Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.26 08:50

Kinija įspėja – koronavirusas sklinda „dar prieš pajuntant pirmuosius simptomus“

„tai yra blogiau, nei mes tikėjomės“

Kinijai besitęsiant koronavirusui šalis imasi vis griežtesnių priemonių – uždaromas arba apribojimas judėjimas daugiau nei 20 miestų. Virusas Kinijoje pražudė mažiausiai 56 žmones, užsikrėtusiųjų skaičius dar labiau išaugo – jų skaičius per 2 tūkstančius. Liga išplito mažiausiai 30 regionų ir provincijų.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas surengtame specialiame Vyriausybės posėdyje pripažino, kad virusas plinta vis sparčiau, o padėtis šalyje – sunki. Jungtinės Karalystės mokslininkai teigia, kad užsikrėtusiųjų gali būti daugiau nei 6 tūkstančiai. Be to, pasak mokslininkų, Kinija gali būti nepajėgi kovoti su nauja liga.

Tiesa, Kinijos žiniasklaida praneša, kad Kinijos susirgimų kontrolės ir profilaktikos centras kuria vakciną nuo pneumoniją sukeliančio naujo tipo koronaviruso 2019-nCoV.

„Centro mokslininkai jau pradėjo kurti vakciną, pavyko išskirti virusą, dabar stengiamasi parinkti vakcinos gamybai tinkamą padermę“, – centro vadovą Xu Wenbo cituoja laikraštis „China Daily“.

Dauguma susirgimų – Kinijoje bei kitose Azijos šalyse, taip pat pavieniai atvejai fiksuojami Prancūzijoje, Jungtinėse Valstijose, Kanadoje ir Australijoje. Dėl ligos uždaromas Honkongo Disneilendas. Jungtinės Valstijos paskelbė, kad į ligos epicentrą, Uhanos miestą, antradienį siųs lėktuvą, kuris evakuos įstrigusius amerikiečius. Uhane statomos lauko ligoninės, miestas yra visiškai izoliuotas.

Uhano meras prognozuoja dar tūkstantį užsikrėtimo naujuoju virusų atvejų

Kinijos Uhano miesto, atsidūrusio naujo mirtinai pavojingo viruso protrūkio epicentre, meras paskelbė, jog tikisi dar tūkstančio patvirtintų užsikrėtimo atvejų, pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.

Pasak Zhou Xianwango, remiantis miesto ligoninėse tikrinamų ar stebimų pacientų skaičiumi „galima pridėti maždaug 1 tūkstantį atvejų“.

Patvirtintas užsikrėtimo atvejų visoje šalyje skaičius sekmadienį buvo 1 975.

Atnaujinta 15.38 val. Nerimas auga

Kinijos sveikatos ministras daktaras Ma Xiaowei sekmadienį turėjo labai blogų naujienų apie Uhano koronavirusą – jis pranešė, kad žmonės gali ją išplatinti anksčiau nei pajaučia simptomus.

„Tai išgirdęs pagalvojau: „tai yra blogiau, nei mes tikėjomės“. Tai reiškia, kad infekcija yra daug labiau užkrečiama nei mes iš pradžių manėme“, – sakė dr. William Schaffner, ilgametis JAV sveikatos agentūros patarėjas sveikatos klausimais.

Jeigu M. Xiaowei yra teisus, privalėsime iš naujo įvertinti savo strategiją, sako W. Schaffneris.

Atnaujinta 15.18 val. Japonija patvirtino ketvirtąjį koronaviruso atvejį

Japonija sekmadienį patvirtino ketvirtąjį koronaviruso atvejį, sakoma šalies sveikatos, darbo ir gerovės ministerijos pranešime.

Naujausias atvejis – 40 metų vyras, kuris keliavo iš Uhano ir į Japoniją.

Atvykimo metu jis jokių simptomų neparodė, tačiau sausio 23 dieną jis pradėjo karščiuoti, skaudėti sąnarius. Sausio 24 d. vyras nuvyko į ligoninę, esančią centrinėje Japonijoje, ir buvo paguldytas, atradus pneumonijos simptomus.

Vyras vis dar karščiuoja, tačiau jo būklė stabili. Jis informavo valdžios institucijas, kad nėra lankęsis Uhano jūros gėrybių turguje – protrūkio epicentre.

Atnaujinta 15.16 val. Paryžiuje atšauktas Naujųjų metų Mėnulio paradas

Kinijos bendruomenė Paryžiuje atšaukė sekmadienį suplanuotą Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių paradą dėl atsargumo, rašoma oficialioje miesto „Twitter“ paskyroje.

Paryžiaus mero atstovė spaudai Anne Hidalgo CNN sakė, kad atsargumas buvo „pirmoje vietoje“.

„Mes neturime pasiduoti panikai, tačiau kartu turime būti budrūs ir gerbti Kinijos asociacijų Paryžiuje sprendimą“, – sakė ji.

Atnaujinta 15.13 val. Pirmasis asmuo Afrikoje buvo patikrintas dėl viruso

Afrikos žemyne patikrintas pirmasis asmuo dėl Uhanos mieste prasidėjusio koronaviruso, rašoma Dramblio Kaulo Kranto sveikatos ir visuomenės higienos ministerijos paskelbtame pranešime, kurį cituoja CNN.

Dramblio Kaulo Kranto studentas, kuris keliavo iš Pekino į Abidjaną, patyrė tokius simptomus kaip kosulys, čiaudulys ir jam pasidarė sunku kvėpuoti. Atvykęs į oro uostą studentas buvo perkeltas į saugią vietą ir šiuo metu yra stebimas medikų, pranešė ministerija.

Atnaujinta 14.23 val. „Pavojingiausia ši liga yra tiems žmonės, kurie turi silpną imunitetą“

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas LRT RADIJUI sako, kad mirštamumas nuo šios ligos sudaro 4 procentus. Anot jo, pavojingiausia ši liga yra tiems žmonės, kurie turi silpną imunitetą.

„Specifinio gydymo nėra, bet diagnozavus ir taikant simptominį gydymą, izoliuojant, absoliuti dauguma žmonių pasveiksta. Dalis galbūt serga lengvesne klinikine forma, na, ir ši liga, kaip ir gripas, kitos ligos, pavojingiausia tiems, kurie turi silpną imunitetą.

Šiaip virusai nuolat evoliucionuoja. Prie naujų virusų atsiradimo, šnekėkim tiesiai šviesiai, prisidedame mes patys, žmonės. Iš vienos pusės – klimato kaita, radiacija, chemizacija, iš kitos pusės – mūsų ėjimas į laukinę gamtą, kaip ir šiuo atveju, sakysime, glaudus kontaktas su gyvatėmis ir šikšnosparniais. Gamtoje taip neturėtų būti“, – įsitikinęs S. Čaplinskas.

Atnaujinta 13.51 val. Kinijoje dvi provincijos ir trys miestai nurodė privalomai nešioti medicinines kaukes

Kinijoje dvi provincijos ir trys miestai sekmadienį nurodė gyventojams viešose vietose privalomai nešioti veido kaukes, kad būtų galima veiksmingiau kovoti su mirtinai pavojingo naujo viruso plitimu.

Būti su kaukėmis reikalaujama pietinėje Guangdongo ir centrinėje Dziangsi provincijose, taip pat – rytiniame Nandzingo mieste, Maanšane Anhujaus provincijoje ir Sinjange Henano provincijoje, pranešė vietos pareigūnai.

Kinijos pramonės ir informacinių technologijų ministerija yra sakiusi, jog „dės visas pastangas didindama tiekimą“ nepaprastai išaugus medicininių kaukių paklausai.

Atnaujinta 13.37 val.

Kinijos nacionalinė sveikatos komisija skelbia, kad koronavirusas sklinda dar prieš žmonėms pajuntant pirmuosius simptomus. Nors dabar užsikrėtusiųjų skaičius siekia apie 2 tūkstančius, manoma, kad jis toliau didės.

Specialistai tikina, kad inkubacinis periodas, per kurį žmogus serga liga, bet dar neturi simptomų, trunka nuo 1 iki 14 dienų. Nejausdamas simptomų, žmogus gali nežinoti, kad turi infekciją, tačiau vis tiek gali ją išplatinti, rašoma BBC.

Atnaujinta 13.03 val. Japonija evakuos savo piliečius

Japonija evakuos visus savo piliečius iš naujo viruso protrūkio epicentre atsidūrusio Kinijos Uhano miesto, kuriame paskelbtas karantinas, sekmadienį paskelbė japonų premjeras Shinzo Abe.

„Nusprendėme visus [Japonijos piliečius Uhane] išsiųsti atgal į Japoniją, jei jie to nori, visomis galimomis priemonėmis, įskaitant užsakomąjį skrydį“, – žurnalistams sakė Sh. Abe.

„Įvairiais lygiais koordinuojame veiksmus su Kinijos vyriausybe ir paspartinsime šį procesą, kad greitai įvykdytume“ evakuaciją iš centrinės Hubėjaus provincijos sostinės Uhano, nurodė Japonijos premjeras.

Anksčiau vienas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas naujienų agentūrai AFP sakė, kad Hubėjaus provincijoje yra 430 japonų.

Apie evakuaciją paskelbta kelioms kitoms šalims taip pat rengiant planus evakuoti savo darbuotojus ir piliečius.

Atnaujinta 12.17 val. JAV pilietė sako, kad yra „pikta ir išsigandusi“

Mokytoja Diana Adama, gyvenanti Kinijoje 15 metų, apsigyveno Uhano mieste vos prieš 3 mėnesius. Anot moters, gyventojai jaučiasi atsiriboję nuo kitų pasaulio šalių.

„Aš prabudau ir jaučiausi liūdna, pikta. Daugiausia dėl to, kad trūksta informacijos ir nežinia, kas vyksta“, – CNN sakė ji.

Uhanas yra naujojo mirtino koronaviruso židinys – mieste gyvena apie 1000 amerikiečių.

Atnaujinta 12.03 val. Taivanas sustabdo vizų paraiškas visiems Kinijos piliečiams

Taivanas laikinai sustabdė visų Kinijos piliečių vizų paraiškas ir uždraudė Kinijos piliečiams atvykti iš Hubei provincijos dėl koronaviruso protrūkio, praneša CNN.

Priemonės turės įtakos Taivane studijuojantiems Kinijos studentams, kurių atvykimas bus atidėtas dviem savaitėms. Taip pat asmenims, atvykstantiems dėl komandiruočių.

Atnaujinta 11.57 val. Honkonge patvirtintas šeštasis koronaviruso atvejis

Atnaujinta 11.16 val. Šanchajus stabdo visas keliones tolimojo susisiekimo autobusais

Šanchajaus valdžia sekmadienį pareiškė, kad stabdomos visos kelionės tolimojo susisiekimo autobusais, Kinijai bandant sustabdyti gyvybių nusinešusio koronaviruso plitimą.

Šis Kinijos finansų centro transporto komisijos sprendimas įsigalioja nedelsiant, apie jį paskelbta sostinės Pekino, dar dviejų šiaurinių miestų ir rytinės Šandongo provincijos valdžiai ėmusis analogiškų priemonių.

Atnaujinta 11.12 val. „Nėra mutacijos požymių“

Kinijos ligos kontrolės ir prevencijos centro direktorius Gao Fu sekmadienį pranešė, kad koronaviruse nėra mutacijos požymių, rašoma Kinijos nacionalinės sveikatos komisijos pranešime. Tai paskelbė CNN.

Jis teigė, kad virusas nuo to laiko, kai buvo atrastas, nedaug pakito, ir pridūrė, kad mokslininkams prireiks daugiau laiko aptikti pakitimus, jei jie įvyks.

Sveikatos komisija taip pat paskelbė, kad nuo šio pirmadienio, sausio 27 d., kiekvieną rytą (vietos laiku) bus rengiami spaudos pranešimai.

Atnaujinta 10.39 val. JAV patvirtino trečiąjį viruso atvejį

JAV patvirtino trečiąjį koronaviruso atvejį šalyje, praneša valdžios institucijos, kurias cituoja CNN.

Asmuo iš Uhano keliavo į Kaliforniją. Pasak Oranžo apygardos sveikatos priežiūros agentūros (OCHCA) Užkrečiamųjų ligų kontrolės skyriaus, asmuo šiuo metu yra laikomas izoliuotas vietinėje ligoninėje ir yra geros būklės. Kiti du JAV nustatyti atvejai yra Vašingtono ir Ilinojaus valstijose.

Atnaujinta 10.05 val. Naujausios žinios apie koronaviruso protrūkį:

– Kinijoje mirė 41 žmogus;
– Prezidentas Xi Jinpingas situaciją pavadino „sunkia padėtimi“;
– JAV liepė evakuoti Amerikos darbuotojus iš savo konsulato Uhane, protrūkio epicentre.

Atnaujinta 9.56 val. Kinija uždraudė prekybą laukiniais gyvūnais

Kinija sekmadienį paskelbė laikiną draudimą prekiauti laukiniais gyvūnais, šaliai bandant suvaldyti gyvybių pareikalavusį koronavirusą, kuris, manoma, įsiplieskė viename turguje, kur buvo prekiaujama laukiniais gyvūnais maistui.

Veisti, transportuoti ir pardavinėti visas laukinių gyvūnų rūšis draudžiama „nuo šio skelbimo dienos iki tol, kol baigsis nacionalinė epideminė situacija“, sakoma trijų agentūrų, įskaitant Žemės ūkio ministeriją, bendroje direktyvoje.

Kas yra koronavirusas ir ką jis daro?

Koronavirusai yra zoonozės – ligos, kuriomis užsikrečiama nuo gyvūnų, paukščių, jūros gyvių. Šios ligos simptomai primena peršalimo simptomus.

Su šiuo virusu susiduriame pirmą kartą, todėl jis pramintas „nauju koronavirusu“, rašo BBC. Virusas gali būti perduodamas kitiems žmonėms artimo kontakto su sergančiuoju metu. Šis naujas virusas taip pat sukelia sunkią, ūmią kvėpavimo takų infekciją.

Panašu, kad simptomai prasideda nuo karščiavimo, po kurio prasideda sausas kosulys, o po savaitės atsiranda dusulys, todėl kai kuriems pacientams reikia skubaus gydymo ligoninėje.

Specifinio gydymo ar skiepų nuo šio naujo viruso nėra.

Remiantis ankstyva informacija, manoma, kad tik ketvirtadalis atvejų yra sunkūs, o aukos daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kai kurie iš jų jau turėjo sveikatos sutrikimų.

Dar praėjusių metų gruodžio 31 d. buvo pranešta apie nežinomos pneumonijos protrūkį Uhane – dideliame prekybos ir pramonės centre, kuriame gyvena daugiau kaip 11 milijonų žmonių. Ligos sukėlėjas –koronavirusas 2019-nCoV – buvo nustatytas sausio 7 d.

Dienos tema. Lietuvos ambasadorė Kinijoje: informacijos apie koronavirusą kol kas pakanka (su vertimu į gestų k.)

Neskelbia ekstremalios padėties

Pasaulio sveikatos organizacija praėjusį ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis Kinijoje, per kurį susirgo šimtai žmonių ir dar beveik dvi dešimtys mirė, kol kas nėra tarptautinio masto ekstremali visuomenės sveikatai padėtis, rašė BNS.

Jungtinių Tautų sveikatos apsaugos agentūros sprendimas buvo paskelbtas po dvi dienas nepriklausomų ekspertų vykdyto turimos informacijos apie protrūkį Kinijoje vertinimo.

PSO tarptautinio masto ekstremalią visuomenės sveikatai padėtį apibrėžia kaip „nepaprastą įvykį“, keliantį pavojų kitoms šalims ir reikalaujantį koordinuoto tarptautinio atsako. Anksčiau tokios krizės buvo paskelbus per Zikos viruso protrūkį Pietų ir Šiaurės Amerikoje, kilus kiaulių gripo viruso ir poliomielito pandemijoms.

Pasaulinės ekstremaliosios padėties paskelbimas paprastai suteikia galimybes sutelkti daugiau finansinių ir kitokių išteklių, bet susirūpinusioms vyriausybėms tai taip pat gali suteikti pagrindą riboti keliones ir prekybą su paveiktomis šalimis. Taigi, toks žingsnis gali būti persipynęs su sudėtingais politiniais klausimais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi