų.

Visoje planetoje valstybių lyderiai karštligiškai svarsto, kada atšaukti karantino suvaržymus, kad parblokštos ekonomikos galėtų atsigauti, bet nekiltų antroji užsikrėtimų banga.

Pasauliui bandant įveikti pandemiją, D. Trumpas puolė PSO ir sustabdė finansavimą šiai organizacijai, kuri pernai iš JAV gavo 400 mln. dolerių (365 mln. eurų).

Finansavimas sustabdytas, kol bus parengta apžvalga dėl PSO vaidmens „labai blogai valdant ir dangstant koronaviruso plitimą“, sakė D. Trumpas, kuris Ženevoje įsikūrusią organizciją apkaltino „politinį korektiškumą iškeliant virš gyvybes gelbstinčių priemonių“.

Pasak JAV prezidento, protrūkis galėjo būti suvaldytas „su labai mažu mirčių skaičiumi“, jei PSO būtų kruopščiai įvertinusi situaciją Kinijoje, kur liga praėjusių metų pabaigoje atsirado.

D. Trumpas PSO pliekė Jungtinėms Valstijoms užregistravus, kaip nurodo Johnso Hopkinso universitetas, naują rekordinį per parą mirusių žmonių skaičių – 2 228.

Vis dėlto D. Trumpas pažadėjo „labai greitai“ vėl išjudinti dideles didžiausios pasaulio ekonomikos dalis ir sakė, kad JAV vėl atsidarys „gražiomis mažomis dalimis“, o labiausiai paveiktiems rajonams, tokiems kaip Niujorkas, teks palūkėti šiek tiek ilgiau.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ekonominės katastrofos mastą pademonstravo pareiškimu, kad „Didysis uždarymas“ gali atimti iš pasaulio ekonomikos 9 trln. dolerių ir kad tai būtų didžiausias smukimas nuo praėjusio amžiaus 4-ojo dešimtmečio Didžiosios depresijos.

Viruso paveikta Kinijos ekonomika, dydžiu nusileidžianti tik JAV, pirmąjį šių metų ketvirtį tikriausiai traukėsi pirmą kartą per maždaug tris dešimtmečius, sakė naujienų agentūros AFP trečiadienį apklausti ekonomistai.

Vokietija smerkia Trumpo sprendimą įšaldyti PSO finansavimą

Berlynas trečiadienį pasmerkė JAV sprendimą įšaldyti finansavimą PSO, o Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas perspėjo nekaltinti kitų dėl koronaviruso krizės.

„Kitų kaltinimas nepadės... viena geriausių investicijų yra stiprinti JT, visų pirma nepakankamai finansuojamą PSO,.. kuriant ir platinant testus ir vakcinas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė H. Maasas, JAV prezidentui Donaldui Trumpui apkaltinus PSO „labai netinkamai valdant“ koronaviruso plitimą.

Dabar „ne laikas mažinti išteklius Pasaulio sveikatos organizacijos ar kokios nors kitos humanitarinės organizacijos, kovojančios su virusu, veiklai“, antradienį pareiškė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

„Manau, kad reikia remti Pasaulio sveikatos organizaciją, nes ji yra be galo svarbi pasaulio pastangoms laimėti karą prieš COVID-19“, – sakė jis JAV prezidentui Donaldui Trumpui anksčiau paskelbus, kad jo šalis nutraukia finansavimą šiai JT sveikatos įstaigai dėl esą netinkamo koronaviruso pandemijos valdymo.

Savo ruožtu Kinija trečiadienį pareiškė, kad yra „rimtai sunerimusi“ dėl JAV sprendimo sustabdyti finansavimą Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO), ir paragino Vašingtoną laikytis savo įsipareigojimų per koronaviruso krizę.

„Šis JAV sprendimas susilpnins PSO pajėgumus ir pakenks tarptautiniam bendradarbiavimui kovojant su epidemija“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė kinų pareigūnas Zhao Lijianas.

ES diplomatas J. Borrellis labai apgailestauja dėl JAV sprendimo įšaldyti finansavimą PSO

Europos Sąjungos (ES) vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepas Borrellis taip pat sukritikavo JAV prezidento sprendimą stabdyti JAV finansavimą PSO.

„Didžiai apgailestauju dėl JAV sprendimo stabdyti finansavimą PSO. Nėra jokios priežasties, pateisinančios šį veiksmą tuo metu, kai jų pastangos yra būtinos labiau nei bet kada, siekiant padėti suvaldyti ir sušvelninti koronaviruso pandemiją“, – tviteryje rašė J. Borrellis.

„Tik suvieniję jėgas galime įveikti šią krizę, kuri nepaiso valstybių sienų“, – pridūrė politikas.