Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.24 11:02

Pekine gyvenanti lietuvė: žmonės naktį spruko iš viruso epicentro, siūloma gerti šiltą vandenį

atnaujinta 12.55
LRT.lt, LRT RADIJAS 2020.01.24 11:02

Siekdama suvaldyti plintantį virusą Kinija penktadienį sustabdė viešąjį transportą jau 9 šalies miestuose, izoliuojami milijonai gyventojų, o epicentre esantis Uhano miestas virto vaiduokliu. Pekine gyvenanti lietuvė Tautvilė Daugėlaitė LRT.lt sako, kad sostinėje taip pat atšaukiami vieši renginiai, o institucijos dalina rekomendacijas, kaip apsisaugoti nuo viruso.

„Žmonių gatvėse yra, parduotuvėse taip pat, tik didžioji dauguma dėvi kaukes“, – sako T. Daugėlaitė.

Oficialiais duomenimis, Kinijoje virusu užsikrėtę yra jau 830 žmonių, jis nusinešė 26 gyvybes, įtariami užsikrėtimai fiksuoti ir kitose regiono valstybėse, taip pat JAV, Jungtinėje Karalystėje, Rusijoje, Baltarusijoje, Suomijoje.

Dabar Kinija mini kinų Naujuosius metus. Įprastai šią šventę kinai sutinka grįždami į savo gimtinę pas artimuosius ir tai sukelia vieną didžiausių pasaulyje žmonių migracijų, kai per trumpą laiką įvyksta apie 400 mln. kelionių.

„Nors spaudoje pasirodo vienas kitas pavyzdys gyventojų, kurie atšaukia kelionių planus dėl viruso rizikos, bet nemanau, kad tai tapo tendencija. Kai kuriems Naujieji metai yra vienintelė galimybė grįžti namo kiekvienais metais“, – sako T. Daugėlaitė.

Kinija penktadienį nutraukė viešąjį susisiekimą dar keturiuose miestuose aplink mirtino koronaviruso epicentrą, o apribojimų paveiktų žmonių skaičius padidėjo iki 41 mln., tarnyboms karštligiškai mėginant suvaldyti šios ligos plitimą.

Pareigūnai Sianinge, Siaogane, Enši ir Džidziango miestuose, kurie visi yra Hubėjaus provincijoje, kur pirmą kartą buvo aptiktas virusas, pranešė, kad stabdomas susisiekimas viešuoju transportu, įskaitant traukinius.

Kaip teigia T. Daugėlaitė, Pekine uždaryta daug turistinių atrakcijų, lankytinų objektų, šventyklų, bibliotekų, kino teatrų, atšaukiami vieši šventiniai renginiai, koncertai, tarptautinės mokyklos pratęsia atostogas.

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė LRT RADIJUI sakė, jog viešosios vietos, tokios kaip Kinijos oro uostas ir geležinkelio stotis, yra dezinfekuojamos. „Blogiausia tai, kad prasideda kinų atostogų savaitė, kai visi važiuoja aplankyti šeimų iš vienos provincijos į kitą. Taip sustabdyti virusą yra gerokai sunkiau. [...] Šie nauji kinų metai nebus tokie šventiški“, – pastebi ambasadorė Kinijoje.

Institucijos taip pat dalija patarimus, kaip apsisaugoti nuo viruso. „Priemonės (...) yra gana įprastos: plauti rankas, viešumoje dėvėti tinkamą kaukę, vengti susibūrimo vietų“, – sako T. Daugėlaitė. Ir priduria, jog išskirtinė kinų rekomendacija, kurią čia besilankantys užsieniečiai dažnai pašiepia, siūlymas gerti šiltą vandenį ir neleisti išdžiūti gerklės gleivinei: „Kinai dažnai visas ligas gydo rekomendacija gerti karštą vandenį.“

Informacijos neslepia

Prieš kelerius metus kilus mirtinam kvėpavimo takų SARS viruso protrūkiui, Kinija kurį laiką bandė nuslėpti šį epizodą. Bet šįkart Pekinas sulaukė pagyrų dėl savo atsako.

„Kinijoje susiklostė nepaprastoji padėtis, tačiau ji dar netapo visuotine sveikatos krize“, – BNS cituoja Pasaulio sveikatos organizacijos vadovą Tedrosą Adhanomą Ghebreyesusą.

Jis gyrė Kinijos prevencines priemones, bet išreiškė viltį, kad jų ilgam neprireiks.

T. Daugėlaitė pritaria, kad Kinijos valdžia šįkart informacijos neslepia ir nuo vietos gyventojų, nors pavienė kritika valstybės viduje egzistuoja, o oficiali valdžia bei užsienio ekspertai pateikia skirtingus užsikrėtusiųjų skaičiaus vertinimus.

„Galbūt įdomesnis slėpimas vyksta individų lygyje. Naktį prieš tai, kai Uhano miestas buvo uždarytas, vietiniai iš jo „spruko“ ir Kinijos socialinėse medijose galima rasti naudotojų nuotraukų su komentarais, kaip ir kur jiems pavyko pabėgti“, – pasakoja T. Daugėlaitė.

Anot jos, kiti internautai kritikuoja tokį neatsakingą elgesį, kuris gali prisidėti prie viruso plitimo.

Duomenų apie lietuvių buvimą Uhano mieste neturima, sako I. Marčiulionytė. „Užsieniečiams iš Uhano išvažiuoti leidžiama, bet dar kol kad nežinome kaip, nes oro uostai ir geležinkelio stotys uždaryti“, – LRT RADIJUI kalba ambasadorė.

Manoma, jog virusas prasidėjo Uhano žuvies turguje, kur nelegaliai prekiaujama ir įvairiais egzotiniais gyvūnais, jų mėsa, kurią dalis kinų naudoja maisto gamybai.

„Prasidėjo arši diskusija apie tai, kad ne tik nelegali prekyba, bet ir tokios maisto tradicijos iš viso turėtų būti nutrauktos“, – sako T. Daugėlaitė.

Pekine bus uždaryta dalis Didžiosios kinų sienos, kiti turistiniai objektai

Kaip praneša BNS, siekiant suvaldyti virusą, planuojama uždaryti dalį Didžiosios kinų sienos ir kelis kitus Pekino lankytinus objektus.

Nuo šeštadienio taip pat neveiks Mingų dinastijos kapai ir Inšano pagoda. Penktadienį uždarytas Pekino nacionalinis stadionas, dar žinomas kaip „Paukščių lizdas“. Jis neveiks iki sausio 30 dienos, informavo objektus prižiūrinti institucija.

Bandant suvaldyti ligos plitimą buvo atšaukta virtinė Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių renginių. Laikinai neveikia Pekino Uždraustasis miestas bei Šanchajaus Disneilendas.

Didžioji kinų siena kasmet pritraukia 10 mln. turistų. Šis objektas daug lankytojų sulaukia ir per kinų Naujųjų metų atostogas. Bus uždaryta Didžiosios kinų sienos Dziujongo perėja, taip pat atšaukta šventyklos mugė, turėjusi vykti prie Simatai perėjos. Prie Simatai perėjos turistams bus matuojama temperatūra, informavo pareigūnai, skelbia BNS.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi