Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.28 13:38

Europos žiniasklaida apie Holokausto „perrašymą“ Lietuvoje: gerbiami herojai, persekioję žydus

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2020.01.28 13:38

Žinomas „Euronews“ kanalas savo portale publikavo straipsnį apie Holokausto „istorijos perrašymą“ ir kaip su tuo esą kovoja istorikai. Greta Lenkijos pavyzdžių rašoma, kad Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas vadovavo „ginkluotai gaujai, kuri persekiojo žydus“, leidžiama suprasti, jog Lietuva heroizuoja netinkamus žmones. Istorikas Nerijus Šepetys sako, jog tai – kartojami dar sovietmečiu suformuluoti kaltinimai.

Prancūzijos Liono mieste įsikūręs, iš dalies Europos transliuotojams priklausantis, 12 kalbų transliuojantis ir naujienų portalą turintis „Euronews“ skelbia, jog siekia pateikti europietišką naujienų perspektyvą.

Transliuotojo portale minint 75-ąsias Aušvico konclagerio išvadavimo ir Holokausto aukų atminimo metines buvo paskelbtas žurnalisto Orlando Crowforto straipsnis, kuriame esą aptariama, kaip istorikai kovoja su Holokausto istorijos perrašymu Lenkijoje ir Lietuvoje.

Tekste primenamas Seimo nario Arūno Gumuliausko siūlymas „įstatymu pripažinti, kad nei Lietuvos valdžia, nei jos piliečiai nedalyvavo Holokauste“. „Valdžia taip pat aktyviai dalyvauja kanonizuojant nacionalistinius lyderius, kurie, anot žydų grupių, yra susiję su Antrojo pasaulinio karo žiaurumais“, – rašoma „Euronews“.

Kartojasi sovietinių laikų kaltinimai

„Lietuvos Adolfas Ramanauskas-Vanagas, kuris kovojo prieš sovietus nuo 1945 m. iki jo egzekucijos 1952 m., dabartinės valdžios yra pripažintas nacionaliniu didvyriu, bet Simono Wiesenthalio centras sako, kad jis vadovavo ginkluotai gaujai, kuri persekiojo žydus“. Centro vadovas Effraimas Zuroffas anksčiau yra viešai pareiškęs, kad šis partizanų vadas prisidėjo prie žydų persekiojimo.

LRT.lt kalbintas Vilniaus universtiteto Istorijos fakulteto (VU IF) doc. Nerijus Šepetys sako, kad tokių tekstų rimtai vertinti nereikėjų, nes jie kartoja dar sovietinių laikų publikacijas: „Sovietinė politika buvo (nukreipta) prieš tam tikrus veikėjus, lietuvių išeivių politinius veikėjus, kuriuos sovietų valdžia mėgino išsireikalauti, kad JAV juos išduotų, todėl jie buvo kaltinami tam tikrais dalykais. Ir (nuo to 7–8 deš. sandūros), kaip buvo sukomplektuotas korpusas kaltinimų, taip jie nuo to laiko ir vaikšto viešoje erdvėje, pasiekia tarptautines žydų organizacijas, kurios kovoja su buvusiais nacių nusuikaltėliais.“

„Euronews“ tekste primenamas 2012 m. vykęs „Antrojo pasaulinio karo lyderio“ Juozo Ambrazevičiaus-Brazaičio perlaidojimas Kaune. 1941 m. Lietuvos laikinajai Vyriausybei vadovavęs J. Ambrazevičius, anot „Euronews“ žurnalisto, „buvo siejamas su tūkstančių žydų mirtimi ir ceremoniją kritikavo Lietuvos žydų bendruomenė“.

Anot N. Šepečio, Lietuvos laikinosios vyriausybės veikla iš tiesų nėra vertinama vienareikšmiškai, nors ji tiesiogiai nevykdė diskriminacinės politikos, bet buvo bendradarbiaujama bent jau su karine nacių valdžia Kaune, prisidėta prie žydų getų politikos pradžios.

„Tam tikra politinė atsakomybė yra, bet tiesioginio žydų persekiojimo nevykdė ir pasitraukė tie žmonės, kurie Vyriausybę sudarė ir nedalyvavo jau tiesiogiai kolaboruojant su vokiečių civiline administracija“, – LRT.lt sako istorikas, pridurdamas, jog besitraukdama Vyriausybė neragino vietos gyventojų nekolaboruoti su naciais, o pasitraukę į pogrindį buvę Vyriausybės nariai tęsė kovą.

N. Šepetys sako, kad reaguoti į kiekvieną J. Ambrazevičiaus-Brazaičio paminėjimą neverta, kol nėra metami kaltinimai Lietuvai dėl netinkamo elgesio.

„Tie dalykai, kurie tuo metu buvo tarsi gana aiškūs, kuo toliau viskas eina nuo tų įvykių, darosi miglotesni. Mes turime anglosaksiškoje viešojoje erdvėje tikrai Ambrozevičiaus-Brazaičio figūrą labai dažnai minimą, kaip žmogų, kuris bendradarbiavo su naciais. Ir nieko čia nepadarysi“, – komentuoja N. Šepetys.

„Euronews“ tekste trumpai aprašoma ir „istorike“ vadinamos R. Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“, nors jos sukeltas skandalas Lietuvoje nėra minimas.

Lenkijos pavyzdys

Jame rašoma, kaip lenkų istorikas Janas Grabowskis 2011 metais išleistoje knygoje aprašė gyvenimą nacių okupacijos metu Dabrowos Tarnowskos kaime. Čia esą lenkai persekiojo ir žudė savo kaimynus žydus. Tai esą užtraukė teisines problemas autoriui ir sukėlė skandalą Lenkijoje.

Nors pabrėžiama, kad lenkų Pasaulio tautų teisuoliai taip pat gelbėjo žydus, bet istorikas J. Grabowskis esą nori priminti ir tai, jog lenkai prisidėjo prie žydų persekiojimo.

Žurnalistas primena 2018 metais Lenkijoje priimtą įstatymą, kuris grasina kriminaline atsakomybe už „melagingą lenkų tautos apkaltinimą karo nusikaltimais, kuriuos padarė nacistinė Vokietija“, ir neleidžia vartoti termino „lenkų mirties stovyklos“, kalbant apie koncentracijos lagerius okupuotoje Lenkijos teritorijoje. Tai, esą istorikai teigia, yra vadinama Holokausto istorijos perrašymu, siekiant pareikšti, jog „mano tauta, grupė, gentis, yra nesusijusi su tuo Holokaustu“.

Pabaigoje primenami nauji Rusijos prezidento Vladimiro Putino teiginiai apie Antrąjį pasaulinį karą ir Lenkijos vaidmenį jo pradžioje. Čia pateikiama V. Putino versija, kad „Sovietų Sąjunga beveik neturėjo pasirinkimo, ar pasirašyti (Molotovo-Ribbentropo) paktą su naciais“, rašoma, kad sovietai į karą stojo tik 1941 metais, neminint Lenkijos ir Baltijos šalių okupacijos, o vėliau Raudonoji armija esą „išlaisvino beveik visą Rytų Europą“.

Teksto gale pateikiama minėto istoriko O. Grabowskio citata, jog esą dabartinis Rusijos įsitraukimas į šias diskusijas tik apsunkino padėtį istorikams, siekiantiems kovoti su valstybių valdžių bandymais perrašyti istoriją.

„Bet kas, parašęs ką nors kritiško, yra apkaltinamas esantis Rusijos agentu“, – rašoma „Euronews“ publikacijoje.

Anot N. Šepečio, publikacijoje skirtingi faktai veikiausiai buvo suplakti iš nežinojimo: „Reikėtų kažkiek atlaidžiai žiūrėti, nors apmaudu, kad tokie dalykai nutinka, bet nieko čia tada nepadarysi.“

Lietuvos ir Lenkijos Vyriausybių atstovai esą nekomentavo situacijos „Euronews“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi